Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru Noul An, pe langa traditionalul La multi ani, va mai doresc sa aveti timp; timp pentru a asculta, pentru a invata, timp pentru a respecta.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • La multi ani tuturor, va doresc sănătate și fericire voua și celor dragi voua. Baftă tuturor

      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

      Comment


      • La multi ani, un an nou cat mai bun!

        Comment


        • Presa italiana a relatat cu indignare fapta românilor, care au cumpărat un porc de la o fermă din localitatea Anzio, l-au adus în propria curte, acolo unde l-au sacrificat și s-au apucat să-l pârlească.

          Doar că nu au reușit să ducă obiceiul secular românesc până la capăt, pentru că s-au trezit cu mai mulți polițiști care i-au luat la întrebări. Oamenii legii au fost alertați de vecinii românilor, care au auzit urletele animalului.
          Potrivit presei italiene, porcul a fost sacrificat „în absența oricărei norme de igienă, siguranță și sănătate” și „bietul animal a fost ucis cu o cruzime înfiorătoare”.

          A fost deschisă o anchetă pentru rele tratamente aplicate animalelor și măcelărie clandestină. Cei 4 români și un italian, cu vârste cuprinse între 35 și 40 de ani, riscă închisoare de la 6 luni la un an și o amendă de până la 150 de mii de euro.

          Iar in America:
          Românii s-au trezit din senin cu o echipă SWAT, care fusese sesizată de un anonim că “în curtea unor români se petrece un masacru şi se aud răgete desprinse parcă din iad”, scrie publicatia on-line "Crimetime" intr-un articol care e distribuit acum viral in retele sociale

          Trupele Swat au găsit "scenariu de groază" în curtea românilor: un bărbat ţinea un lighean pentru a colecta sângele, un altul pârlea porcul cu o butelie de gaz.

          Americanii i-au dus pe români la secţie, unde au fost scăpaţi de un avocat român. Deşi avocatul a pledat potrivit unei legi care acordă dreptul la libertate culturală în privinţa ritualurilor tradiţionale, românii au primit un avertisment şi au fost supravegheaţi timp de doi ani.
          Oare inca se mai taie porcul in mod traditional in Romania? Sau se duce la un loc specializat?
          Mi se pare foarte interesanta acesta oglinda asupra noastra pe care alte societati o reflecta. Vrem in Europa sau nu?

          Comment


          • Ce porc sa tai in România? Nu s-au luat "măsuri europene" ca să fie "eutanasiați" porcii din România pe motiv de "dileală" (aka pestă) porcină? Vrem în Europa sau nu?

            Comment


            • Salutare,

              Va rog sa ma ajutati cu o mica problema. receptorul HUMAX de la digi s-a stricat , si astia nu au altul in stock, Aveti idee ce alt receptor as putea cumpara care sa fie compatibil cu cartela de la digi?

              Multam de ajutor


              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

              Comment


              • Daca ai TV cu CI+, poti solicita SmartCam. Este un "decodor CI". Asta doar in cazul in care TV are CI+, nu CI simplu. Ala inlocuieste receptorul humax respectiv si nu-ti mai trebuie o a doua telecomanda, folosesti doar telecomanda tv-ului. Uite aici: https://www.youtube.com/watch?v=ubGj50CxwuE

                Comment


                • Eu am de la UPC asa ceva.

                  Comment


                  • multam,

                    am deja un CI, dar televizorul in cauza nu suporta CI ci doar receptor. De aia intrebam...


                    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                    Comment


                    • In cazul asta ramane sa-i suni de 3-4 ori pe zi si sa-i intrebi cand se rezolva, eventual sa-i intrebi cate luni iti reduc abonamentul la 0 intrucat nu beneficiezi de serviciile lor. (eu asa am facut). sau sa le spui ca ai si alte oferte mai bune... etc

                      Comment


                      • merci de ajutor,

                        si acum una mai putin placuta
                        Atunci când credeai că le-ai văzut pe toate Porci tarati prin oras VIDEO

                        „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                        Comment


                        • Dacia recheamă în service peste 13.000 de maşini vândute în România.

                          https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech...masini-1064866

                          Comment


                          • Originally posted by CostiC View Post
                            Salutare,

                            Va rog sa ma ajutati cu o mica problema. receptorul HUMAX de la digi s-a stricat , si astia nu au altul in stock, Aveti idee ce alt receptor as putea cumpara care sa fie compatibil cu cartela de la digi?

                            Multam de ajutor
                            Fie încerci să-l repari sau să dai comanda de altul la ei, iar durata de așteptare e de la câteva zile la câteva luni. De asemenea poți lua orice conservă sa o atașezi la TV, dar niciuna nu este compatibila cu Digi.

                            Comment


                            • am adus alt receptor si se pare ca are aceleasi simtome. se pare ca problema asta o am doar in jurul televizorului vechi. In alte camere receptorul merge fara probleme. nu imi pot explica de unde intercalarea intre telecomenzi / comenzi. banuiesc televizorul , dar nu am avut timp sa-l dau jos de pe perete (are un sistem siudat de prindere) ca sa mut si televizorul in alta camera sa vad daca face acelasi lucru.

                              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                              Comment


                              • Deci ce ne spui? Ca a mers pana acum cateva zile si de atunci nimic? Sau nu a mers niciodata? In jurul televizoarelor cu tehnologie cu tub este un camp electromagnetic destul de puternic. Este nevoie de cabluri premium, foarte bine ecranate cu multiple straturi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google