Logan vs Aveo

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by valyR View Post
    luati-va tata aveo sau ce vreti voi. Dupa primele revizii sau daca apare cea mai mica problema o sa vreti sa le vindeti. In fine daca ai leafa de peste 1000E si nu te intereseaza pt ca ai de unde, atunci nici o problema, intrati in larga masa a "consumatorilor" Eu nu sunt fan masini vreau cea mai ieftina masina noua, usor de intretinut si sa imi fac treaba cu ea, - si pt mine loganul corespunde, in rest sunt fite. Eu nu bag banii in masini ca sa ma mandresc pe sosea cat de barbat sunt,pt ca am o masina scumpa si puternica ( cu toate ca se pare multe fetite si doamne cad pe spate cand vad asa ceva, dar asta e o chestie de educatie si de bun simt. )
    Sa va spun drept mi-a facut cu ochiul un chevrolet lacetti diesel, frumos puternic, destul de scump , suficient de incapator, Dar daca ma gandesc bine unde pot sa il folosesc la capacitate maxima, in romania nici un caz, si eu fac aprox 15000 km pe an, nu se merita, mai bine bag banii in altceva - pe bune
    Este opinia mea, "caruta mea" cum au poreclit-o colegii merge bine si nu am probleme, pe cand lor cu masini scumpe si smechere a inceput sa li se stearga zambetul de pe fata - 2 colegi si-au cumparat opel corsa de ala mic 9000 E si o tipa si-a luat logan , fata desteapta.
    Nu stiu ce sa zic, dar nu m-as arunca la masini scumpe, si la americani si in europa multe masini destul de vechi si umile as zice, pentru ca oamenii sunt practici, pentru ei masina nu e motiv de mandrie si statut social cum a ajuns la noi, unde toti cei care si-au luat "mercedes: sau alte marci cred ca cu asta au si facultate si sunt tare destepti. Masina este un obiect parerea mea care trebuie luat in functie de necesitati, altfel arunci banii aiurea, si in 2-3 ani apar alte inventii poate masina cu hidrogen - complet nepoluanta etc.
    Pentru mine loganul este suficient pe bune, sunt linistit daca intra un berbec in mine pt ca totusi piesele nu sunt f scumpe la logan si pt un casco de 10-15 mil anual esti acoperit. Plus ca am si manualul de reparatii etc.
    Sincer am masina de 2 ani si nu am bagat decat motorina in ea si ulei la revizii (si consumabile) pe cand la altii hmmm, sunt realist si pentru mine nu conteaza atat de mult +50% confort sau look, am nevoie de o masina pe care sa ma pot baza , fiabila si sa consume putin , iar dieselul meu e ok.
    Hint: Intrebati pe un patron de firma de reparatii auto cate loganuri vin la ei cu probleme si cate masini straine. Loganul e fiabil si construit pt romania as zice eu. Tin la loganul meu si nu o sa-l schimb decat poate cu alt logan dar peste cativa ani. Si nu sunt angajat al Dacia , are si ea partile ei slabe, dar una peste alta pentru mine e ok.
    Daca francezii nu ar fi atat de calici si atat de avizi de castig rapid ar putea face unele face-lifturi la logan , sa bage un filtru de polen sau chiar o motorizare 1.5 dci 105 cp, si ar fi super ok.
    Poate ca in cativa ani

    Sper ca nu am vorbit prea mult si nu v-am plictisit. Numai bine

    vali
    Adevarat grait-ai Si cat de bine le-ai spus pe toate,Bravo,domnule !

    Comment


    • Ce sa incins atmosfera pe aici. Sa scris ca aia'i roza si cealalta;i lila, acum o tineti langa danga, si mai aveti un pic si va si injurati pe forum.
      @ValyR- bravos frate !!
      , sunt cu ochii pe voi !
      :thumbsup:

      Comment


      • Ete si nu apucai sa vad posturile ...

        Comment


        • vecinu din spatele casei .. are aveo cu 5 usi .. cea mai simpla varianta 7000 si ceva de euro a dat pe ea .. sau 7000 fix nu mai stiu exact in fine .. dupa ce sia luat permisul la 2 sapt i vine masina acasa .. face 2-3 drumuri cu ea pe asfalt nu off-road si imi zice .. mi se pare galagioasa .. oare de ce ?)
          Its just a car ...

          Comment


          • Pentru ca are o suspensie tare care bubuie in orice groapa ?...

            Comment


            • pt toti cei care spun ca aveo este masina cu mult peste logan sa isi ia aveo. mie nu imi place loganu ... dar aveo e cu mult sub logan la foarte multe capitole.

              doar designul e de aveo ca in rest dumnezeu cu mila
              1.6 MPI CRAZY DRIVER

