Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Some residents have responded to Waymo’s autonomous vehicle project by slashing tires, pelting vans with rocks and even drawing a gun on a vehicle.


    O stire auto pe care o anticipam si care ne va arata natura conflictelor sociale din viitorul apropiat. In orasul Chandler, localnicii ataca, vandalizeaza si conduc periculos in preajma masinilor "fara sofer". Este orasul in care o femeie a fost ucisa de o astfel de masina Uber. Iar articolul prezinta si opinia unei femei care spune si despre copilul ei care s-a ferit din calea unei astfel de masini. Localnicii sunt suparati din mai multe motive, acute sau cronice:
    - cel acut, omorarea unui om de catre un robot
    - cel cronic, de substanta, oamenii nu isi vor ceda drepturile asupra proprietatii lor, publice, soselele, unor roboti care le iau locurile de munca

    Asta a fost si parerea mea spusa cand discutam despre masinile fara sofer. Tehnologia nu este gata, dar va fi peste vreo 10 ani. Cand va fi gata, oamenii se vor rascula si vor limita utilizarea acestei tehnologii care reduce rolul omului si ii ia painea de pe masa. Va fi o lupta pe drepturile constitutionale ale omului in fata robotului.

    Comment


    • Grupul Renault, care deţine uzina Dacia de la Mioveni, a demarat în uzina de motoare de pe platforma industrială producţia unui nou motor pe benzină, de 1,0 litri cu numele de cod IG-T100 şi este un motor complet nou. În prezent motorul IG-T 100 de 1,0 litri şi 100 CP se regăseşte pe modelul Nissan Micra.

      “Producţia noului motor a demarat în decembrie. Vorbim despre un motor nou pentru Alianţa Renault-Nissan. Acesta foloseşte o tehnologie nouă prin care „cămaşa” pistonului este pulverizată, astfel încât este mai uşoară şi uniformă şi permite obţinerea unui grad de fricţiune mai mic şi o răcire mai eficientă”, a spus Christophe Dridi, directorul general Automobile Dacia şi director general Group Renault România.



      În curând poate îl vor pune și pe X52, înlocuind 0,9 TCe.

      Comment


      • Asa au spus , ca acest motor il va inlocui pe actualul 0.9 TCe . Acum ramane de vazut daca il vor mai monta pe Logan 2 sau il vor lansa o data cu Logan 3 . Sa speram ca va fi un motor reusit, fiabil . ;)

        Comment


        • Rechemare in service pentru inlocuire airbag

          Comment


          • stie / a primit careva dintre voi vreo notificare de la Dacia pentru aceasta problema?

            „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

            Comment


            • Dacia Pitesti isi mareste capacitatea de productie

              Dacia investeşte 100 de milioane de euro, în următorii 2 ani, în extinderea capacităţilor de producţie de la Mioveni. Vor fi construite inclusiv noi clădiri şi vor modernizate, între altele, secţiile de Montaj, Caroserii şi Vopsitorie, pentru ca...

              Comment


              • Am primit informatie exacta de la un proiectant Dacia: pe logan 2 va fi montat noul motor renault 1 TCe 110CP si da...4 pistoane. Eu abia astept, se va face oficial public prin luna mai.
                Bai...chiar sper sa fie asa, va dati seama ce inseamna asta pentru Dacia ??

                Comment


                • Suna bine ! Auzisem ca si noul motor de 1 litru e tot in 3 pistoane , dar daca e in 4 pistoane e si mai bine . Apropo , va fi montat pe Logan 2 ? Era vorba ca anul acesta vor scoate generatia a 3-a a Loganului . Asteptam!

                  Comment


                  • Originally posted by Amiralul View Post
                    Am primit informatie exacta de la un proiectant Dacia: pe logan 2 va fi montat noul motor renault 1 TCe 110CP si da...4 pistoane. Eu abia astept, se va face oficial public prin luna mai.
                    Bai...chiar sper sa fie asa, va dati seama ce inseamna asta pentru Dacia ??
                    De fapt e 3 cilindri 999cm3 de la 100CP denumit 1,0TCe (H5D) derivat din 1,3TCe(H5H) nimic nou.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Și că tot se discuta de motoare 1,0SCe și 0,9TCe "acum" în versiune Mercedes
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Daca o sa fie in 3 pistone si doar 100CP, nu mersi adica am si eu 0.9 de 100 CP(resoft)...care e diferenta?? aaa..de 101 cm3, se vede din avion ) vrajeala maxima
                        Tipul ala tot o tinea ca va avea 110 CP....sper sa nu fie vorba din popor.

                        PS: Oricum e mereu cam cum zice torq treaba serioasa e daca pune si 1.3TCe pe Logan.

                        Comment


                        • 1,3TCe dacă va apare sigur pe Duster ph3 și Logan III și probabil pe ultimele serii de Logan II, în rest 1,0SCe, 0,9TCe și 1,6SCe*

                          *RU & Mercosur
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Asteptam noutatile Dacia! Ca va fi 1.0 TCe, 1.3 TCe, numai sa fie ceva mai potent si fiabil . Am tot urmarit forumul si multi plang dupa vechile 1.4 si 1.6 . Eu am un "hulit" 1.4 care a depasit 12 ani , dar care nu m-a lasat la greu, astept o oferta serioasa de la Dacia , pt ca ma gandesc ca nu voi mai fi lasat sa circul fara restrictii cu un euro 4 .

                            Comment


                            • Pe A3 azi, Clio5 sau Sandero III...
                              Attached Files
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Ce noroc ai avut.


                                Si Clio 5 are antena pe spate. Eu as crede ca Dacia nu va pune antena in spate. Reducerea costurilor va duce la plasarea antenei in fata, cablul fiind mai scurt. De aceea as zice ca este Clio 5 in imagini.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google