Diverse: Casco , rate , evaluari , cu leasing sau cu credit...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • kosfunny
    replied
    Pai tu ceri pareri dupa ce ti-ai facut asigurarea ?
    Se pare ca nu prea sunt in partea frumoasa a clasamentului.

    Leave a comment:


  • juann
    replied
    Mi-am facut asigurare casco la Astra cu plata in rate. Vreau sa-mi spuneti daca sunt ok cei de la astra stie cineva daca fac figuri la plata daunelor?

    Leave a comment:


  • maxtel
    replied
    Salut, vroiam sa intreb, a auzit cineva de asigurare la City Insurance? (sau asa ceva)
    E buna de ceva?

    Leave a comment:


  • dani p
    replied
    In zilele urmatoare trebuie sa imi prelungesc iarasi CASCO. Am primit o oferta sa continui cu Grupama. Masina e cumparata in 2007, model preferance, fara incidente, suma asigurata ar fii 3100 euro, suma de plata 177 euro. Asigurarea e "total" E buna oferta? Voi cat platiti?

    Leave a comment:


  • Rca-ieftin
    replied
    Cel mai bine este sa verificati conditiile de asigurare ale societatii de asigurare la care aveti polita incheiata, inainte. Aceasta politica depinde de fiecare societate in parte. Sunt societati care permit rezolvarea pe regres fara sa se achite fransiza, sunt societati care percep fransiza chiar daca masina se repara prin regres!
    Pentru a evita neplaceri verificati de la inceput toate clauzele politei.
    Toate bune!
    Last edited by 77sky; 10 November 2012, 13:28.

    Leave a comment:


  • Guest
    Guest replied
    am facut azi casco la loganul din dotare ,masina are 4 ani si suma asigurata e de 21400 ron.
    polita m-a costat 1200 ron pe un de zile cu fransiza 400 ron.

    atentie in caz ca aveti accident si nu sunteti vinovati ,iar intelegerea cu vinovatul nu se poate face din anumite motive,va puteti repara masina pe casco prin regres si nu veti platii fransiza.sfat pentru cei ca mine cu fransiza.

    Leave a comment:


  • sergiu_psc
    replied
    Stiu ca la unele firme de asigurare exista optiunea de a trece CASCO de pe vechea masina pe cea noua, poate ar fi o varianta de luat in seama.

    Leave a comment:


  • Rca-ieftin
    replied
    Buna Andrei,
    In conditiile de asigurare Casco Groupama, in cazul daunelor partiale scrie asa:
    Asigurătorul va reţine din despăgubirea cuvenită/va condiţiona plata despăgubirii de achitarea de către Asigurat, a ratelor de primă datorate până la sfârşitul anului de asigurare, în cazul în care cuantumul despăgubirilor
    depăşeşte 50% din suma asigurată.

    Avand in vedere ca la tine a fost vorba doar de schimbarea unui parbriz, cu siguranta nu depaseste 50% din suma asigurata.
    Iti dorim succes!
    Daca ai nevoie de oferta pentru casco la noua masina, da-ne un semn. ;)
    Last edited by 77sky; 10 November 2012, 13:27.

    Leave a comment:


  • andreyi
    replied
    Salut, am si eu o mica dilema. Am contract Casco pe 1 an platibil in 4 rate la 3 luni incheiat in mai 2011 si care expira in mai 2012. Problema este ca masina pe care a fost facuta polita Casco a fost vanduta acum 2 saptamani si acum am alta masina la care momentan nu doresc Casco deoarece e posibil sa coste mai mult fiind mai noua. Cum ar trebui sa procedez in cazul asta pentru a anula vechiul Casco? Sau e posibil ca sa trebuiasca sa platesc si ultimele 2 rate chiar daca nu mai beneficiez de aceasta asgirare? Oricum o sa discut la Groupama(acolo am asigurarea) insa ma gandeam sa stiu dinainte ce probleme pot aparea din experienta voastra. Numai bine! Am gasit asta in contract:
    "10. Răspunderea Asigurătorului încetează :
    b) înainte de expirarea termenului prevăzut în Contractul de asigurare, astfel :
    - la data producerii unei daune totale;
    - la data înstrăinării proprietăţii autovehiculului, către o altă persoană, constatată şi prin înscris sub semnătură privată;
    - la data scadenţei - dacă sumele datorate cu titlu de primă de asigurare nu sunt plătite la scadenţă şi nici în termenul
    de păsuire convenit - dar numai pentru contractele la care nu au fost avizate daune;
    - la data convenită de părţi, la solicitarea scrisă a Asiguratului. În acest caz, în privinţa primelor de asigurare se va
    proceda conform prevederilor pct. 29"
    Deci teoretic pana in momentul instrainarii autovehiculului am platit ratele Casco, si deci n-ar trebui sa mai platesc in continuare, insa am avut o dauna(parbriz crapat si schimbat dar in primavara-vara, nici nu mai stiu, de-asta am dubii)
    Last edited by andreyi; 3 November 2011, 09:26.

