Easy...... Way Too Easy

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Are culbutorii de solenza?
    Ma rog, masina aia vede numai ce e mai bun, ulei mineral, anvelope resapate, gpl...
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • anvelopele resapate nu le-am pastrat. am utilizat 185/70R14 second, pe jante de clio2 bicorp. culbutorii sunt de k7j gpl, adica se monteaza din fabrica pe motoarele cu gpl. intre mine si uleiul mineral e o iubire veche. Cand s-a "inventat" motorul reanult "Cleon", stramos al motorului meu, uleiul sintetic era cvsiinexistent. ca dovada si anumite solutii inca prezente pe acest motor, cum ar fi culbutorii mecanici (chiar cu patina!). Zgomotul in ralanti a scazut destul de mult, dar n-am scapat inca de o tuse pe esapament. Daca si dupa reglaj nr. 3 mai tuseste ma pregatesc de supape, sau, de ce nu, la o chiuloasa de 1.6 euro5 (cu elemente intarite pentru bioetanol si gpl), cu axa cu tot!

      Comment


      • Pai ce faci Amzo...folosesti ulei mineral in secolul 21?
        Si intre mine si buda ce-o foloseam cand eram mic e o conexiune stransa, insa acum prefer sa folosesc wc-ul din casa

        Comment


        • ce comparatie de....kkt, ai putut sa faci. Dar te cred ca nu te poti abtine. Aproape orice ulei aflat sub norma 10w40 este partial sau complet mineral. Nu vad care-i problema? Zeama de dinozaur este atat de "inferioara" incat la raliurile in coasta a facut fata fara probleme, dar pe un sedan de familie pute?

          Comment


          • La raliurile in coasta se schimba si la 100 km... In fine, daca diferenta de rpet e asa lmare pentru bugetul tau, pune mineral. Ulei motrio exista si 10W40.
            Culbutori cu role nu stiam sa existe pe K4J, cu gpl sau fara si nici Dialogys nu-i arata ca atare. Ai un nr de piesa?
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Originally posted by razvanamza View Post
              ce comparatie de....kkt, ai putut sa faci. Dar te cred ca nu te poti abtine. Aproape orice ulei aflat sub norma 10w40 este partial sau complet mineral. Nu vad care-i problema? Zeama de dinozaur este atat de "inferioara" incat la raliurile in coasta a facut fata fara probleme, dar pe un sedan de familie pute?
              Pai nu te laudai tu ca faci, dregi, rupi, broker, business, pana mea, bani suficienti, sula mare, chestii dintr-astea... Ete ca nu-i asa
              Eu vreau sa subliniez altceva: standardul dublu - incerci sa explici cum ca uleiul mineral este ok, insa problema este ca nu ai finantele necesare pentru un ulei sintetic, ceea ce ar trebui sa-ti dea de gandit: e mai bun un scuter.
              Tot asa cum incercai sa explici ca anvelopele resapate sunt excelente.
              Tot asa cum incerci sa preiei orice lucru dat moka.
              Insa ele sunt excelente doar pentru tine, pt ca ai o scuza.

              Ca sa ne intelegem: Eu atac atitudinea ta si nu situatia in care esti: "Pfff, domnule, eu ma descur, mi-s smecher ce m-as fwte". "Eu stiu X, stiu y, pfoai de mine".

              Faptul ca TE DAI smecher, avut si nu cult, nu inseamna ca esti! Asta este cocalarismul autohton: "BUeeiiiii....ascult' la boss-ul da mine, ca stie eu despre ce e treaba aicisilea.... Nu conteaza ce zic ailalti, pentru ca are invidie toti!"

              Comment


              • Originally posted by razvanamza View Post
                ce comparatie de....kkt, ai putut sa faci. Dar te cred ca nu te poti abtine. Aproape orice ulei aflat sub norma 10w40 este partial sau complet mineral. Nu vad care-i problema? Zeama de dinozaur este atat de "inferioara" incat la raliurile in coasta a facut fata fara probleme, dar pe un sedan de familie pute?
                Daca iti aduc 15w40, 15w50, sau chiar 20w60 toate full sintetice...ce mai zici ?

                Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                Comment


                • Asta ziceam si eu, una e sa zici "as fi vrut ceva mai bun, ma intind cat mi-e plapuma" si alta e " ba da fraieri mai sunteti sa dati banii pe chestii scumpe, astea ieftine de fapt sunt mai bune". Vezi si siliconul de garnitura care "nu e necesar daca nu ai bani de el"
                  Eu luam un ulei mai de doamne ajuta decat culbutori (or fi fost ei moka dar manopera tot a costat undeva).
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Un ulei de pomana nu-l caut la dinti. Ideea era ca la proprietarii de Porsche le pute zeama de dinozaur. si se oftica vis-a-vis de anumite idei inchipuite tot de ei. Mai nou sunt asa sarac ca nu-mi permit cei 20 de lei diferenta intre ulei mineral si sintetic! Dar imi permit volan "impielitat", ca sa moara altii de oftica!

                    Culbutorii sunt de e7j, sau k7j-701 (parca)- logan cu gpl de fabrica, solenza, clio 1 si 2 ....

                    Manopera a fost moka, c-am facut-o eu, culbutorii au fost pe bani

                    Revenind la Cezar: nu ma dau "jmecher". Sunt un posesor de Logan caruia ii place sa mestereasca la cotetul din dotare. Nu-s eu ala cu avioane de masini care este "cul" doar printre loganisti.... si aici se incheie orice conversatie pe care o mai port cu tine. Nu am auzit VREODATA ceva constructiv de la Cezar, doar jigniri, pareri, critici, aere. Daca ai fi citit topicul, ai fi aflat ca am revenit asupra ideii de resapate, daca ai fi studiat bazarul ai fi stiut ca am donat si eu diverse...Presupun ca esti prea bogat sa te apleci sa iei de jos 10 bani. Ma bucur pentru tine, eu le adun si pe alea de 1 !!! ban, fiindca, ai ghicit, lucrurile moka sunt cele mai bune! Iar referitor la venitul meu, poti afla, informativ, ca este peste media salariului din tara noastra. Deci nu-s chiar asa "lipit pamantului". O seara frumoasa!


                    Einstein, esti pe langa. Am zis ca a fost moka, un fel de experiment, nu pot da mai multe detalii. Vezi ca siliconul e cumparat deja, nu am pus ca nu-s sigur de rezultat si mai desfac o data. Cititi tot, nu 2 randuri!

                    Apreciez MAXIM pe DISGN. Nu face comentarii aiurea, sau rautacioase. Doar constructive! Criticile sunt la obiect, fara subintelesuri sau jigniri. Daca ar fi toti asa................
                    Last edited by razvanamza; 13 June 2014, 22:55. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Le pute prostia bai!!!! Ingamfarea si basinile!
                      Sunt suficient de "cul" sa observ ca unii oameni sunt ok!
                      Tu esti suficient de frustrat sa arunci pastila cu bogatia!
                      Bogatia o ai in cap, ca banii azi ii ai, maine nu ai!

                      Crezi ca ma doare pe mine-n dos de cat castigi tu? Am zis asta ca sa vad cum reactionezi, si ai facut-o exact ca un cocalar ce sta cu ma-sa la bloc: "Bueiii... eu castig mult bueeeiiii..."

                      PS: daca nu auzi, fa-ti un control medical. Poate ai prea multa ceara in urechi si te jeneaza.

                      Comment


                      • Singurul frustrat esti tu. Venitul meu este stabil, nu sezonier. Si nici nu-s eu ala care arunca pastile. Am treburi mult mai bune de facut decat sa-mi bat joc de ceilalti forumisti. Te rog sa uiti ca exista acest topic...

