Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spuneti-mi, si-a facut cineva asigurarea la Astra, anul acesta - 2010? Cu cat? Ca din cate am vazut de aici - http://www.rca-ieftin.ro/compara.php - parca este cel mai ieftin. Eu tot la ei mi-am facut RCA-ul anul trecut. Oare au ceva reducere de fidelizare?
    sigpic

    Comment


    • eu mi-am facut anul acesta la astra. pe un an de zile a fost 446 ron in care au inclus si o asigurare pe locuinta de 1 an in valoare de 20.000 euro.
      Ambition

      http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

      Comment


      • Bine ca ai abordat subiectul, ca si pe mine anul trecut, m-au fredonat la icre, sa-mi fac si asigurare de locuinta, dar i-am fentat anul trecut, ca nu era obligatoriu, desi ei au spus ca din a doua jumatate a anului va fi abligatoriu - si nu a fost -. Oare anul acesta este obligatoriu? Si la alte firme se insista la fel de mult sa-ti faci si asigurare pe locuinta? Eventual cine v-ati facut si la alte firme, poate ne spuneti cum au pus problema. Mersi.
        Originally posted by r3duc View Post
        eu mi-am facut anul acesta la astra. pe un an de zile a fost 446 ron in care au inclus si o asigurare pe locuinta de 1 an in valoare de 20.000 euro.
        Deci @r3duc, asigurarea de locuinta te-a costat 41 ron?

        Dupa ce am postat, am intrat pe net si am gasit aici - http://www.adevarul.ro/financiar/Asi...183582078.html - ca desi legea este votata (ordinari), inca nu se poate aplica. Deci nu o sa-mi asigur locuinta. Ca doara nu merg cu ea pe sosea, sa intru cu ea in alta. Oricum daca eu sunt asigurat si mi se aprinde casa si de la casa mea i se aprinde casa si la vecinul, tot trebuie sa scot bani din buzunar sa-i repar casa. Asa ca...
        Last edited by Rouge de Feu; 8 February 2010, 01:10. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic

        Comment


        • Azi 10.02.2010, mi-am facut si eu RCA-ul la Astra. 405 lei, fara asigurarea ptr. locuinta pe care cu nonsalanta au vrut sa mi-o includa impreuna cu RCA-ul (ar fi fost total 446 lei ca si la @r3duc). Dar eu avand facuta asigurarea pe locuinta in alta parte, nu a mai fost cazul. Dupa cat am vazut, la ei nu conteaza fidelizarea - este al treilea an de cand fac RCA-ul tot la ei - si cred ca nici varsta, ca tot atata a iesit si la calculatorul acela de pe net, doar in functie de cilindree. Se pare ca la ei conteaza doar cilindrea si daca ai avut accident.
          Ce sunt eu curios, este cum pot ei sa-si dea seama daca ai avut accident sau nu, daca faci RCA-ul la alta firma decat l-ai avut facut in anul precedent.
          sigpic

          Comment


          • rouge..ai facut pe un an sau pe 6 luni?
            http://img94.imageshack.us/img94/4346/fanecl.gif

            Comment


            • @rouge de feu: De la inceputul anului verificarea accidentelor se face folosind baza de date a politiei (CEDAM).

              Comment


              • 405 lei este pentru un an (are reducere) ca altfel era 450.

                Comment


                • Am facut asigurarea pe un an, cu intrare in functie din data de 14.02.2010. Asta e plata la ei, la masini cu cilindreea intre 1401-1600 cm cubi si fara nici o paguba in anul precedent, indiferent de vechimea la Astra si indeferent de varsta. Daca faceam si asigurarea pe locuinta, trebuia sa platesc si eu ca si @r3duc 466 lei.
                  Totusi fata de RCA-ul la alte firme, comparatia am gasit-o aici http://www.rca-ieftin.ro/compara.php , eu zic ca este acceptabil, cel mai ieftin dupa "Uniqa".
                  De aceea ii rog pe cei care si-au facut RCA-ul la alte firme incepand din ianuarie 2010, sa ne dea amanunte cu pretul care l-au platit, pe cilindree, vechime, varsta, ca sa vedem daca comparatorul pus pe acel link este corect.
                  Mersi.
                  Last edited by Rouge de Feu; 12 February 2010, 00:20.
                  sigpic

                  Comment


                  • La mine.....Astra

                    Originally posted by KeanuRev View Post
                    Avand in vedere ca trebuie sa imi reinoiesc Asigurarea vreau sa aud si parerile voastre care unde avetzi Si ce reduceri se fac
                    la mine.....Astra
                    Last edited by dav.viorel; 12 February 2010, 11:54. Reason: Automerged Doublepost
                    Prostul e prost pana moare

                    Comment


                    • pana azi am fost clent asirom si am vrut sa-mi fac tot la ei asigurarea RCA. mi-au calculat si a iesit mai mare de 975 ron asa ca i-am parasit. am facut asigurare la astra 446 ron si o asigurare pe casa exact ca r3duc. mi s-a parut cea mai convenabila oferta
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by vali007 View Post
                        @rouge de feu: De la inceputul anului verificarea accidentelor se face folosind baza de date a politiei (CEDAM).
                        Si asta cum vor totusi s-o faca din moment ce exista deja la noi rezolvarea problemei pe cale amiabila?

                        Si eu la ASTRA am, inca din iunie sau iulie anul trecut, si cand imi expira vara asta, tot la ei o voi face.
                        In 2009 m-a costat 345 ron pe un an la ei RCA-ul, a fost cea mai avantajoasa oferta de pe piata.

                        Comment


                        • Nu este baza de date a politiei.
                          Rolul acestei baze de date este acela de a oferi o evidenta centralizata a politelor RCA incheiate pe teritoriul Romaniei, in scopul unei mai bune urmariri a respectarii legislatiei in vigoare, cat si pentru a facilita accesul tuturor persoanelor interesate la informatii legate de existenta unei polite RCA pentru un anumit autovehicul

                          Comment


                          • Unde este cea mai ieftina asigurare RCA pe un an la 1,6 persoana fizica cu 0 daune ca luna viitoare imi expira??

                            Comment


                            • @Radu eu am facut la Euroins pe 1 an pentru 1.6, m-a costat 340 lei... cu reducere! Stiu ca nu este cea mai buna firma de asigurari dar daca e ieftin !? La Astra voiau sa le dau 280 de lei pe jumatate de an si aveam si casa asigurata, cica e obligatoriu. Dar eu le-am spus ca nu e obligatoriu daca am masina sa am si casa sau viceversa.

                              Comment


                              • Eu casa o am asigurata la Asirom ,separat am facut asigurarea fata de rca-ul care imi expira!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google