    Leave a comment:


  • tudorel92
    replied
    Buna seara!Am polita casco la Omniasig.Cnad am facut contractul mi-au trecut jenti aliaj.Pentru iarna am cumparat jante de tabla+anvelope.Stiti cumva daca trebuie sa anunt ca mi-am schimbat jantele?

    PS.In cazul unei daune pot astepta pana primesc dovada ca imi vor plati reparatie si apoi sa bag masina in service?
    Last edited by tudorel92; 22 October 2011, 22:00.

    Leave a comment:


  • bogdan1709
    replied
    comisionul ar trebui sa fie 0, dupa noua ordonanta. La mine asa a fost

    Leave a comment:


  • mirceammd
    replied
    Originally posted by khaymanu View Post
    Am un Logan 1.4 luat in 2009 prin credit auto BRD 7 ani + casco Groupama.Am achitat de curand creditul luat si gagica de la BRD mi-a spus ca si casco va inceta in momentul in care rambursez creditul.Am avut un mic eveniment pe toata durata contractului, anul trecut in vara, am agatat usor o portiera intr-o parcare, cei de la Groupama au fost foarte prompti cu plata si tot.
    Acum, care ar fi cel mai bun casco de pe piata la ora actuala, intrucat cel pe care il am inca expira la sfarsitul lunii aprilie.
    cat ai platit comision de rambursare??

    Leave a comment:


  • Rca-ieftin
    replied
    Originally posted by khaymanu View Post
    Am un Logan 1.4 luat in 2009 prin credit auto BRD 7 ani + casco Groupama.Am achitat de curand creditul luat si gagica de la BRD mi-a spus ca si casco va inceta in momentul in care rambursez creditul.Am avut un mic eveniment pe toata durata contractului, anul trecut in vara, am agatat usor o portiera intr-o parcare, cei de la Groupama au fost foarte prompti cu plata si tot.
    Acum, care ar fi cel mai bun casco de pe piata la ora actuala, intrucat cel pe care il am inca expira la sfarsitul lunii aprilie.

    lasa-mi un nr de telefon prin mesaj si te vor contacta colegele mele pentru a ti se face o oferta casco. iti putem face oferte la mai multe societati, asa poti compara, si alege cea mai buna varianta pentru tine.

    Leave a comment:


  • aditzugl
    replied
    Originally posted by khaymanu View Post
    Am un Logan 1.4 luat in 2009 prin credit auto BRD 7 ani + casco Groupama.Am achitat de curand creditul luat si gagica de la BRD mi-a spus ca si casco va inceta in momentul in care rambursez creditul.Am avut un mic eveniment pe toata durata contractului, anul trecut in vara, am agatat usor o portiera intr-o parcare, cei de la Groupama au fost foarte prompti cu plata si tot.
    Acum, care ar fi cel mai bun casco de pe piata la ora actuala, intrucat cel pe care il am inca expira la sfarsitul lunii aprilie.

    La momentul actual , ofertele de pe piata sunt destul de variate ! Depinde de cerintele dumneavoastra !Cam toate societatile de asigurare au inceput sa se adapteze conditiilor actuale !

    Leave a comment:


  • khaymanu
    replied
    Am un Logan 1.4 luat in 2009 prin credit auto BRD 7 ani + casco Groupama.Am achitat de curand creditul luat si gagica de la BRD mi-a spus ca si casco va inceta in momentul in care rambursez creditul.Am avut un mic eveniment pe toata durata contractului, anul trecut in vara, am agatat usor o portiera intr-o parcare, cei de la Groupama au fost foarte prompti cu plata si tot.
    Acum, care ar fi cel mai bun casco de pe piata la ora actuala, intrucat cel pe care il am inca expira la sfarsitul lunii aprilie.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google