Diverse: Casco , rate , evaluari , cu leasing sau cu credit...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sadicu
    replied
    Deschis dosar pe 23. Pe 29 masina lasata la service (acceptul de plata si piesele venite), ridicata pe 2 noiembrie. Allianz Tiriac

    Leave a comment:


  • Fanez
    replied
    ...in polita casco de la Groupama este specificata perioada in care autopvehicolul trebuie echipat cu anvelope deicate...
    E bine de stiut.
    Am fost sa repar masina "pe casco". Cei de la Cobalcescu nu mai avusesera cereri, iar procesul de "intocmire dosar dauna" a durat foarte mult (inca mai dureaza, nu m-au sunat sa-mi spuna nici macar in ce stadiu este). Polita este la Allianz Tiriac. Nici ei nu stiu care este procedura si care sunt demersurile. De pe site te trimite la un telefon, de la telefon te trimite pe site in cazul in care raspunde cineva. Aplicatia pentru android nu merge, site-ul lor dedicat nu merge. Au trecut 10 zile si n-am nici un raspuns. Acum nu stiu daca sa mai astept, sa ma mai duc peste ei sau in alta parte.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Ca fapt divers, in polita casco de la Groupama este specificata perioada in care autopvehicolul trebuie echipat cu anvelope deicate (15.11-14.03 si 15.03-14.11).
    Nu e greu de imaginat ce se intampla in cazul unui incident iar masina este echipata cu anvelope necorespunzatoare.

    Leave a comment:


  • micutzu666
    replied
    Se modifica in anul urmator.

    Leave a comment:


  • Fanez
    replied
    ...
    Cele basic: CI auto, CI propriu, ITP etc...
    Si DA, vor fi dosare diferite, dar va exista o singura interventie in service.
    Excelent. Multumesc.
    Se modifica valoarea politei in urma interventiei? Nu de alta dar sa stiu s-o platesc inainte.

    Leave a comment:


  • 77sky
    replied
    Originally posted by Fanez View Post
    La Allianz?
    In principiu...Dap!

    Originally posted by Fanez View Post
    N-am documente, copacul din care a cazut (ce-o fi cazut) cat si gardul peste care am dat din neatentie au fugit de la fata locului. Deasemeni si cel (cei) care au dat cu cheia sau cu ce au dat pe aripa si pe capota.
    Trebuie sa ma duc intai la politie sa arat alea sau direct la inspector?
    Daca nu ai documente...e grav!
    Cele basic: CI auto, CI propriu, ITP etc...Nu e nevoie de actele casco, le au ei.
    Nu e nevoie de prezenta copacului, gardului si cheii la inspector, se descrie actiunea, el realizeaza sedinta foto (indicat e sa o ai curata, spalata, ceruita, parfumata)
    Si DA, vor fi dosare diferite, dar va exista o singura interventie in service.

    Leave a comment:


  • micutzu666
    replied
    O sa.ti faca mai multe dosare.Nu.ti baga toate avariile intrun singur dosar.

    Leave a comment:


  • Fanez
    replied
    Prezenta la inspectorul de daune
    La Allianz?
    documentele corespunzatoare
    N-am documente, copacul din care a cazut (ce-o fi cazut) cat si gardul peste care am dat din neatentie au fugit de la fata locului. Deasemeni si cel (cei) care au dat cu cheia sau cu ce au dat pe aripa si pe capota.
    Trebuie sa ma duc intai la politie sa arat alea sau direct la inspector?

    Leave a comment:


  • 77sky
    replied
    Merge...Brici!
    Prezenta la inspectorul de daune cu auto avariat, documentele corespunzatoare, dureaza foarte putin, se evalueaza, se transmite acceptul de reparatie - service-ului corespunzator (aici ar fi de analizat putin).
    Per total sunt printre cei mai eficienti in toata procedura, mai ales in punctele cheie ale acesteia: accept de reparatie, virament catre service.
    Si service-urile sunt incantate sa lucreze cu ei

    Leave a comment:


  • Fanez
    replied
    De la alianz care eu am zis ca este o greseala 350 euro/3 luni
    Am eu la allianz 300 lei/3 luni fara franciza.
    Cine a apelat la reparatii pe CASCO, cum a procedat, cum sunt demersurile? Vreau sa fiu informat mai in detaliu inainte sa ma duc la ei. Multumesc.

    Leave a comment:


  • rhydin
    replied
    Va rog , am facut o solicitare de polita Casco catre un broker.
    Mi-a prezentat o lista cat de cat cu ce sa aleg.
    De la alianz care eu am zis ca este o greseala 350 euro/3 luni pana la City cu 700/an.
    Chestia ce mi-a sarit in ochi este ca ceilalti, adica cu cele mai scumpe, sunt fara fransiza, Generali mi-au dat o oferta 1150 cu fransiza de 100euro si 1550 fara fransiza pentru intreaga valoare asigurata a masinii.
    City am observat ca ofera casco pt valoarea de 45000 lei de aici si fransiza de 20%.
    CUm vine treaba asta? Sincer nu am avut pana acum asa ceva si nu prea le stiu.
    Totodata, se modifica tariful daca faci casco inainte sa ridici masina din reprezentanta ?

    Leave a comment:


  • Fanez
    replied
    Am descoperit niste infundaturi si zgarieturi (usa sofer, plafon, capota motor si aripa spate). M-as duce sa le rezolv pe casco. Care sunt demersurile? N-am fransiza.

    Leave a comment:


  • abc
    replied
    Casco la Groupama

    Logan 1.4 Ambiance, fara servodirectie
    fabricat si cumparat in 2007
    pret 6400 euro
    aigurare casco la Groupama (initial la Asiban) de la achizitie pana in prezent
    prima de asigurare pe 2018 = 371 lei
    valoare asigurata = 5023 lei
    ultimul incident pe casco in 2011 - bara fata
    multumit de compania de asigurari, de preturi si de servicii
    am observat ca in ultimii ani nu ma mai suna sa ma anunte ca expira polita, cum se intampla in primii ani - dar nu-i nimic am eu grija sa nu uit!

    Leave a comment:


  • DannyMC
    replied
    Aha, inteleg mersi!

    Leave a comment:


  • aris86
    replied
    la Allianz am avut asigurare primii 2 ani si am reparat la masina pe 3 dosare. Urmatorul an a venit oferta cu 980 euro si am refuzat. Anul trecut oferta a fost pe 500 euro, acu e alta oferta de casco pentru masini sh, pana la 4 ani se considera noua.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google