Logan 2 BlueLaureat 1.2 16v IS 72 RWE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sa o stapaniti sanatosi, mie imi place si culoarea asta, a ales bine sotia! Sa va bucurati de ea!

    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

    Comment


    • #32
      Felicitari! Jdemii de km fara primejdii.

      Comment


      • #33
        Salutare,

        S-o stapaniti sanatosi !



        O intrebare - ce marca sint gumele ?

        Comment


        • #34
          Felicitari de achizitie...dar...un mare...dar...eu daca eram in locul tau nu luam motorul de 1.2...mai asteptam putin si luam pe cel de 0.9 sau oricare din dci-uri.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #35
            Originally posted by Cristin_M View Post
            Salutare,

            S-o stapaniti sanatosi !



            O intrebare - ce marca sint gumele ?
            Gumele sunt Continental dar nu stiu denumirea completa. Daca e important voi posta si denumirea completa.

            Originally posted by prometheus View Post
            Felicitari de achizitie...dar...un mare...dar...eu daca eram in locul tau nu luam motorul de 1.2...mai asteptam putin si luam pe cel de 0.9 sau oricare din dci-uri.
            Dupa data inscrierii tale si dupa motorizarea pe care o ai se pare ca e vorba de un deja-vu in cazul tau. Daca mai asteptai pana in noiembrie...
            In cazul meu nu a mai fost "de unde"... Mi-am dorit si eu 0.9 dar tinand cont ca 90% din cei 7-8 mii pe an ii fac in oras...poate nu e asa rau.
            Last edited by Bazilman; 6 September 2013, 16:37. Reason: Automerged Doublepost
            "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
            "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

            Comment


            • #36
              nu e deloc rau Bazilman...merge si 1.2 de duduie! in oras e chiar foarte ok...si nu numai! si eu tot de 1,2 am comandat...si nu am regrete! 0.9 si dci presupun si costuri de achizitie mai mari!
              masina cum merge? ce pareri ne impartasesti?
              Keep walking...

              Comment


              • #37
                Crede-ma merita din plin sa mai astepti pt un 0.9 sau dci , in oras da este super ok acest 1.2 ...in schimb cand vei iesi in afara orasului iti vei blestema zilele asculta la mine ce spun ca stiu ce zic...e super puturos , in depasiri trebuie sa fi atent in ce treapta esti si sa-i dai talpa pana de 4000 de rotatii altfel plangi langa ea....si nu mai zic de AC ...daca dai drumul si la ala si mai esti si incarcat cu 3 persoane + bagaje.....e jale....iar daca il tii in turatii "normale" pt el iti si papa bine...

                Pun pariu cand ai luat-o inainte nu cred ca ai facut un test drive sa vezi cum e cu acest motor de 1.2 ....

                si nu e vorba ca faci putin kilometri...gandeste-te la consum cu un dci ca sa nu mai zic de confortul pe care ti-l ofera...

                Si stai linistit ca nu e vorba de nici un deja-vu pt ca eu masina am luat-o in luna mai anul trecut....luna in care nici nu se stia data de lansare pt logan2 asa ca....nu a fost nici un deja-vu pt mine , pe 2.08.2012 m-am inscris pe acest forum e cu totul alta treaba.

                Te-ai grabit...cand ai luat-o , exact cum am facut si eu de altfel recunosc...ce crezi tu ca cei de la vanzari iti spuneau ..."nu lua domne motorul asta ca e praf..." , daca iti spunea adevarul pierdea clientul...ca tu pana mai asteptai mai treceau x luni....sau poate te razgandeai si luai alta marca......
                Last edited by prometheus; 6 September 2013, 18:50. Reason: Automerged Doublepost
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • #38
                  Uite aici http://www.*********.ro/Logan-2013-1...9-t266952.html am o parte a unor discutii inainte de a cumpara aceasta masina. Clar; "ïdeal" din punctul meu de vedere era motorul de 0.9 insa diferenta era 1100 eur + 300 eur culoarea metalizata (nu aveau pe stoc culori nemetalizate) = 1400 eur. Nu a fost de unde !! Apar cateva cheltuieli in plus la 40 ani fata de cei 26 (multi inainte !!!)

