Easy...... Way Too Easy

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Le-am laudat pretul si aderenta. Poate altii au fost mai norocosi, si ale lor se vor echilibra mai usor. Pana una-alta, eu imi caut anvelope.

    Comment


    • Ai laudat pretul?!
      Compari logan cu porsche. Lauzi loganu ca are pret mic? Toti te v-or lua la misto in secunda doi. Cand compari asa ceva,atuul principal nu e pretul. Clar ca loganul e IEFTIN!

      Idem tu cu anvelopele.

      Sent from my MB525 using Forum Runner
      My Ride ! B - 29 - TmT

      Comment


      • Numai tu intelegi ce-ai scris acolo...

        Comment


        • Nu era nimic de laudat la acele anvelope. Minusurile erau mai mari,drept dovada ca ai renuntat la ele. Te.ai agatat de un atuu,pretul. Insignifiant,nici nu putea fi altul la ce stiu sa faca anvelopele.

          Era un alt exemplu. Greu de inteles.

          Sent from my MB525 using Forum Runner
          My Ride ! B - 29 - TmT

          Comment


          • Ma rog. Eu am renuntat fiindca n-am suportat ideea sa nu depasesc 100km/h. se vor gasi destui care sa o suporte, fii sigur. Cat despre Logan, toti il "iubim" de nevoie, ca atat ne-am permis cand am luat masina.

            Comment


            • Loganelul tocmai ce-a sarit de 86666km, with flying colors. Cv se misca ok, consumul pe 800km dn-uri si e86 aprox. 7%. la dus am mers 110-120km/h, la intors cam 100-110, si o bun bucata cu 80km/h (ceata). Desi cutia cea "noua" amplifica lipsa puterii, masina se intinde bine la drum, avand portiuni intregi unde am mers cu tr.4 (o idee mai scurta decat tr.5 stock, numai buna pentru zone deluroase/sate multe etc.)

              Comment


              • Iti dau si eu o idee, buna-rea, ca tot vorbiti de cauciuciu.
                Ziceai de 700 RON setul la sh. Pai am vazut pe un site anvelope chinezesti 185/65 R15 Infinity INF049 la 171 RON bucata. Au profil foarte asemanator cu Bridgestone Blizzak BM-30.
                Eu n-am vrut resapate sau sh si am luat asa ceva pentru masina mea. E a treia iarna cu ele si n-am avut nici un eveniment neplacut. Pina acum chiar nu pot sa le gasesc vreun cusur, iar cind am avut nevoie am urcat de exemplu la Muntele Rosu in ianuarie fara probleme.

                Comment


                • Si anvelopele victoria floresti semanau cu Michelinurile dupa care erau copiate, nu si materialul insa.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Cred ca trebuie tinut cont de raportul calitate-pret. http://www.michelin.ro/despre/michelin-in-romania
                    sigpic

                    Comment


                    • va rog fara flame la mine pe topic. avem topic dedicat de cauciuce...

                      Comment


                      • recent am sarit de 90.000 km. cv se prezinta perfect, amestecatura de motor la fel.

                        Noutati prea mari nu-s, doar un volan "impielitat" de la Dsign(multam fain) si culbutori pe role, montati azi. trebuie sa le mai refac o data jocul, cam rapaie.

                        Am facut jocul dis-de-dimineata, 015 (0,2 trece greu) admisie si 0,25 (0,3 trece greu) evacuare. ma fentase o bujie crapata, am acum motiv sa arunc un set de dor16lgs! mpp da semne de oboseala, "cade" pe la 650rpm in ralanti.

                        In rest nimic nou, suferim de artrita pe la articulatii si cautam arcuri mai joase.

                        Ieri am completat "amestecul" de motor cu faimosii (deja) culbutori pe role. A disparut complet zgomotul de tacheti (din habitaclu). langa motor nu pare mare diferenta. A remarcat si sotia. Pana si zgomotele pe toba s-au mai linistit putin. Axa aia pare uzata, o am in vedere.
                        Culbutorii i-am reglat in doua etape (ca un fel de pasuire), la 0,15 admisie, 0,25 evacuare. dupa primul reglaj si pasuire, admisia era stransa complet! Dupa al doilea reglaj motorul suna cum trebuie, dar voi mai face o verificare dupa 1000km. am utilizat garnitura metalica reinz la capacul culbutorilor, fara sa mai pun faimosul silicon. aparent nu plange pe nicaieri. strans totul dupa manual, cu dinamometrica. Am de gand sa fac din nou testul de compresie, cred ca sunt deja 10k km de la transplant si ar trebui sa se fi pasuit putin segmentii . Nu da cu fum deloc, nu papa ulei, ba chiar uleiul Aral a iesit destul de curat.

                        Consum pe 2240km 7,7% gpl. 2 top-speeduri de peste 180, in rest mersul meu "alert" Buzau-Bucuresti si Bz-BT. Clapeta 50mm, FilcoR....

                        Am uitat sa spun ca acum am in motor ulei "Motrio" 15w40 (un fel de apa galbuie). Am primit un promo de nerefuzat la Dacia BZ si am facut schimbul la ei, din curiozitate si multa lene. desi se cam aud bataile prin motor fata de orice alt ulei de pana acum, nu mi-a mancat niciun gram si nici asta nu-i inca prea negru. Cred ca, pana la urma, scap fara segmentare, mai degraba niste semeringuri supapae si un refacut de scaune. eventual feliat putin din chiuloasa. numa' 0,5mm.
                        Last edited by razvanamza; 9 June 2014, 21:34. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Vezi ca trebuie si silicon pe garnitura aia, chiar daca-i noua. Trebuie pus doar un strat subtire
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • n-am mai pus. am citit "marturiile" colegilor de pe thread-ul cu reglajul de culbutori. oricum, peste 1000km mai desfac o data. voi pune silicon atunci. am luat silicon gri, special de garnituri.

                            Comment


                            • Un manual de service nu citesti si tu? Forumul nu tine loc de el!
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • daca te rog frumos, detaliezi care e miscarea cu
                                "Ieri am completat "amestecul" de motor cu faimosii (deja) culbutori pe role."?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google