Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da-i in judecata si cere despagubiri.

    Astept sa citesc despre primul dosar de despagubiri pe RCA cu compensare directa.

    Vad ca Norma 39 a ASF a fost publicata abia pe 8.12.2016.

    Procedura de compensare directă se stabilește prin convenţii multilaterale încheiate între societăţile de asigurare, iar condițiile compensării directe se convin în mod voluntar între asigurat și asigurător.
    Conventiile astea multilaterale sunt facultative sau obligatorii?
    Daca nu-s obligatorii, asiguratorii rau platnici n-au niciun interes sa incheie asa ceva, ca le vin dosare cu sume mai mari decat ar fi acceptat ei.
    Last edited by mr.K; 3 January 2017, 15:20. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by Crs. Sandel View Post
      O simulare de RCA pentru a vedea ce s-a schimbat. Am RCA din septembrie, la allianz, unde am platit 569 lei. Acum, vad ca toate tarifele sunt apropiate, insa la b-malus, daca inchei pe 1 an, ramane tot b7, desi anul trecut, b-ul crestea cu 2 unitati la 12 luni.
      Am observat si eu acelasi lucru, dar nu mi se pare normal, pentru ca automat pierd cativa zeci de lei din cauza ca nu aplica B respectiv, sau cel putin la mine era si diferenta de pret fata de ce era inainte.
      Oricum, daca asa o sa fie, facem pe juma de an si gata )
      Oricum vad ca majoritatea calculatoarelor ce mergeau, acu nu mai functioneaza cum trebuie...

      Originally posted by aris86 View Post
      S-a schimbat sistemul Bonus/Malus. Probabil cei care aveau Bonus maxim (B14) erau mai multi decat cei care aveau spre exemplu M8 (dublau polita). Asa cu noile clase, B8 ofera o reducere de 32% si M8 iti creste polita cu 32%.
      Nu am prea inteles.
      Last edited by Cristi_Xp; 4 January 2017, 17:38. Reason: Automerged Doublepost
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • Originally posted by prometheus View Post
        Informatia se gaseste pe internet .

        "Compensarea directa este aplicabila la indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:

        accidentele auto se produc pe teritoriul Romaniei;
        vehiculele implicate in accidentele auto sunt inmatriculate/inregistrate in Romania;
        prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
        ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;
        prejudiciile exclud vatamarile corporale.
        "
        Pai d.ta ai vorbit despre o anume conditie "doar in caz de accident usor"; unde e precizata aceasta conditie, voiam sa-mi arati.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Pai d.ta ce intelegi prin : "prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor " + "prejudiciile exclud vatamarile corporale" ?

          Si inca ceva nene Iancule ,in postare am scris : ""un accident usor fara victime".
          Last edited by prometheus; 4 January 2017, 19:18. Reason: Automerged Doublepost
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Accident usor;
            -un far
            -o aripa
            -o portiera
            -o bara
            Doar astea? :confused;
            ...
            Eu nu vreu sa despic firul in patru, dar mi se pare o dezinformare sa spui ca doar in acele conditii se poate face compensarea directa.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Pai cam asta reiese din ce s-a publicat pe internet cu noile reglementari RCA!
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Adica un accident de dauna totala, fara victime, nu intra in categoria asta? Doar daca julesti o aripa? Asta nu e clar.
                Acolo zice accidente fara victime.

                Comment


                • dauna totala la un logan de 10 ani este daca julesti o aripa ...
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                    Am observat si eu acelasi lucru, dar nu mi se pare normal, pentru ca automat pierd cativa zeci de lei din cauza ca nu aplica B respectiv, sau cel putin la mine era si diferenta de pret fata de ce era inainte.
                    Oricum, daca asa o sa fie, facem pe juma de an si gata )
                    Oricum vad ca majoritatea calculatoarelor ce mergeau, acu nu mai functioneaza cum trebuie...

                    Nu am prea inteles.
                    Au constatat ca sunt prea multi asigurați care au bonus B14 (50% reducere) și mai puțini cu 2-3 daune anuale ca sa le aplice M8. Asa au tăiat subventia care platesc rca-ul anual.

                    Comment


                    • eu din ce am inteles oricum o sa creasca iar dupa caderea plafonarii si avand in vedere ca au crescut la viteza din "condei" prin modificarea B/M, eu as recomanda sa se faca pe un an... eu asa am facut ca sa fiu sigur ca nu mai platesc si alte majorari(daca o faceam pana in 23 decembrie plateam cu 43 lei mai putin desi acum cateva zile era cu 73 lei mai mult avand in vedere ca expira la 00:00 azi)

                      Comment


                      • Mi-a iesit 400lei pe 12 luni anu asta.Iuhuu, la 27ani e super.Am tot platit cate 450-500lei pe 6 luni.

                        Comment


                        • Fii responsabil; sa nu dezamagesti asiguratorul.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • mie mi se pare aiurea ca in provincie sa platesti mai putin ca in bucuresti.
                            cand vin provincialii in bucuresti, ce fac ?! ca nici macar nu stiu "mersul".
                            mai ales cei din orasele mici, cum ar fi Orastie. acolo ar trebui sa-mi dau toata silinta ca sa fac un accident.
                            ce fac aia cand vin in bucuresti ?! o lasa in parcare si merg cu taxiul ?

                            Comment


                            • Originally posted by aris86 View Post
                              Au constatat ca sunt prea multi asigurați care au bonus B14 (50% reducere) și mai puțini cu 2-3 daune anuale ca sa le aplice M8. Asa au tăiat subventia care platesc rca-ul anual.
                              Pai nu se plangeau ca sunt prea multi aia care fac accidente si au cheltuieli mari cu despagubirile? Acum au constatat ca sunt mai multi ceilalti? Sau la ei 2-3 accidente despagubite/an e prea mult?
                              Platesc polite 1 mil. de soferi din care fac accident 25. E mult rau.

                              Comment


                              • nu aris , bolovan parca le plangea de mila ...

                                ce ziceam de bonusarea clientilor care nu au daune ? in loc sa se mareasca s-a micsorat !
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google