ReCeNe.ul Meu!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din cate stiu eu trebuie sa mergi la rar sa iti dea dovada ca ai cauciucurile scrise in certificat (185/65 r15) si cu aia te duci la politie sa ridici certificatul....

    Comment


    • asta am auzit si eu, insa nu stiu acolo, imi verifica doar amvelopele sau mai ma ia si de faruri, stopuri, etc. nu de alta, dar pe timpul asta nu prea imi vine sa ma apuc sa dau bara jos sa schimb farurile...
      mentionez inca o data, in procesul verbal sunt sanctionat doar pentru anvelope necorespunzatoare!
      sigpic

      Comment


      • Hai sa te ajut eu, iti iei cartea de identitate la tine, te duci la R.ar., cu dovada de la politie, se uita la masina, inginerul face constatarea ca ai remediat problema pentru care ti-au retinut talonul, te duci la casierie platesti 120 de roni, apoi iti pune o stampila pe dovada,te duci iti platesti amenda, apoi cu chitanta de la amenda impreuna cu dovada stampilata de laR.a.r, te duci sa iti redobandesti c.i.
        BAFTA.
        P.s. o sa se uite baietii cam la tot ce ai in plus pe masina, iti spun din proprie experienta.
        Last edited by rudy_grf; 27 January 2013, 20:34.
        sigpic

        Comment


        • e, asta vroiam sa aflu, multumesc de informatie!
          ps: de asta mi.e frica, sa nu ma ia si pentru altceva...

          vad ca userul de aici spune ca sunt doua variante, eu ma incadrez in varianta 2, oare sa scap fara rar sau e ceva mai vechi si nu mai e de actualitate?
          http://vwforum.************/topic/26...uperare-talon/

          in loc de stelute tastati pro motor punct ro, totul legat.
          scuze pentru reclama!
          Last edited by nicu_rcn; 28 January 2013, 00:04. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • Cum zice si colegul rudy_grf cred ca trebuie mers la RAR pentru dovada(asa a patit si un prieten care avea cauciucuri de iarna de alte dimensiuni si a fost nevoit sa treaca pe la RAR).Dar cel mai bine mergi la politie sau rar si intreaba cum trebuie sa procedezi.
            P.s. daca ajungi la rar , depinde de persoana de acolo,daca se leaga de faruri si triple dar e mai greu sa treaca neobservate.

            Comment


            • Sunteti complet dezinformati si nu inteleg de ce vorbiti daca nu stiti exact cum sta treaba.
              1) poti sa platesti amenda sau sa n-o platesti - nu te va verifica nimeni. Problema va ramane ca va trebui s-o platesti odata la pret intreg.
              2) Rar-ul din Bucuresti se uita la intreaga masina- nu treci daca ai alte modificari vizuale( xenon, stopuri, folie neomologata etc ). Depinde de cine dai la tine in zona...
              3) trebuie sa te duci cu jantele stock si-n plus, anvelopele sa fie de iarna
              4) dupa ce achiti taxa de rar ( aprox 120 ron ) trebuie sa te duci la Politie pentru a-ti ridica talonul ( asta daca nu ti l-a luat in alt judet - ptr ca va mai dura pana cand ti-l va trimite la unitatea de Politie de care apartii )

              Ps. Eu zic sa o faci stock pentru a nu fi nevoit sa mai faci un drum...
              ps2. Ai nevoie de cartea masinii
              Last edited by Thejock3r; 28 January 2013, 20:43.
              sigpic

              Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

              Comment


              • multumesc mult de informatie thejocker, sa o luam pe rand:
                1. amenda am platit.o, pentru ca dupa 48 de ore se dubla si daca nu o plateam imi intra in impozit, stiu din propria experienta, am mai platit una asa!
                2.m.as descurca si la rar, nu de alta, dar nu mai am nici faruri nici stopuri stock si poate as imprumuta, dar iti dai seama ce inseamnma pe timpul asta sa desfaci bara de doua ori...
                3. de cumparat nu ma apuc sa cumpar, o sa gasesc la cineva de imprumut, o zi...
                4. mi.a spus un nene politist de la postul de politie care mi.a retinut talonul ca pot merge si la itp, ca sa nu mai merg la rar si imi poate da de acolo dovada ca am anvelopele corespunzatoare (nu de alta, dar acolo nu sunt exigente mari ca la rar). e adevarat sau politistul respectiv e dezinformat?
                ps: am gasit la un prieten jante cu cauciucuri pe 14 (opel vectra) imi spune cineva a doua dimensiune din talonul loganului, cea pe 14, am gasit 185/70 r14
                ps2: am cartea masinii
                Last edited by nicu_rcn; 28 January 2013, 22:53.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Thejock3r View Post
                  Sunteti complet dezinformati si nu inteleg de ce vorbiti daca nu stiti exact cum sta treaba.
                  1) poti sa platesti amenda sau sa n-o platesti - nu te va verifica nimeni. Problema va ramane ca va trebui s-o platesti odata la pret intreg.
                  2) Rar-ul din Bucuresti se uita la intreaga masina- nu treci daca ai alte modificari vizuale( xenon, stopuri, folie neomologata etc ). Depinde de cine dai la tine in zona...
                  3) trebuie sa te duci cu jantele stock si-n plus, anvelopele sa fie de iarna
                  4) dupa ce achiti taxa de rar ( aprox 120 ron ) trebuie sa te duci la Politie pentru a-ti ridica talonul ( asta daca nu ti l-a luat in alt judet - ptr ca va mai dura pana cand ti-l va trimite la unitatea de Politie de care apartii )

