Accident David Vs Goliat Sau Logan Vs Passat :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • punte gasesti si la modele de soi si cu pretentii, poate nu chiar atat de fragile

    honda civic de ex, generatia actuala, e drept ca e destul de imbunatatita pt a se apropia f mult de comportamentul uneia independente, au incercat sa faca un compromis intre cost si comportament rutier

    golf 7 pana la 125 de cai la fel, doar ca ai diferential cu alunecare limitata pt a compensa lipsa ei, punte gasesti si la kadjar parca la versiunea 4x2, mai sunt si alte modele dar nu-mi vin in minte acum
    Last edited by cristi....; 13 November 2015, 22:08.

    Comment


    • Eu nu m am referit ca nu are punte multilink ci ca puntea de Logan e f ieftin construita si in anumite situatii se indoaie f usor. E doar ipotetic.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Cu piese din dezmembrari era gata pana acum, vorba lui design, mai ramaneau si bani. Lasa ca o sa vezi ce bine se potriveste bara facuta de SRL, si sa vezi ce lufturi frumoase are dupa o vara.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • da, am inteles asta. se va avea in vedere si acest aspect. multumesc de pont. stiu ca e foarte sensibila.

          o sa ma asigur ca geometria este verificata pe stand

          lufturi are si asta de origine. cand bate soarele direct pe ea intra degetul mic pe acolo. cum intra soarele in nori/apune si se raceste un pic bara, urca 2-3mm, de nu mai intra degetul. iarna e cel mai ok, sta aproape perfect

          am fost de 2 ori la servis , au zis ca n-au ce sa-i faca, asa e ea, e normal. ca plasticul lucreaza, mai ales cand e cald si sa-i dau pace. au verificat si prinderile, daca sunt rupte/lasate si sunt ok

          la bara fata s-a redus considerabil luftul la farul stang dupa revopsire, pe partea mea, a soferului. vara tot asa, intra degetul mic. acu cand au revopsit-o s-a redus, e la jumatate. a iesit chestia aia de prindere

          bara spate nu e musai sa fie schimbata

          poate fi reparata elegant si durabil asa:

          Set reparatii auto cu care se pot repara componente din material plastic ( de exemplu : rupturi si crapaturi in bara de protectie auto, urechi prindere rupte...



          Cum se pot executa reparatii de calitate in timp scurt pe spoilere din plastic.6 aplicatii cel mai des intanlite in vopsitirii auto.Multumim partenerilor nos...


          deci mai scadem vreo 1000 de lei minim si pt bara. ca nu are o ruptura grava si lunga. e pe vreo 2 cm crapata, atat

          astfel ca toata paguba se reduce la 2 portiere si 2 aripi si o verificare de geometrie. atata taraboi si tiganie pt asta....
          Last edited by cristi....; 13 November 2015, 22:31. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • La o asemenea lovitura si la cat de moale e tabla masinii, chiar daca pragul/stalpul nu are vreo zgarietura, el poate fi indoit de catre usa.

            In plus, piesele de tabla nu vin perfecte de la fabrica, la transport se mai deformeaza. Nu vin perfet din prima nici usile, nici aripile nici capotele. Totul trebuie aliniat de catre tinichigiu.

            Ori tie acolo nu ti-a ramas nici un reper pe laterala aia, toate cele 4 piese au fost afectate. Timpul de lucru e mare, nu te astepta sa fie gata in 2 zile.

            Vopsitoria se face pe bucati mai apoi, nu se poate face toata deodata.

            Eu am in subordine 5 mecanici. Te invit la mine sa vezi cat de "usor" e sa intretii aceste 5 suflete, sa le oferi de lucru in asa fel incat la sfarsitul lunii sa acoperi : utilitati (curent electric cacalau, gaze pt incalzire, apa curenta), scule stricate, echipament de lucru, materiale consumabile, chirie, taxe, impozite, personal auxiliar (casier, contabil, receptioner, femeie de serviciu, portar/paznic)

            La o lucrare ca a ta nu pot lucra mai mult de 2 persoane in acelasi timp, oricum ai lua-o.
            Nu se pot monta cele 4 piese in acel;asi timp, trebuiesc aliniate una dupa alta. Treaba de maxim 2 tinichigii. Ce crezi, ca in timp ce aliniaza astia 2 tablele, vine si pregatitorul si slefuieste chitul printre ei?

            Iti place sa crezi/vezi numai ceea ce-ti convine... Nu intotdeauna este asa cum vrem noi sa fie.

            Spor la treaba.

            PS: din punctul meu de vedere, mai repede de 7 zile lucratoare nu poate fi masina gata
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment




            • pai ma gandeam ca unu demonteaza aripa fata, altu bara fata si bara spate, 2 demonteaza aripa spate, inca 2 se chinuie cu cele 2 portiere blocate

              n-am stiut ca portierele nu vin gata pregatite de vopsit. eu am crezut ca vin, au toate straturile de protectie anticoroziune la locul lor, lipseste doar vopseaua

              ca fapt divers tot 2 mesteri o sa se ocupe si de masina mea, i-am vazut. au fost prezenti si ei cand s-au facut pozele iar cel care facea pozele era un sef de al lor am presupus si le mai zicea ce si cum, in mare numai legat de portiere, ca o sa fie greu de dat jos

              daca au un singur cuptor, mai pierd timp si pe acolo, cu ordinea de prioritate etc. da, stiu ca dureaza, asta este important in primul rand este sa se apuce odata de ea si sa nu se grabeasca, ce mai e o saptamana in plus sau in minus, tot am pierdut 2 aiurea fara sa se intample nimic. macar sa o faca cum trebuie de la inceput, sa nu mai trebuiasca sa mai revin la ei

              la suparare mai vorbesc si rautati
              Last edited by cristi....; 13 November 2015, 23:55.

