Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • itp-ul poate merge cu spaga , dar la prima inmatriculare in RO CIV-ul e dat de RAR , unde nu cred ca spaga e o optiune , deci daca nu trecea in DE de "itp" nu trece nici in RO prima data. ce probleme aveau masinile alea ?
    ps: e plin de habarnisti p'aci
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Costi-bc ai perfecta dreptate...multi vorbesc si habar n-au ce vorbesc...doar isi dau cu parerea

      Nu esti obligat sa aduci o masina SH dintr-io tara nebananiera cu ITP-ul facut (o poti aduce si pe platforma).
      La RAR nu se da spaga...nici vorba...doamne fereste maica domnului...la RAR spaga? Ptiu drace...piei de aici...

      Comment


      • @costi, in ce lume traiesti? Daca s-ar da itp-ul pe bune, o mare parte din masinile mai vechi de 10 nu ar mai circula pe strazi.

        Comment


        • Nu e vorba de ITP, ci de revizia ce se face la RAR, pentru masinile noi/sh (aduse din exterior).
          Cei care cumparati numai masini noi, impecabile (vorba vine, Dacia impecabila tehnic ), nu aveti de unde sa stiti ca la RAR spaga nu e ca la o amarata de statie ITP.
          La RAR nu trece nicio masina cu probleme nasoale. Poate stiti fiecare o exceptie, dar acolo era vorba de pile mari.

          Daca era sa ajunga la RAR Loganul meu nou, am dubii ca trecea la franarea pe spate. Bine ca au ajuns acolo doar hartiile, ca alea nu franeaza.
          Last edited by mr.K; 22 November 2016, 14:58.

          Comment


          • io zic ca trecea. daca ai pana in 130-150000km si are abs masina, ai toate sansele sa treaca itp-ul "pe bune". la alea fara abs am auzit de la r.a.r. ca aproximativ 50-60% din ele ar avea probleme dupa 60-80000km.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Pai Laureate era ABS free atunci.
              De aia am dubii.

              Comment


              • Da seba, dar cine are masina SH din DE la km aia? Cred ca sunt sub 10% cu km reali. Restul, poate au 130-150k de la ultima resetare...
                O masina...indifeerent de marca ei, daca este intretinuta ok...trece ITP-ul. Si indiferent de km. Problema este alta...multe aduse de dincolo...au fost lasate de zibeliste...si probabil ultimele revizii nu sunt facute ok. Iar odata ce ajunge in romania...reviziile sunt facute...exact ca cinstea parlamentariilor....

                Comment


                • Te-am intrebat direct: -Ce probleme aveau masinile alea de nu luau "ITP" in jermania si au lkuat RAR-ul in RO ?

                  Originally posted by bolovan View Post
                  Nu esti obligat sa aduci o masina SH dintr-io tara nebananiera cu ITP-ul facut (o poti aduce si pe platforma).
                  poti aduce si doua , dar trebuie sa l faci CIV la rar daca vrei sa le inmatriculezi in ro.

                  PS: m-am uitat pa' net la cautarea ta si nicaieri nu e mentionat ca se da spaga pentru CIV (adica prima inmatriculare in ro) la rar. pentru redobandire certificat , itp auto pe bulgaria , etc , dar e o diferenta , pentru ca un inginer isi lasa numele si parafa acolo pe civ-ul cu pricina, la redobandire , itp , etc nu.
                  Last edited by Costi-bc; 22 November 2016, 21:43. Reason: Automerged Doublepost
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Costi-bc cele doua de care stiu eu: una nu ieseau noxele (ma rog...ieseau cu duiumul...a si ajuns sa se schimbe motorul la ea, un bmw din 2004). Si a doua era ceva legat de geometrie...cred ca sasiul era stramb.
                    Mai cauta...cauta in link-uil dat de mine...incearca primele...

                    Comment


                    • Cineva din Constanta mi-a zis ca se dau amenzi pentru soferii care nu au "cartea de urgenta" sau cum se numeste schema aia pe care trebuie s-o ai ca sa stie pompierii unde sa taie in caz de descarcerare. Stie cineva ceva amanunte?

                      Comment


                      • eu n-am primit asa ceva cand am cumparat masinile. si nici dacia nu m-a chemat sa-mi dea asa ceva. si oricum aia taie unde vor si unde trebuie, in functie de situatia de la fata locului. m-as mira sa vina pompierul sa caute schema de puncte slabe si ala in masina, prins intre fiare, sa isi dea duhul ca n-au defrisat pompierii toata masina. la nevoie, aia ti-o fac bucati de 20cm de-o cari acasa in cotarita, se sterg la cele 3 litere cu schemele alea...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • "Cineva din Constanta" minte.

                          Atat timp cat documentul respectiv nu este obligatoriu conform legii, nu pot fi aplicate sanctiuni pentru absenta lui din masina.
                          Ba, mai mult, pentru multe marci de autoturisme, "cartea de salvare" nu este disponibila, iar pentru altele este incompleta (ex: numarul de airbag-uri difera de la o echipare la alta).
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • "Cineva din Constanta"
                            m-a sunat imediat ce a luat amenda cel cu care era.

                            Comment


                            • Acum suna-l tu si roaga-l sa-ti spuna la ce lege / articol a fost incadrata fapta savarsita de "cel cu care era".
                              ...in caz ca nu se ghideaza si el dupa proverbul din semnatura ta.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Vrajeala si iar vrajeala. Nu exista nici o prevedere legala care sa oblige conducatorii auto sa aiba acea carte. Cartea de salvare sau cum s-o numi mai exact este un proiect al ACR, cine vrea o descarca de la ei de pe site parca.
                                sigpic
                                !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google