                  Originally posted by jonnie007 View Post
                  nu e deloc rau Bazilman...merge si 1.2 de duduie! in oras e chiar foarte ok...si nu numai! si eu tot de 1,2 am comandat...si nu am regrete! 0.9 si dci presupun si costuri de achizitie mai mari!
                  masina cum merge? ce pareri ne impartasesti?
                  Ca prime impresii:
                  Comparatia o voi face cu vechea masina o SuperNova din 2002.
                  In cei 40 Km efectuati in 3 zile !!! am constatat urmatoarele:
                  Cele rele
                  -lesinata rau in comparatie cu SuperNova (dar stiam/asteptam la acest lucru)
                  -zgomotoasa la motor ! Atentie o compar cu o SuperNova ! Motorul de pe supernova suna a motor, profund, asezat, aceasta parca e o ...drujba, parca e tot timpul turata.
                  Ungiul "mort" din partea stanga din cauza stalpului. Imi aduce aminte de Matiz.
                  Cele bune:
                  Designul, Spatiul, Confortul, Nivelul de Siguranta (airbag, ABS, ESP, etc) Sonorizarea,
                  Cu MARELE AMENDAMENT ca motorul inca nu e rodat. Voi mai vedea dupa 5000 km.
                  Last edited by Bazilman; 6 September 2013, 23:51. Reason: Automerged Doublepost
                  "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                  "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                  Comment


                  • #39
                    Salut ,

                    Felicitari pentru achizitie si cat mai multi km fara probleme.

                    Eu am 1.2 pe sandero si pana acuma motorasul merge de rupe. Am facut aproape 30000 km condusi mai mult in afara orasului (am vrut o masina ieftina iar dieselul era cam scump) in care sunt incluse drumuri prin tara, transalpina, transfagarasan, vreo 2000km prin grecia....si pot sa zic k masina se misca binisor si este si economica....atata timp cat stii sa o conduci adecvat. Este adevarat ce se spune ca motorul este cam puturos dar aici depinde de fiecare...eu cel putin l-am invatat....stiu ce conduc si in consecinta ma comport ca atare. Tre sa tragi de el uneori dar cu a 4-a se duce masinuta daca vrei sa depasesti...unii vorbesc din auzite .... m-am vaitat si eu la inceput apoi am inceput sa invat masina iar acuma s-a mai si lasat motorul raspunde foarte bine, e mai asezat....sunt multumit de el.

                    Singurele chestii care m-au deranjat pe care mai toata lumea le are sunt cele legate de anumite zgomote in bord...materialele ieftine...dar nah...nu poti sa le ai pe toate, cel putin la acest pret...pe mine motorul insa m-a multumit, daca il inveti si stii cum sa mergi cu el e ok...lumea comenteaza din auzite, dupa marimea motorului sau dupa un test in care evident .... nu ai cum sa-ti dai seama cum merge acest motor in realitate.

                    Noile dacii arata foarte bine iar daca ar fi sa-mi iau una noua tot acest albastru as prefera, mi se pare cel mai potrivit...foarte frumos iar ca motorizari am testat si 0.9 si 1.5....probabil as alege un diesel next doar pentru cuplul pe care la 1.2 nu il ai deloc

                    Multi km fara probleme!

                    Comment


                    • #40
                      Inteleg foarte bine ce spui....si imi dau seama ca esti profund dezamagit de acest motor , dar cand te gandesti cati bani ai dat pe ea si ai luat un motor de toata jena ...parca mai bine nu luai masina...este ca am dreptate ??

                      Ce zici tu de rodaj ....e frectie nene...asta e motorul....slab....super slab...

