Frauda la Omniasig

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Frauda la Omniasig

    Am primit pe mail, deci nu garantez 100% ca este si adevarat.
    Atentie la asigurarea Casco

    Dragii nostri,
    Va supunem atentiei un caz legat de asigurarile casco in speranta ca putem ajuta la evitarea unor astfel de situatii. Este legat de compania Omniasig! Sa va povestim ce am patit acum ceva vreme...am facut casco la masina, am dat in jur de 15 milioane atunci, un domn(reprezentant Omniasig) a fotografiat masina, a completat dosarul, a luat banii, am semnat; toate chiar la sediul Omniasig. Toate bune si frumoase. Pana am gasit masina lovita. Aici a inceput bataia de joc a celor de la Omniasig. Am facut constatare, ne-au spus sa bagam masina intr-un service agreat, ca e ok. Zis si facut. Doar ca nu am mai putut sa o scoatem de acolo decat pe banii nostri. Justificarea a fost urmatoarea: domnul care a facut dosarul(angajat Omniasig!!!) nu a facut suficiente poze. Deci la dosar nu exista poze, si nu au de unde sa stie ca masina nu a fost lovita inainte. De aici adio despagubire. Am vorbit cu nenumarate persoane la Omniasig. Toti foarte obraznici, toti ne-au spus ca nu cu ei am semnat, ca e vorba de alta divizie decat cei de la daune, ca nu e vina lor ca nu s-au facut poze suficiente. Ca si cum noi am platit unei persoane fizice, si trebuie sa o identificam...De cateva ori ni s-a inchis telefonul. Pur si simplu. Romaneste.
    Multumim mult domnului Mihai Ana, angajat Omniasig, care ne-a ajutat sa pierdem 35 milioane.
    Sper sa reusim sa-i raspundem cu aceeasi moneda, si sa-l ajutam la randul nostru sa piarda macar ceva clienti.

    PS: am uitat sa mentionez ca am trimis si mail-uri la ei...nu a raspuns nimeni.

    Va multumim!

    Cristi Iorga
    al doilea confirma sichiar daca nu este domeniul auto, totusi e de luat in seama

    Salut,
    pot sa confirm ceea ce ai patit tu cu Omniasig. Eu am o aventura si mai mare cu ei si am ajuns sa ii dau in judecata.


    Anul trecut in aprilie am plecat in Statele Unite pentru 3 sapatamani. Am facut o asigurare de sanatate pentru calatorii externe la Omniasig asa cum se procedeaza si este de altfel obligatoriu. La incheierea politei am optat pentru suma maxima de despagubire, respectiv 15.000 Euro, tinind cont ca preturile la serviciile de sanatate in USA sant destul de piperate.

    Spre ghinionul meu, cand ma aflam undeva in Grand Canyon , am mancat "junk food" si am facut o criza de bila pe la 2:00 noaptea. Am sunat la 911 deorece durerea era insuportabila si am ajuns la spital. Nu a fost ceva grav dar am avut o zi de spitalizare acolo. Am platit din buzunarul meu 500 USD cheltuielile spitalului, urmand sa primesc prin posta cheltuilile de transport cu salvarea.

    Cand am ajuns in tara , am gasit in posta facturile de la transportul medical in valoare de aprox. 3,000 USD.

    Am intocmit si depus dosarul de despagubire la Omniasig in 12 mai 2007.

    2 luni mai tarziu am sunat sa intreb ce se intampla deorece primeam in posta scrisori de somatie de plata de la NHS din Statele Unite. Cei de la Omniasig , imi spuneau la telefon ca nu stiu care este stadiul dosarului si ma vor contacta ei. In cele din urma la sfarsitul lunii AUGUST am primit in posta un raspuns sec pe o pagina de la Omniasig prin care ma instiintau ca au REFUZAT despagubire, deorece, in urma EXPERTIZEI MEDICALE au stabilit ca eu eram bolnav de o afectiune biliara inainte de a pleca in strainatate, drept pentru care se pot prevala de un articol din polita care excepteaza despagubirea in acest caz.

