Respectul fata de clienti din partea Omniasig si BRD(doar credit auto)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da cromatic dar per final stau si pun in balanta , in cazul meu care am avut doar o dauna de 317,67 ron... cu benzina consumata pe drumuri , copii xerox , montajul rotii ,telefoane , 100ron
    (care-i platesc acum in plus la asiban la prima anuala) , nu mai zic timpul consumat , parca mai bine inchideam ochii si imi luam singur un cauciuc si un capac.. dar atunci , ce faceam? cadeam de prost si la urmatoarea dauna ma loveam iar de chestia asta , si poate atunci aveam masina imobliziata in service si acceptam mai usor conditiile doar sa-mi vad masina reparata...

    asa stiu ca sa rezolvat si omniasigul trimite curierul zilnic acasa cu scrisorica ) da si ala bou ca nu ma suna inainte ca au numaru meu

    oricum ar fi suntem la mana lor ,toate contractele sunt acoperite ,sunt gandite...
    Last edited by SoNyKeL; 10 June 2009, 15:56.

    sigpic

    Comment


    • ieri am reusit sa-mi iau masina de la service dupa o asteptare de o luna pentru o confirmare de plata.Cred ca nici ieri nu o luam daca nu dadeam alaltaieri un telefon la omniasig ca sa-i amenint cu protectia consumatorului si C.S.A.-ul.Mi-au platit dar mi-au lasat si mie vre-o 44 de lei probabil ca sa-i injur mai mult.
      pana la urma tot mort-i vinovat,nu?
      CT-97-VIPsigpic

      Comment


      • foarte frumos ce a facut sony pt ca asa le trebuie celor de la omniasig sai pui pe ei pe drumuri si nu invers cat despre parbrizul meu am amanato din criza de timp si nu e foarte urgent dar cu prima ocazie am sa ma duc la ei si am sa urmez sfatul lui sony

        Comment


        • Originally posted by MAVERICK_SS View Post
          Si e normal sa ai fransiza daca masina e luata pe credit? Eu stiam (si am si citit in mai multe locuri) ca daca ai masina in leasing/credit se face asigurare CASCO full FARA fransiza pe toata perioada creditului / leasingului.
          zi-mi si mie unde ai citit faza cu credit cu casco fara franciza (obligatie din partea asiguratorului)??

          Comment


          • am credit auto la brd.am schimbat asiguratorul casco,omniasig si am facut la asiban.
            la omniasig dupa primul dosar de dauna baga de la ei franciza de 750 lei la dauna.nu am vrut sa platesc franciza si mi lau reziliat.chiar m am bucurat
            la asiban nu am franciza dar polita e incheiata prin brd.

            Comment


            • Si ce a trebuit sa faci ca sa schimbi firma de asigurare?Ai fost la ei sa-ti faca poze la masina?Cat te-a costat?
              CT-97-VIPsigpic

              Comment


              • Va povesteam ca pe 7 mai am deschis dosarul de dauna si de problemele care le-am intampinat la Omniasig pentru deschiderea dosarului de dauna. Saptmana asta, mai exact luni, am dus masina in service, iar ieri am fost cu devizul la Omniasig ca sa imi dea acceptul de plata. Insa de data asta am fost cu reportofonul la mine si am inregistrat toata tarasenia, ca sa nu mai fie nimic de dat la intors din partea lor, caci ultima data au negat ca ar fi refuzat deschiderea dosarului de dauna.

                I-am inregistrat in momentul care mi-au spus refuzam sa iti dam acceptuld e plata daca nu semnezi unul din cele doua acte aditionale fie fransiza de 750 RON, fie ca tu vrei sa reziliezi contractul.
                Logan ABS plus 1.4

                Comment


                • Pai si cu aia cred ca o sa ramai.. :|
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment


                  • Probabil ca da, oricum am fost azi la CSA si le-am atasat CD-ul cu inregistrarea la plangere, mai departe nu stiu ce vor face. Intrebarea mea care le-am adresat-o in hartia noua este: "de ce au conditionat acceptul de plata de fransiza sau de rezilierea din partea mea?"
                    Logan ABS plus 1.4

                    Comment


                    • Oricum nu stiu ce sa fac cu xxxxxx astia de la omniasig si santajele lor.Nu am inteles exact dupa ce am citit intreg topicul, daca reziliaza contractul trebuie sa-mi fac casco la alt asigurator inca 8luni cat mai am din al doilea an de creditare urmand ulterior sa pot sa-l schimb sau asta ai valabil doar daca nu am trecut inca de primul an de asigurare?
                      Last edited by SoNyKeL; 18 June 2009, 21:40.

