Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ralanti la corvette, 600rpm, ca la raba, decuplari de cilindri in sarcina mica. cuplu de neam prost ca pana in 50km/h n-ai nevoie s-o turezi, doar schimbi treptele in ralanti si nu protesteaza.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Si 2.0 fsi cat consuma, 20 l/100?
      Ca la Corvette e dat 18,9 % consum urban.

      Iar Eos 2.0 fsi are 11.3 % consum urban declarat.
      Last edited by mr.K; 7 November 2016, 15:12.

      Comment


      • si audi s7 4.0 v8 biturbo are consum declarant de 9.3%. o fi adevarat?
        din ce-mi zicea Adi, eos 2.0fsi a baut 14% confirm cb, corvette-ul a baut 13%. oricum, e de rasul curcilor si daca ar fi baut cu 1l in plus fata de eos.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Seba corvette asta mare minune de masina. Prima masina cu un consum substantial mai mic decat cel declarat.

          P.S. Poate 13% extraurban.

          Comment


          • La EOS cel mai probabil e real consumul.
            La Corvette consumul cum a fost calculat?

            Comment


            • mr.K au facut plinul la corvette, au urcat masina pe trailer...au parcurs 100km...si au verificat cata benzina a ramas...si s-a pierdut 14L...deci...14%

              Comment


              • Bun si asa.
                Acum ce sa spun, ma gandeam sa-mi caut un Corvette sh pentru oras, la asa consum.

                Comment


                • la ambele masini s-au luat dupa cb.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Daca e pe bune consumul la amerincanca, sa dea mail alora de Chevy sa schiteze noul clpi publicitar pe consum.
                    Dar cum eu sunt descendent a lui Toma, imi vine greu sa cred ca n-au fost conditii speciale (noapte si pustiu), ori cb resetat in mers ori altceva ce nu-mi trece acu' prin cap.
                    Deci, nu cred pana nu cercetez. Si cu Vette n-am, raman cu zvonul ca e bun la consum.

                    Comment


                    • bre , cred ca-i in galoane pe mile sau in mile marine pe galoane
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • sper sa am voie...

                        consum mediu de vette

                        Comment


                        • si eos : http://www.spritmonitor.de/en/overvi...20&powerunit=2 zici ca-i diesel
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Romanii nu prea mai cumpara Dacia Logan.

                            Productia auto nationala a scazut cu 8,3% in primele zece luni din 2016, Dacia Duster este singurul model in crestere
                            In Romania au fost fabricate 301.538 autovehicule in primele zece luni din 2016, cu 8,3% mai putine decat in perioada similara a anului trecut. Toate automobilele fabricate in Romania au suferit scaderi ale productiei, cu exceptia modelului Dacia Duster, care nu doar ca a reusit sa aiba o productie in crestere, datorita cererii, dar este si masina produsa in cel mai mare numar de exemplare la noi in tara, arata datele Asociatia Producatorilor si Importatorilor de Automobile (APIA).



                            Din totalul celor 301.538 unitati produse in intervalul ianuarie-octombrie, 266.590 masini au fost fabricate de Dacia si 34.948 de catre Ford.

                            Dacia Duster este in continuare cel mai produs model in Romania (158.069 masini, +11,9%), urmat la mare distanta de Dacia Sandero (42.903 unitati, -11,4%) si Ford B-MAX (34.948 unitati, -16,8%).

                            Dacia Logan MCV a fost produs in 33.508 exemplare (-3,7%), iar Dacia Logan intr-un numar de 32.110 unitati (-48,4%).

                            Analizand cifrele productiei din ultimele luni putem observa ca productia tuturor modelelor a scazut de la luna la luna, iar productia de Logan sedan a fost depasita de Logan MCV.

                            Si exporturile au fost in scadere in primele zece luni din 2016.

                            “Cu cele 273.220 unitati exportate in primele zece luni din acest an consemnam o scadere de 9,4% comparativ cu perioada similara din anul 2015, acesta fiind rezultatul scaderilor inregistrate in 9 din cele 10 luni ale acestui an, in raport cu lunile similare din 2015”, spune APIA.

                            Din intreaga productie din primele zece luni din 2016, 90,6% dintre masini au mers la export, fata de 91,7% in perioada similara a anului trecut, ceea ce inseamna ca clientela din Romania a cumparat mai multe automobile fabricate in tara.

                            Una dintre explicatiile pentru aceste scaderi ale productiei poate fi gasita AICI.

                            Productia auto nationala a scazut cu 1,1% in anul trecut, fata de 2014, la un total de 387.177 unitati. Sunt sanse mari ca productia auto nationala sa scada si in 2016, cu circa 10%.

                            Sursa

                            Comment


                            • Pentru ca romanii tin o masina 10-15-20 de ani. S-a cam saturat piata pentru moment.

                              Comment


                              • Fanez nu, pentru ca romanii nu vor masini romanesti, si de alte marci n-au bani. Prin urmare cumpara SH-ur din DE ...pe care proprietarii prefera sa le vanda romanasiilor...decat sa le caseze (stiu cel putin 3 persoane care si-au vandut masiniile unor romani...doar pentru ca era prea scump sa le faca sa treaca ITP-ul;...in romania merge cu spaga).
                                bine...pentru dacia romania nu reprzinta principala piata...este una relativ mica.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google