    Am ramas siderat de faptul ca se poate face o EXPERTIZA MEDICALA in Romania fara ca doctorul care o efectueaza sa vada pacientul.

    Am contactat Omniasig prin avocatul meu si dupa inca cateva luni de schimbat hartii si amanari am hotarat in Decembrie 2007 sa ii dau in judecata. In acest moment exista un dosar pe rol la Judecatoria Sector 1 care deja a avut vreo 2 termene iar cei de la Omniasig nu s-au prezentat.

    Ideea este ca in cazul de fata eu nu doresc ca ei sa-mi plateasca mie personal ceva.. Doresc sa achite facturile catre NHS care sant scadente de 9 luni de zile..

    La momentul cand Omniasig mi-a tras aceasta TZEAPA romaneasca, eu nu eram un client oarecare. Firma mea platea la Omniasig , polite Casco la aceea data in valoare de aprox. 6,000 Euro/an. Va dati seama ca am reziliat toate contractele cu ei inca de anul trecut.

    O asemenea nesimtire nu am pomenit la o companie care se vrea serioasa.

    Ai acordul meu sa distribui acest mail tuturor celor carora le-ai distribuit si problema ta.

    OMNIASIG ISI INSEALA CLIENTII !!!!

    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    UPS...nu-mi place asta.Eu tocmai am facut masina praf intr-o groapa cam mare din galati si am Casco la OMNIASIG.Sper sa nu faca vreun gest ca la cat costa reparatia masinii ii strang de gat.

    Comment


    • #3
      Aporpo dintre cei care au casco la omniasig , si credit la brd , au ceva poze la masina ? Eu am polita acasa dar nu scrie numaru de inmatriculare si are mai multi de xxx

      sigpic

      Comment


      • #4
        Adica pe polita de Casco care ti-au dat-o nu scrie numarul de inmatriculare al masinii?
        Pai atunci ....e valabila polita aia?

        Comment


        • #5
          Pai asa miau zis de la banca , ptr ca e polita concesionata in favoarea bancii , si e facuta la acceptarea creditului adica pe vremea cand masina mea era minereu de fier...
          deci cei care au credit auto la brd , si cu polita obligatorie data de banca la omniasig ii rog sami zica cum e la ei...

          sigpic

          Comment


          • #6
            Eu am credit auto la berede dar cu casco la asiban sunt super incintat de ei :
            sigpic

            Comment


            • #7
              Nici la mine nu scrie numarul de inmatriculare, dar sunt trecute restul de serii. Creditul este la Volksbank.

              Scuze de offtopic, dar din cei care au Casco la Omniasig stiti cumva ce sunt anexele
              03.01.01.W.001.0.J
              03.01.01.W.002.0.F
              03.01.01.W.003.0.F
              03.01.01.F.001.0.C
              03.01.01.F.003.1.B
              03.01.01.F.007.0.A
              Si le aveti anexate la contract?

              Merci mult.

              Comment


              • #8
                @sonykel din moment ce masina ai luat-o de noua de la dealer, nu au de ce sa faca poze...., ca doar au vazut si ei in viata lor un Logan la 0 Km.... si nu are rost sa te agiti din moment ce polita a fost negociata de banca. In caz de "doamne fereste" le spui ca ii "muti" cu polita lor cu tot si te duci la banca cu tam-tam si sa-i vezi atunci cum se misca... parca le-ai dat sa mananance jar. Explicatia e simpla, daca te duci tu care ai la ei o singura masina nu le pasa, daca ii suna banca se schimba calimera, ca asta ii aduce 10-15.000 de polite pe an si nu ii convine sa rupa caruta.
                sigpic
                Ambition 1.5 dc