                      Eu am peste 10000 km si pare ca nu s-a schimbat nmk....acelasi motor de ....
                      Last edited by prometheus; 7 September 2013, 06:43. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • #41
                        si eu 1.2 pe logan ph2 si sunt multumit; cel mai bine s-a exprimat colegul de mai sus pe care imi permit sa-l citez"stiu ce conduc si in consecinta ma comport ca atare"

                        Comment


                        • #42
                          prometheus incearca si tu sa nu mai poluezi acest topic! e treaba omului ce si-a luat...si nu e treaba ta sa critici acest motor...cel putin nu aici unde omul isi prezinta masina! eu am avut la dispozitie si un 2.0 tdi 140cp si 1.2 16v pe logan si nu sunt de parere ca motorul e lesinat...e mai slabut dar lesinat nu e! in oras mergeam numai cu loganul...la drumuri mai lungi evident cu tdi-ul e considerabil mai potent! dar subliniez ca in oras e foarte in regula!
                          Keep walking...

                          Comment


                          • #43
                            Hai ca sa nu mai poluez chipurile acest topic...ca de si-a prezentat omul masina....iti urez drumuri fara gropi si mai ales fara incidente...si sa o conduci prudent.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • #44
                              salut... ma-ti innebunit ca e slabut motorul , e un motor de 1.2 , un motor micut, la ce vreti sa va asteptati la el? sa faceti raliuri ? e un motor creat pentru a da randament, nu pentru viteza, intr-adevar consuma umpicut cam mult dar e de asteptat la caroseria care o duce in spate....dar in rest este un motor bun, il vad mai bun ca 0.9 care e supraalimentat si nu va duce prea multi km , sa o stapanesti sanatos imi place foarte mult culoarea sa ai grija de ea!

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Bazilman View Post
                                Va prezint si eu noua mea masina comandata pe 15 august, ajunsa in Showroom pe 28 august dar ridicata azi, din lipsa de timp, pe 03 09 2013.
                                Felicitari pentru achizitie. Iti urez sute de mii de kilometri fara incidente.

                                Nu pleca urechea la carcotasi. Ai o masina noua si confortabila si asta e tot ce conteaza.

                                Motorul isi va face treaba foarte bine daca il tii in plaja de turatie potrivita.

                                La depasiri retrogradezi o treapta si o tii in 4000 - 5000 de rpm. Motoarele cu 16 valve au putere la turatii mari. Majoritatea care se plang ca nu trage masina sunt cei care chinuie motoarele pe benzina pe la 2000 de rpm (sechele de la vechile dacii sau oameni obisnuiti cu dizeluri !)

                                Ca sa scoti maximul din motor eu iti recomand 3 lucruri:
                                - schimba filtrul de aer al motorului la maxim 7000 - 8000 de kilometri. In tara noastra e foarte mult praf si la motoare mici scade puterea imediat daca filtrul este imbacsit
                                - foloseste uleiul de motor cel mai bun pe care ti-l permiti. Un ulei complet sintetic, minim 5v40 se va comporta mult mai bine decat Dacia Oil 5v30. Daca mergi turat, DaciaOil este destul de la limita, mai ales in zilele foarte calde de vara.
                                - daca gasesti pe cineva sa iti faca o resoftare la motor la un pret decent, fa-o. Efectul nu va fi "uau" dar cumulat cu primele 2 chestii iti vor face masina mult mai agreabila la condus. Pentru resoftare iti recomand Dimsport. Daca iti fac resoftare la un pret sub 300 de ron, eu zic ca se merita. Peste 300 de ron e deja un pic cu semnul intrebarii.

                                Eu ma "lupt" tot cu un motor mic(1.4 75cp), dar cu chestiile de mai sus am reusit sa merg decent cu el in afara localitatilor.

                                Felicitari inca o data pentru Logan si spor la kilometri
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google