                  Ps. Eu zic sa o faci stock pentru a nu fi nevoit sa mai faci un drum...
                  ps2. Ai nevoie de cartea masinii
                  Bun si acum sa vedem cu ce sunt dezinformat, amenda oricum o plateste in 48 de ore ca sa nu o plateasca la pret intreg.
                  sigpic

                  Comment


                  • nu era vb de tine rudy.Am zis-o la modul general..
                    sigpic

                    Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                    Comment


                    • Nu, stai linistit nu am facut remarca cu rautatae, ma gandeam ca or inebunit astia de tot acum de la R.A.R. si verifica chiar absolut tot.
                      Pe mine cand m-au verificat, tot asa pentru o redobandire de C.i., m-au verificat strict pentru problema pentru care am venit,adica lumini ,atunci m-au verificat si la stopuri si la lampa de la numar, semanlizari, pozitii, stop frana, marsalier, si asta s-a intamplat de curand, din acesta cauza am facut remarca de mai sus.
                      P.S., cred ca s-a inteles altfel.
                      sigpic

                      Comment


                      • nu stiu ce sa mai inteleg in pv scrie ca m.a sanctionat pentru anvelope, la o simpla cautare (sunt incadrat la doua articole) 148/16 si 147/1, ambele au legatura cu luminile, deci pentru ce am fost sanctionat?
                        si ca bonus dovada e valabila din 27-01-2013 pana pe 11-01-2013, deci nenea politistul care m.a sanctionat e chiar retard?
                        Attached Files
                        sigpic

                        Comment


                        • Daca e asa cum spui tu, acel PV poate fi atacat in instanta. Insa, va trebui sa ai un prieten bun avocat si eventual sa mergi la RAR cu masina in regula. Le dai astfel peste nas, in ideea ca politistul respectiv a comis un abuz.

                          Si inca una : la ce mama cucului nu ai piesele de origine? Eu am pastrat totul original al masinii : scaune, volane, suspensii, faruri, TOT!
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • am fost azi la sectia de politie din localitatea unde mi.a fost retinut talonul, se pare ca pe internet nu am gasit eu bine, insa pana nu mi.a aratat "din carte" nu m.am linistit, am asa: amenda + retinerea talonului cu dovada cu drept de circulatie pentru 15 zile si avertisment pentru ca nu am avut buletinul la mine. deci cu asta am lamurit.o insa cu data gresita... a rezolvat.o cum o puteam rezolva si eu acasa, mai exact mi.a modificat cu pixul, in loc de 1 a scris 2 peste.
                            am si un prieten avocat, am vorbit cu el si mi.a spus ca pentru greseala aia pot castiga, dar inseamna mult mai multi bani cheltuiti + timp pierdut si in afara de asta, asa cum zici si tu dsign trebuie sa fiu in regula cu tot, asa ca am zis "pas".
                            de ce nu mai am piesele stock? pai e simplu, stopurile le.am dat unui coleg de pe forum, iar faruri trebuie sa.mi iau un alt set pentru situatii de genu, deoarece am farurile stock insa cu lupe in ele...
                            una peste alta maine la 08.30 sunt programat la rar, sper sa.l trec cu bine...
                            sigpic

                            Comment


                            • Fa o contestatie castigi garantat...daca nu au poze cu rotile tale castigi nu cheltui bani deloc, io am patito cu folia si am castigat..orice proces verbal contestatil, nu aveti nimic de pierdut toata treba este cand va da sa semnati daca nu are dovezi concrete..foto,video scrie am obiectiuni si atat si apoi la instanta se castiga garantat...dar omul de rand nu stie treaba asta..in America 99% din pv se contesta in instanta..Nu are cum sa castige cuvantul agentului impotriva cuvantului tau..fara dovada...Nu va mai lasati pacaliti de politia Romana sunt niste hoti cara pacalesc oameni de rand.
                              sigpic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                              Comment


                              • ti.am zis care e teaba cu contestatia, nu am timp de umblat si as cheltui mult mai mult, si nu, nu are dovada, nici foto si nici video, si asa cum vezi si in cv nu exista nici martori, iar eu deja am scris in pv ca "voi remedia cele constatate" deci...
                                sper sa o rezolv maine...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google