              Comment


              • Soacra si aveoooooooo
                soacramea sia luat aveo siiiiiiii mam bucurat
                azi a zis ca se duce pe la cimitir .......dar nustiu cine o sa aduca masina.........
                Last edited by Gabitzu; 31 January 2008, 01:48. Reason: soacra si aveoooooo

                http://www.loganclub.ro/forum/showth...highlight=focu

                Comment


                • Lol ) tare ultimul post ..... bravo ....
                  On topic .... urata exprimarea baiatului de mai devreme "A inceput sa mi se para deprimant sa vad oameni fericiti pe langa Logan sau in Logan", ganditi-va ca totusi dacia a inceput "Dinastia" logan in urma cu 3 ani(sper sa nu ma insel) si de atunci ne-a oferit treptat ... motorizarii pe benzina 1.4mpi(destul de bun la pretul de achizitie, perfect pentru tata spre exemplu), 1.6mpi(mai nervos, mai serios in depasiri), 1.6 16v(un benzinar bun ca si consumator de carburant cat si fiabilitatea de care sa bucurat si se bucura pe la renault respectiv dacia) ... motorizari disel 1.5dci(65cp,70cp si 85cp motorizari ce se bucura de consumuri de carburant foarte bune), dacia in acest timp(de cand au inceput colaborarea cu renault) ne-a oferit si 3 stele la testele de siguranta ceea ce chevrolete(marca cu renume si experinta mai vasta in domeniu auto decat dacia, parerea mea) prin aveo nu a reusit ... dacia ne a oferit "multa" masina la bani ei(spatioasa din toate punctele de vedere, spatiu interior destul si porbagaj incapator).
                  Mai am foarte multe de spus dar dupa 12 ore de munca nu prea mai imi permite intelectul , cert este ca eu unu ma simt bine in masina mea si nu cred ca aveam alternativa printre masinile noi(aveo nici atat nu reprezinta o masina concurenta din punctul meu de vedere), oricum ma intreb de ce suntem noi un popor asa de snob? adica restul tarilor de prin europa cumpara logan si o considera o masina buna la pretul ei, dar noi ne ducem si le cumparam rablele si mai punem si niste taxe sanatoase pe masina noua, autohtona ... ma intreb sunt oare nemti prosti ca, cumpara loganuri noi sau noi ca le cumparam masinile cu care ei si au facut treaba si de care tre sa scape? oare pentru ei nu ar fi mai convenabil sa faca schimb de masinii sh intre ei decat sa cumpere logan? patetic mi se par cei ce isi cumpara o masina de afara cu 160000km si sunt fericiti ca nu si au luat logan. Dureros este ca genul asta de mentalitate incepe de sus de la conducatori nostri care isi bat joc de noi prin talexe pe care ni le impun. Hai la mai multi km sanatosi
                  sigpic
                  Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

                  Comment


                  • Originally posted by Razzvan View Post
                    Pentru ca are o suspensie tare care bubuie in orice groapa ?...
                    tu vezi ce scrii? aveo are suspensia tare...pana si aveo ala mic in 5 usi hopaie ca un iepuras peste gropile patriei. am avut ocazia sa merg de doua ori cu al unei colege si...hai sa nu exageram ! (masina avea 17000km la bord, si inca nu se auzeau "greierasi"; lucru pozitiv, dealtfel)
                    de bubuit bubuie daca esti prost de dai in gropi cu viteza mare, altfel filtreaza foarte fain denivelarile. la fel ca aveo berlina sau logan...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Inseamna ca nu te-ai carat cu una cu 60-70000 la bord...dezastru, in spate se aude metal pe metal ca la Solenza (sti tu cand se uzau bucsile). In interior ai impresia ca-ti pica plafonu in cap, se aude un zdranganit de undeva de sus...Telescoapele parca nu mai exista.

                      Comment


                      • Sa-i schimbe bucsele atunci. Sau sa-si i-a tanc.
                        Vad ca incet incet o sa devina topicul din Loganvs Aveo in topic ptr. Aveo.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • Buun...atunci sa rectificam: in comparatie cu Loganu' care la 60-70000 nu troncane nimic la suspensia spate, Aveo e dezastru, se aud zgomote metal pe metal ca la Solenza (cand se duceau bcsile) si in coparatie cu Loganu care nu are astfel de zgomote, la Aveo ai impresia ca-ti pica plafonu in cap, se aude un zgomot de undeva de sus...si telescoapele in comparatie cu Loganu , la Aveo la 60-70000 parca nu mai exista...

                          Comment


                          • Originally posted by csebalyn View Post
                            tu vezi ce scrii? aveo are suspensia tare...pana si aveo ala mic in 5 usi hopaie ca un iepuras peste gropile patriei. am avut ocazia sa merg de doua ori cu al unei colege si...hai sa nu exageram ! (masina avea 17000km la bord, si inca nu se auzeau "greierasi"; lucru pozitiv, dealtfel)
                            de bubuit bubuie daca esti prost de dai in gropi cu viteza mare, altfel filtreaza foarte fain denivelarile. la fel ca aveo berlina sau logan...
                            Uof ... ia da o tura cu Aveo si o sa auzi acele sunete indiferent ca are 10km sau 30.000 km, e o "caracteristica" a masinii...

                            @Octavian___28: cred ca nici alea pe taxi nu au ajuns la 70.000 km ... Si nu mai generaliza. Am si eu un prieten cu Aveo Sedan care la 4000 de km avea greieri peste tot ( nu are deloc grija de masini, Aveo l'a facut praf ), dar si altu care la ~40.000 km n'are nici'un zgomot. Cum mergi cu ea asa o ai ...

                            Comment


                            • ia zi zau cu limba scoasa

                              sigpic

                              Comment


                              • Poate face doar a ta zgomot in gropi. Sau invers.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google