                        Comment


                        • Masina se vinde. detalii pe PM. Urc imediat si un topic pe bursa.
                          De la ultimul post am urcat si niste segmenti, fara sa se cunoasca mare lucru, doar pentru linistea mea. Uleiul motrio s-a comportat foarte bine, il va schimba urmatorul proprietar

                          Comment


                          • Ai schimbat segmentii fara sa schimbi uleiul sau cum?
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Salut,

                              Razvane e o melodie Noua acuma ..in trend ! Ruby feat. What's Up - Nu pune la suflet )))

                              Seara buna.

                              Comment


                              • Da, Einstein, avea cred 1000km, sh ca nou

                                VAND Dacia Logan 2007 1.4mpi Easy, taxa platita / nerecuperata 90k km.
                                Versiune de baza Laureate:
                                AC, servo, proiectoare, inchidere centralizata 4 usi, scaun sofer ajustabil inaltime, cu support lombar, portbagaj incuietoare separata,
                                cu dotari suplimentare versiune limitata Easy:
                                . Alarma Cobra
                                . Cotiera piele Armster origine
                                . Radar recul (senzori mers inapoi) afisaj led

                                -aftermarket:
                                . Iluminare unicat ceasuri + consola climatizare turcoaz – by Dsign
                                . jante League 15” racing 6kg – stare f. buna, echilibrate
                                . cauciucuri vara Conti Eco Contact 3 uzura mica
                                . toba sport Carub full inox mare, cu silencer, deloc zgomoasa
                                . instalatie Tomasetto STAG 300 PLUS, toroidal 52L, injectoare galbene 1OHM, duze 2.2mm
                                . audio Blupunkt Brisbane SD48 USB/SD, boxe fata Blaupunkt 15” 40w, spate no-name ovale mari 80w
                                . roti de iarna 14” (jante de fabrica Clio2 Fr) 185/70R14- dimensiune omologata orice Logan
                                . stopuri tuning fumurii omologate E11(modelul calitativ)
                                . becuri semnalizare Osram Diadem Blue 4 buc.
                                . becuri Philips Vision Plus stop/frana/marchariere/ceata
                                . becuri semnalizare Philips Blue (Diadem) lucas-uri aripi
                                . tava portbagaj origine Dacia – mult superioara versiunii din targ – plastic solid+mocheta
                                . covorase send92 tavita , speciale Logan, cu butoni pentru mocheta originala
                                . huse calitative negru/gri

                                Imbunatatiri cu piese origine:
                                Filtru polen Clio3
                                2 plafoniere full led
                                Bara fata MCV cu proiectoare H11-55W
                                Cutie viteze jh3-050 lunga, consum redus la drum lung/autostrada
                                Chiulasa +axa 1.6 mpi
                                Corp clapeta marit 50mm Golan91
                                Culbutori cu rola (de pe versiunea cu GPL de fabrica)
                                Ambreiaj HIDRAULIC +volanta Laguna de 215mm – tine minim 80k km
                                Inca o cutie de viteze jh1-053 cu grup lung tr. 5 (de diesel)
                                Amortizoare schimbate pe fata, dar nu sunt noi

                                Set motor 1.6 mpi 30.000km, segmenti noi 5000km.
                                Distributie schimbata anul trecut, cu ocazia segmentare
                                Revizie efectuata anul trecut 85000km (ulei, filtre, lichide, placute, discuri, curatare tamburi).


                                Vopseaua este "cinstita", toate ciupiturile/zgarieturile sunt lasate la vedere.

                                Se pot da separat rotile de vara League+Conti contra 1000 lei plus o roata de rezerva.

                                Cadou set protectii noroi origine, nemontate.

                                Va rog sa nu comentati aici referitor la vanzare, dupa aparitia anuntului la Bursa comentam acolo.
                                Multumesc!
                                Last edited by razvanamza; 24 March 2015, 23:38. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google