Accident David Vs Goliat Sau Logan Vs Passat :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru un batran (cu copchil procuror), l-a agatat cu oglinda pe o alee (circula batranul ilegal) un coleg a muncit un an gratis la firma (a platit patronul "amiabila").

    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Dar de ce, nu avea RCA colegu? Daca nu asa merita.
      Si in toata tarasenia asta, Cityinsurance cat a zis ca plateste? Ai fost la o constatare si la ei?
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Nu va doresc sa va " intalniti cu astfel de personaje", sa stiti ca exista si te pisi pe asigurare.

        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • cu city n-am vorbit nimic

          n-am fost la nici o constatare la City, din moment ce patronul servicului a zis ca nu am ce discuta cu ei pt ca nu despagubesc integral sa ca ei nu lucreaza cu piese de origine ci numai cu chinezarii/dezmembrari......

          oricum, ei au luat legatura cu city si nu s-au inteles la bani, ca daca s-ar fi inteles n-ar mai fi stat 2 saptamani la taclale. deci de ce sa mai vorbesc si eu cu ei? ce, daca as vorbi eu mie mi-ar da 18 mii de lei s-o fac? in mod sigur ca nu. deci nici eu n-am ce sa vorbesc cu ei

          in plus, in astfel de cazuri soferii nu sunt deloc implicati, e treaba asiguratorilor sa se inteleaga, sa vada ce pot face, ca de asta exista asigurari rca si casco, ca sa existe o comunicare intre ei.
          Last edited by cristi....; 18 November 2015, 14:37. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Cred ca exista o sansa sa recuperezi in judecata diferenta pe care o vei suporta din banii tai. am mai auzit astfel de cazuri. dar iti dai seama e vorba de niste procese (fond+recurs) care se intind pe ani buni de tot....

            pe de alta parte stii unde este buba? nu as da vina imediat pe asiguratori. pt ca asiguratorul nu face decat sa judece corect. masina ta atat mai valoreaza pentru el. depaseste procentul de dauna totala? la revedere, dauna totala, ia banii si vezi ce faci.te-a anuntat inca de la semnarea contractului de casco ca masina este evaluata la ...xxxx euro.

            problema este la reprezentanta care practica niste tarife porcesti.....
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • Ti-au reparat masina?

              Comment


              • Salut

                Nu, e tot la reparat. Am spus ca atunci cand va fi gata o sa pun poze aici, nu am uitat

                nu stiu ce ii tot fac,ce tot repara la ea, cred ca vor sa-mi faca un cado' si sa o transforme intr-un ...Talisman

                imediat se face 1 luna de zile

                partea buna e ca am sanse mari sa scap fara nici un ban dat, din partea mea nu stiu cum, dar asa mi s-a spus, in sfarsit s-a facut dreptate! e bine ca nu am cedat cu dauna totala. acu va avea piese noi pe ea, de uzina, va fi la a 2a tinerete
                Last edited by cristi....; 1 December 2015, 21:09.

                Comment


                • Originally posted by stolniceanulucian View Post
                  Pana la urma masina se va repara fara probleme. Dauna din primele poze se poate repara foarte bine, daca e meseriasul bun.
                  Va dura insa destul de mult cu asigurarile. Eu cand am avut Loganul lovit am stat 5 saptamani fara masina.
                  Rabdare si tutun si cel mai important bine ca nu a patit soferul nimic.
                  Cele 5 saptamani se confirma
                  Asta e Romania, n-ai ce-i face. Important e ca masina sa fie reparata bine.
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • Originally posted by cristi.... View Post
                    (...)
                    e bine ca nu am cedat cu dauna totala. acu va avea piese noi pe ea, de uzina, va fi la a 2a tinerete
                    La mine cu dauna totala, reparata pe asigurare, mi-au pus piese ASAM (cele noi) si altele din dezmembrari. Normal ar fi fost sa puna "de origine", dar nu se incadrau in buget.

                    Comment


                    • mda. si n-ai avut probleme cu cele de ASAM? ma refer la lufturi, rugina, etc

                      Comment


                      • E prea devreme sa apara probleme (prin octombrie au fost schimbate).

                        Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          La mine cu dauna totala, reparata pe asigurare, mi-au pus piese ASAM (cele noi) si altele din dezmembrari. Normal ar fi fost sa puna "de origine", dar nu se incadrau in buget.

                          eu cred ca te-au tras pe sfoara.....despagubirea pt un rca aflat in insolventa e de 100.000 de euro, in loc de 1 milion..... sa nu-mi spuna mie cine o vrea ca reparatia la loganu tau depasea bugetul (de 100.000)

                          deci pana la urmaam avut dreptate. cel putin in cazul loganului, orice dauna poate fi reparata, chiar si aia totala, pe rca )

                          ”Motivul este lesne de înţeles. În situaţia în care un asigurător intră în faliment, chiar dacă Fondul de Garantare ar mai avea resurse pentru despăgubiri, acestea sunt limitate la 100.000 euro pe cererea de despăgubire, informează Digi24.ro.”


                          sursa

                          http://www.pro motor.ro/masini-noi/news/ai-rca-la-o-companie-insolvabila-poti-ajunge-sa-platesti-sume-mari-din-propriul-buzunar-14903911
                          Last edited by cristi....; 6 December 2015, 13:27.

                          Comment


                          • Eu am avut prin euroins. Valoarea maxima e 100.000 dar numai daca pagubele insumeaza atat sau mai mult. N-ai cum sa dai 100.000 daca masina nici noua nu face atat. O evalueaza la ce valoare vor ei si gata despagubirea.

                            Comment


                            • eu inteleg ca fiecare cerere de despagubire are un plafon maxim de 100.000 de euro la un rca aflat in insolventa. normal, daca ai o masina de 300 de mii de euro si unu te loveste si ai dauna mai mare de 100 de mii, diferenta o suporti tu, dar cum majoritatea masinilor costa mai putin de 100 de mii de noi, practic orice dauna e cam acoperita, cu atat mai mult la logan. nu am inteles eu bine sau?

                              Comment


                              • Dauna e acoperita dar in anumite limite. De ex. la mine mi-au evaluat masina la valoarea de 1500 nu stiu cat de euro (5.000 si nu stiu cat de lei), iar acordarea sumei pentru reparatie 6.000 si nu stiu cat de lei. La banii astia, cu piese "de origine" + manopera la reprezentanta nu acopereai nici jumatate de paguba.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google