                Comment


                • #9
                  Sincer cam asa gandeam si eu , ca nu o sa am probleme

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Credit brd casco omniasig...folosit pt revopsire capota porbagaj bara fata-spate..s`au miscat rapid si acceptabil

                    Comment


                    • #11
                      Si eu casco la omniasig , masina ii luata pe leasing si nu am avut nici o problema , din contra so-r purtat foarte frumos cu mine , nu am nimic de reprosat
                      Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                      Comment


                      • #12
                        Deocamdata,ca ai avut pagube minore lucianito cind o sa ai o dauna totala doamne fere,sau ceva mai costisitor atunci o fi buba
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Am avut casco pe parc auto la Omniasig . Pt 2 zgarieturi pe un Freelander , a trebuit sa o lovesc cu europaletul pt a o repara . Am renuntat la ei .
                          Am mai avut casco la Transilvania . Am renuntat pt ca nu aveau contract de decontare directa si la fiecare reparatie trebuia sa umblu dupa acordul de plata .
                          Am casco pe parc auto la Asiban . Toate bune si frumoase daca pici la constatare la cineva de la sucursala Decebal . Daca in schimb pici la Triumf , ai pus-o ( primesti acordul de plata mai greu dar il primesti ) . In afara ultimei reparatii ( am masina de 3 luni in service ) care are valoarea de aprox 16000 ron si ei si-au dat acordul pt o suma cu 2000 mai putin ( inca nu stiu de ce , astept raspunsul lor ) totul Ok .
                          Am casco pe 2 masini la Generali ( in leasing ) . SSSSSSSSSSSSSSSSSSSuper Ok !
                          Am casco pe alte masini la Allianz ( in leasing ) . SSSSSSSSSSSSSSSSSSSuper Ok !

                          Eu unul , cu Omniasig , Astra , Bcr si mai sunt cateva dar nu-mi vin acum in cap nu mai lucrez niciodata . Chiar daca sunt putin mai scumpi Generali sau Allianz , in schimb absolut nici o problema in cativa ani de cand lucrez in domeniu ( sa zicem ) . Chiar nu exista nici un stres ca nu voi repara masina . In acest moment , la servicii sunt lideri detasati .
                          Ca va repara o aripa , o zgaritura mai mica , o lampa sau un far , da, in regula . Dar sa va fereasca Dumnezeu de ceva mai grav la cei de mai sus.

                          Cristeulea , ms pt raspuns . Chiar daca vor aparea aberatii aici sunt benefice . Daca multi dintre noi nu am mai cauta pretul mai mic la casco ci serviciile , ce scrie la inceputul threadului nu ar fi posibil . Din pacate , este o realitate ce scrie mai sus .

                          Sa aberez eu primul putin . Anul trecut in vara am fost implicat fara voia mea intr-un carambol in Constanta . Vinovatul , avea rca la Astra . Cand am facut constatarea la ei , nu mi-au dat si reparatia capotei portbagaj pt ca ' nu este urma acelui eveniment' si pt ca ' politistul trece pe dovada ce vreau eu pt 10 ron '. Cand le-am trimis mail si le-am spus despre 2 dosare in care sunt cercetati de CSA si i-am intrebat daca il vor si pe al 3 lea , mi-au dat acordul si pentru portbagaj . Cum l-am primit si ca mi-am reparat masina pana la urma pe casco , este alta poveste .
                          Last edited by FLORIN77; 7 April 2008, 06:29.
                          B -X X - DDF x 2

                          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                          Comment


                          • #14
                            Si eu vroiam la generali , dar banca ma obligat la omniasig oricum eu zic ca o sa nu am probleme cu ei , ca e banca care le va baga ``sula-n coasta`` in caz de ceva... Domane fereste....


                            PS. ptr astia care au de gand sa dea report , sula nu este un cuvant vulgar , lua-ti dex-ul si cititi

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Si casco si RCA la OMNIASIG...
                              M-am cam pacalit inteleg.
                              Pot rezilia contractul cu ei?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google