Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu depășire cu 136 km/h pe carosabil umed, pe ploaie care necesită ștergătoare la viteza a 2-a, nu voi face niciodată. Muierea aia dementă de la volanul Skodei a intrat într-o acvaplanare pe spate fără să schimbe direcția de mers, când a accelerat de la 136 km/h din spatele celui care filma.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      ...
      Te corectez eu. Era intr-o stare crunta de prostie...
      Deci nu bautura e de vina. "Viteza ucide!" Gresit! Prostia ucide!

      Comment


      • viteza nu ucide, ca ar muri toti din avioane in schimb, oprirea brusca de la viteza mare ucide. parerea mea, de ne-betivan, e ca o sticla de vin la 3/4, cu alcool de 12-15%, la un om mediu 70-80kg e mult prea mult cat sa te sui la volan. o bere, mai merge, dar 3-4 beri e prea mult. pt unii si doua beri e mult, desi sunt "antrenati".
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • la un om mediu 70-80kg e mult prea mult
          Depinde cat si ce ai mancat, in cat timp ai baut, cat de "antrenat" dar si cat de obosit esti. Una e sa bei o bere la o ora dupa ce ai dormit 10 ore si alta e sa bei o bere dupa 10 ore de munca (am experimentat ambele situatii )
          Last edited by Fanez; 4 December 2017, 22:58.

          Comment


          • de acord, dar ala, noaptea, dupa chef, ma gandesc ca n-o fost dupa o haleala crunta si 10 ore de somn oricum, alcoolul si sofatul nu e ok sa le combini. astea-s scuze, ca 0.1, ca 0.5, ca o fost obosit, ca n-o vazut bine, ca o fost ud pe jos, ca fix atunci citea un sms...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • ca fix atunci citea un sms.
              Am auzit ca atentia la telefon in timpul condusului e mai periculoasa decat alcoolemia de 1,00/1000. Am auzit, n-am date concrete. Oboseala... dupa 19 ore de nesomn esti ca dupa vreo 3-4 beri (tot din citite zic, adica din nu stiu ce studii). Asta in cazul in care nu te ametesti dupa "doo beri".

              Comment


              • Incidente din trafic-Accidente

                Originally posted by IancuMIC View Post

                Na' daca s-a apucat sa faca valuri. Nu era rau daca sifona putin masina, ca sa fie si mai clara lectia.

                (Ti'ar proasta dreaq!)
                Keep walking...

                Comment


                • Originally posted by gecmc94 View Post
                  Eu depășire cu 136 km/h pe carosabil umed, pe ploaie care necesită ștergătoare la viteza a 2-a, nu voi face niciodată. Muierea aia dementă de la volanul Skodei a intrat într-o acvaplanare pe spate fără să schimbe direcția de mers, când a accelerat de la 136 km/h din spatele celui care filma.
                  Si eu ma consider un sofer prudent, dar sa mergi pe autostrada in linie dreapta cu 135-140 real cat avea femeia aia nu vad niciun pericol, chiar daca este ploaie si temperatura in jur de 0-5-7 grade cat or fi fost.

                  problema e alta, aia nu a derapat din nimic (practic nici nu a fost vreo depasire), a vrut sa se bage in fata colegului care filma, gen sa il depaseasca si sa se bage imediat in fata lui ptr a il sicana. A tras prea brusc de volan raportat la viteza si conditiile meteo, asta a fost adevarata cauza.

                  Femeia asta chiar are nevoie de un control psihologic, cei care se razbuna in trafic, au ambitii d-astea prostesti sunt la fel de periculosi ca vitezomanii, betivii etc.
                  Last edited by bossake; 5 December 2017, 04:18.
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • Originally posted by gecmc94 View Post
                    Eu depășire cu 136 km/h pe carosabil umed, pe ploaie care necesită ștergătoare la viteza a 2-a, nu voi face niciodată. Muierea aia dementă de la volanul Skodei a intrat într-o acvaplanare pe spate fără să schimbe direcția de mers, când a accelerat de la 136 km/h din spatele celui care filma.
                    Nu e depasire, dar oricum manevra aia e dubioasa, daca nu chiar prostie.
                    De aia spun mereu, ca atunci cand esti pe sosea esti la mana oricarui cretin; nu depinde doar de tine sa ajungi intreg acasa.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Hmmm...oare de ce sunt eu mos batran pe sosea...merg cu viteza legala...condus extrem de defensiv...si prefer sa ajung in 4 ore si 10 min in loc de 4 ore si 5 min?

                      Comment


                      • Si crezi ca in acest fel, vei fi ferit de vreun iresponsabil, care face vre-o nevazuta si te baga in sant? Ce faci, conduci cu teama drobului de sare, in permanenta?
                        Conducerea defensiva are si ea limitele ei.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Sincer...inca n-am fost bagat in sant...si am chiar foarte multi km la bord (adevarat...am fost lovit din spate de vo 2 ori)
                          Si da...am evitat ceva accidente la limita...dar la limita rau (probabil daca aveam un 5 km in plus...sau franam cu jumatate de secunda mai tarziu..se termina urat)

                          Comment


                          • mie mi s-a parut ca aia cu skoda se da spre cel cu camera si la revenire pierde controlul

                            Comment


                            • Da, a vrut sa arate ce valoare are; a aratat chiar mai mult de atat.
                              ...
                              Originally posted by bolovan View Post
                              Sincer...inca n-am fost bagat in sant...si am chiar foarte multi km la bord (adevarat...am fost lovit din spate de vo 2 ori)
                              Desi lovitura din spate nu implica vina celui din fata conf. legii rutiere, totusi, conducerea aia preventiva de care tot vorbesti se traduce printre altele si prin pastrarea unei distante fata de cel din fata, incat sa nu fim nevoiti sa franam brusc, surprinzandu-l pe cel din spate; daca te-a surprins manevra celui din fata, nu se spune ca ai fost prea defensiv.
                              De multe ori am impresia ca in realitate lucrurile nu stau asa cum ar dori unii sa para.
                              Scuze, daca gresesc.
                              Last edited by IancuMIC; 5 December 2017, 11:51.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Totusi, cum va explicati ca, desi a oprit la un moment dat masina de tot, cel cu camera n-a lasat masinile care erau deja cu botul pe banda 2, sa intre in trafic?

                                Nu spun ca cei care au bagat botul cu forta, au procedat corect, dar...
                                Cel cu filmarea, ca sa ocoleasca, intra pe banda 1, riscand sa fie atins de masinile ce vin cu viteza.
                                Nu vad conduita preventiva in acest caz, nici spiritul de autoconservare.
                                Adica, sunt incidente cand stiu ca am dreptate, dar prefer sa nu risc sa fiu lovit, decat sa reactionez ca si cum nimic nu mai conteaza decat ca eu am dreptate.
                                Numai de cate ori mi se intampla prin giratorii cu diversi tarani care n-au giratorii la ei in oras/comuna/catun.
                                Last edited by mr.K; 5 December 2017, 11:44.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google