                      Comment


                      • Mai sonykel, mai... lasa omu' sa se exprime plastic macar era cuvant din DEX ce ai inlocuit cu xxxx?

                        Raspunsul la intrebarea ta este ca vor rezilia ei contractul daca tu refuzi sa reziliezi chiar tu contractul sau refuzi sa accepti fransiza lor. Vei primi destul de repede o notificare acasa si va primi si banca o notificare la care ei se vor sesiza din oficiu, caci finantatorul nu isi permite sa ramana cu o masina neasigurata. Cei de la BRD te vor suna, chiar daca mai greu, e un intreg flow birocratic acolo.

                        Toate aceste polite sunt incheiate in cadrul unei conventii cum le zic ei intre BRD si Omniasig. In urma acestei conventii aceste polite au preturi mai scazute.

                        Cei de la BRD au o lista de asiguratori agreati, teoretic ai destul de multi asiguratori pe care ii accepta, unii chiar buni precum Generali sau Allianz Tiriac, problema e ca noua polita trebuie cesionata in favoarea BRD, iar asigurarea sa se faca la valoarea din contractul de credit.

                        In ceea ce priveste anul asigurare sa astepti nu prea ai de ce in cazul in care au reziliat ei contractul.
                        Last edited by sandu; 19 June 2009, 07:13. Reason: deh... gramatica
                        Logan ABS plus 1.4

                        Comment


                        • Am obs ca cineva zicea ca trebuie sa-si faca casco la alta firma pana face anu aceasta polita fiind mai scumpa, deabea dupaia sa refaca cu banca sau ceva de genu.Asta n-am inteles eu daca ai mai bine sa stau asa la ei pana se termina si al doilea an de asigurare sau pot sa reziliez si luna viitoare ma mut la asirom avand in vedere ca brdul lucraza si cu ei.

                          Comment


                          • Am fost ieri in service si am mai discutat si cu amici care lucreaza ca brokeri de asigurare si se pare ca pana in septembrie cel mai tarziu toti asiguratorii vor introduce fransiza obligatorie la CASCO. Omniasig e doar varful icebergului, pentru ca au avut cele mai multe polite pe credit auto.
                            La leasing e si mai si mai ales la Meridian ca nu vor mai accepta decat revizii si reparatii la service-urile Meridian.
                            Explicatia simpla de la cei ce se ocupa de brokeraj : "Au intrat in foame, ca nu se face CASCO in ritmul de anul trecut. Majoritatea au o armata de oameni pe care ii plateau din ce se incasa la CASCO asa ca incearca si ei sa-si redreseze bugetul." Partea naspa e ca pana la urma daca plecam de la Omniasig o sa ajungem la preturi mult mai mari pentru CASCO decat acum.
                            Eu le-am semnat actul aditional si le-am transmis: "de acum nu mai feresc pe nimeni si o s-o luati in mana cand va trebui sa platiti si pe CASCO si pe RCA (ca le am pe ambele la ei). Si sa vedeti ce-o sa va placa daca o sa troznesc un Mertan sau un Audi ..."
                            sigpic
                            Ambition 1.5 dc

                            Comment


                            • ce sa fac?

                              Buna ziua. Vreau sa va intreb si eu ceva: pe 29.04.09 a expirat casco la Dacia Logan (cumparata in leasing prin BRD Sogelease si casco facut la Asiban). Ieri, am luat o piatra in parbriz de la un TIR si s-a crapat oblic de la sofer spre dreapta pana jos. Sfatuiti-ma si pe mine ce sa fac? Pot sa-l inlocuiesc prin asigurarea auto? Sau trebuie sa scot banul si sa-l platesc? Va multumesc pentru atentie.

                              Comment


                              • daca a expirat polita,baga mana in buzunar,n-ai ce sa faci
                                CT-97-VIPsigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google