liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa sa fie? Eu ma cam indoiesc.
    Insa tot e mai bine sa vina cineva sa ne lamureasca, ca altfel vorbim fara temei si e cam aiurea

    Comment


    • Comment


      • perfect spus. pe scurt, ai nevoie de un reglaj "ideal" pentru ca parametrii sa n-o ia razna. cu instalatii gpl mai bune (stag, brc) derapajele de la ideal sunt mai mici. cu turcisme este aproape imposibil sa mearga corect

        Comment


        • Originally posted by eugenmanea View Post
          Da asta e logic- dar adaptivii se dau peste cap de la gaz?
          nu de la gaz, ci de la faptul ca informatia pe gaz altereaza informatiile trimise de sonda lambda ce ajung la ECU la mersul pe gaz astfel incat ajunge ECU sa adapteze aiurea mersul pe benzina din cauza corectiilor care crede el ca ar fi trebuit facute.
          @Cezar , mersul pe gaz e optimizat pentru consum mic , nu pentru performanta si nici pentru sus in ture.
          Conteaza cum e setata instalatia . LPG-ului ii trebuie mai mult aer ca la benzina ca sa arda complet. AFRul e 15.5:1 ,dar cred ca e mai ineficient ca benzina.AFRul de la methanol 6.4:1 si ethanol pur 9:1 sunt eficiente, pentru ca nu fac autoaprindere .E posibil sa seteze masina sa pentru cuplu maxim jos din GPL sau pentru consum redus si de ce nu , sa para mai vioaie coborand un pic curba de cuplu...
          Nu stiu ce setari se pot face pe o instalatie de gaz...dar e posibil.
          Last edited by Cristi_Xp; 27 February 2014, 23:25.
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • @alexspeed am pus si caucioacele de vara.
            Asa ca....unde cand cum?
            Saab 9-5 Aero

            Comment


            • Vreau si eu?
              Asa ca sa se faca publica intalnirea la o cafea.
              sigpic

              Comment


              • in seara asta au fost facute cumparaturi ... sa vina racerii cu rezultatele ) !
                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                Comment


                • Ce bine ma simt, nu pot descrie in cuvinte, motoare, cai, cox, prieteni, voie bunaa.

                  Si eu am pus gume de vara Eugen . Am pe topic la mine.
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • Venit dupa o lunga absenta ,stock :
                    1.4 stock softat ( eu) vs clio 1.4 softat + admisie de megane (GIT)1-1
                    Start de pe loc Cam 2 masini daca nu mai bine )
                    Neam dat si lansat nu neam sincronizat si ma luat asa spontan pe o treapta si neam oprit
                    1.4 stock softat (eu) vs logan 1.6 evacuare serpi soft admisie roti pe 16(TAZ) 1-0
                    Start de pe loc cam 2 masini si cv pana in treapta 4

                    Cam fierbea sangele sa ii dau o linie pe 2014 ... oficial declar sezonul deschis
                    sigpic
                    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                    Comment


                    • Rezultatele mele ar fi asa:

                      1. Distrigaz vs. Logan 1.6 full fara gaz, evacuare cap-coada, roti pe 16", soft, admisie (TAZ-u) 1-0 (distanta mare de tot..)
                      2. Distrigaz vs. DYZ 1.6 MPI cu cutie de diesel & tot ce este mai bun pentru modificari pe aspirat 1-1 (e ceva gen egalitate, nu stiu cum sa spun)

                      Cu DYZ-u' prima oara am batut eu la mica distanta, o aripa ceva de genul caci la el a 3-a se intinde mult insa cand dadeam 4 il ajunsesem si il depasisem putin)). Pe 1 si 2 eram oleaca in fata lui. Este foarte interesant ca ba inaintez eu, ba el si tot asa, ne distram maxim )).

                      A 2-a oara am plecat la fel, eram inaintea lui cu putin dar nu stiu cum a tinut 3-ul ala ca m-a depasit el in viteza mare iar cand am dat 4 avansam slab ca era in fata mea cu jumatate de masina.

                      Ceea ce conteaza e ca ne-am distrat maxim. Hai urmatorii!
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • Loganu ala cu TAZ e de AG si e rosu?
                        AG 16 Y M A

                        Comment


                        • data viitoare sa venim pregatiti nu sa ne plangem ca acum, eu am gazu eu am roti eu am servo )))))le chelim si gata !
                          eu vs logan cu soft si full nu stiu daca mai are altceva (xjc parca are la nr) 2-0
                          Last edited by Ionut.11; 25 March 2014, 10:12.
                          Can't touch this !

                          Comment


                          • Originally posted by aleXpeed View Post
                            Si eu am pus gume de vara Eugen . Am pe topic la mine.
                            O dai la intors ? Omu s-a tinut de cuvant !

                            Comment


                            • Adica? Eu ma dau cand mai facem ceva.
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Originally posted by al!n View Post
                                Loganu ala cu TAZ e de AG si e rosu?
                                nu nu, e un "taxi" de bucale

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google