              Comment


              • e tare rusu. nu stiu daca a reparat-o corect sau nu dar rezultatul e foarte bun

                The front body repair.Ремонт переда машины.------------------------------------------------Donation on development of the channelПожертвование на развитие ка...

                Comment


                • Daca mai ia un accident tot acolo se face acordeon. E reparata sa arate ca inainte dar nu mai e la fel, lonjeronul acela e foarte slabit.
                  http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                  Comment


                  • mda, pai era dauna totala, posesorul a dorit s-o recupereze

                    oricum, aseara am stat si am pierdut vremea uitandu-ma la multe masini reparate de tipul asta, ce sa zic, pare ca se pricepe

                    The front part repair of the car.Ремонт переда машины.-------------------------------------------------------Donation on development of the channelПожертвова...


                    inclusiv la porsche...

                    The rear part repair of the car.Ремонт задней части машины.-----------------------------------------------------------Donation on development of the channelП...


                    el cred ca se ocupa de tot ce e dauna totala, are numai cazuri dastea mai grele

                    maine sper sa definitivez solutia de reparatie pt a mea si sa si apuce de marti, miercuri cel tarziu de ea.
                    Last edited by cristi....; 15 November 2015, 23:27.

                    Comment


                    • Reparatie de 2 lei. Acolo trebuia desfacut de la urmatoarea imbinare si inlocuit tot. Fierul ala indreptat cu flacara si ciocan mai e bun doar pe post de tigaie de clatite. Asa se repara masinile pe sant de ies mai scurte sau mai cas. Le stiti. Alea care merg stramb de fund.

                      Comment


                      • si un caz asemanator cu al meu dar fara taiat prag, stalp, alte nebunii

                        The side repair of the car. Part replacement.Ремонт бока машины. Замена части.------------------------------------------------------------------------Donatio...
                        Last edited by cristi....; 16 November 2015, 00:03.

                        Comment


                        • Pana la urma masina se va repara fara probleme. Dauna din primele poze se poate repara foarte bine, daca e meseriasul bun.

                          Va dura insa destul de mult cu asigurarile. Eu cand am avut Loganul lovit am stat 5 saptamani fara masina.

                          Rabdare si tutun si cel mai important bine ca nu a patit soferul nimic.
                          Logan GPL 1.4

                          Comment


                          • in sfarsit vesti bune

                            masina se va repara pana la urma, de azi se apuca de ea, cu piese noi in reprezentanta.

                            partea mai putin buna: date fiind conditiile amintite mai sus, voi suporta si eu o parte din costuri, dar am inteles ca nu foarte mult (au mai ajustat devizul, sa nu fie asa mult)

                            am inteles ca si daca vinovatul ar fi avut rca la o firma mai ok, tot as fi avut probleme cu decontarea, in sensul ca nici ei nu ar fi acceptat sa plateasca mai mult decat valoarea masinii

                            deci m-am linistit din acest punct de vedere. smecheri asiguratorii astia, te obliga indirect sa-ti schimbi masina dupa 5-6 ani. dupa 5 ani incep sa-ti faca nazuri daca ai o dauna mai mare, egal ca e din vina ta sau nu
                            Last edited by cristi....; 16 November 2015, 12:49.

                            Comment


                            • Pai cine e nebun sa plateasca mai mult decat face?
                              Iti dadeau banii si n-aveai decat sa faci ce doreai cu ei.
                              Totusi, CASCO 1800 de lei /an la o valoare asigurata de doar 12500 de lei e ciudat de mult.

                              Comment


                              • la anu o sa fie 2 mii la o valoare de 10 mii cred ) dar ii fac asigurare rca si casco doar pe 6 luni in mai anul viitor, pana la anul in noiembrie va fi schimbata

                                este 1800 pt ca am mai apelat eu la ei dar fara sa ies mult din plaja primei anuale.. adica anul trecut am schimbat parbrizul -800 de lei pe casco si revopsit capota-tot 800... deci in total 1600, asigurarea pe anul trecut a fost de 1500

                                anul asta m-au saltat la 1750 din cauza sumelor decontate anul trecut iar anul asta am apelat la ei la revopsirea barei fata, 650- la renault. am mers pe principiul ca platesc cat vor pe casco dar am grija sa nu le las lor banii, adica si eu voi apela la ei tot de maximum 1700 de lei, singura grija sa nu depasesc suma asta, ca sa imi creasca iar anul urmator

                                acum, fara voia mea, am depasit cu mult suma pe care mi-am propus-o, dar asta e. suma pe care ei o suporta in reparatia de acum am inteles ca va fi recuperata de la city doar ca nu pot suporta tot devizul

                                fiind pe regres, pe langa diferenta suportata de mine acu, se va majora si polita cu 10%....asta e. acu am invatat lectia, urmatoarea masina nu va mai fi noua ci sh, cu rulaj mic si 2-3 ani vechime. e mult mai ok asa si platesti si 50-60% maxim din pretul de nou

                                masina noua e ok cu casco in primii 3 ani pt ca in caz de dauna totala vei fi despagubit la intreaga suma, cat a fost ea de noua, ceea ce e cool
                                Last edited by cristi....; 16 November 2015, 13:00.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google