Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca te uiti pe topic la consum Logan 1.5 dci, vezi ca se poate.
    Iar seria BlueMotion are aerodinamica imbunatatita.

    Comment


    • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
      Cum cativa?

      Porsche 911 GT3 2014

      Ferrari F12tdf

      Adica miezul.

      Oricum "in rest" e gandita sa impinga de la spate pe curbe orice e in clasa medie si nu are sigla cu R, S sau T in ea. La pret echivalent sau mai mic. Nu sa se bata cu Porsche sau Ferrari.
      Pai bre, din cate im amintesc eu limba romana, "cativa" se zice la cate ai enumerat, mata.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • @Iancu
        si la lighean cum este ? cat e dat in carte consumul ? in bucuresti, vara, real e de 7-7,5 la suta. iar iarna cam 8. cred ca asa zice si producatorul.

        Comment


        • Incurcata rau treaba; nu cred ca va fi mare bucurie, in randurile proprietarilor de masini vw cu motoare trucate.

          Volkswagen crede că este suficientă repararea softului la vehiculele cu motoare de 1,2 și doi litri, dar pentru motoarele de 1,6 litri va fi necesară o adaptare tehnică majoră, a explicat Martin Susteck.
          Sursa.
          Vestea proasta pentru proprietari este ca una dintre aceste solutii implica o interventie mecanica la propulsor.
          Potrivit celor de la Caradisiac, cele peste 11 milioane de autoturisme echipate cu motoarele cu probleme vor fi rechemate in service-uri pentru a remedia problemele, insa lucrarile ar putea fi mai complexe decat s-a crezut initial.
          Daca in cazul unor autoturisme ar putea fi suficienta o simpla resoftare, in cazul altora ar fi nevoie de interventii mecanice si schimbarea unor componente.

          Asta inseamna ca lucrarile vor fi complexe si de durata, cu rezultate imprevizibile.
          Sursa.
          Last edited by IancuMIC; 19 October 2015, 18:33.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • da, vor interveni in sua. in europa de ce ? atata vreme cat respecta noxele si nici nu avem cum sa depistam softul ?! le tin la ei vreo 2 saptamani, ca sa-i lase fara masini 14-15 zile se razbune pe cei cu pretentii, dupa care vor da masinile cum au fost. cum dovedesc ca nu s-a facut reparatia romanii, bulgarii, grecii, polonezii....etc ( cam toata europa ) ?!

            Comment


            • Nu inteleg de unde a ajuns discutia la motoarele de 1.2 si 1.6 . Parca era vorba initial de motoarele de 2 litri.

              Comment


              • S-a vorbit demult si despre motoarele de 1,2l, vandute in EU. Chiar ma gandeam, cum dreaq sa nu poti scoate niste norme la o drujba de 1200cm3? Chiar nu stiu ce "program" au avut directorasii de la fau've.
                De asemenea, VW va trebui să prezinte până în ianuarie soluții pentru repararea vehiculelor cu motoare de 1,6 și 1,2 litri, a adăugat oficialul.
                Berlin, 15 oct /Agerpres/ - Grupul german Volkswagen a anunţat joi că va rechema la service în Uniunea Europeană 8,5 milioane vehicule cu motoare diesel echipate cu un software care falsifică rezultatele testelor de emisii poluante, transmite Reuters
                Last edited by IancuMIC; 19 October 2015, 19:37.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Daca voiam imi luam seria 7 ca seful meu, dar nu am vrut. M-am gandit ca nu are rost sa dau atatia bani pe o masina. Asa ca mi-am luat megane 3 ca e tot aia. Dar daca as fi vrut imi luam ca nu era problema de bani. Citez un cunoscut de-al meu care asa imi spunea prin 2011.
                  Asa e si cu coltzvagan. Puteam sa...dar am ales sa...

                  Comment


                  • Au facut pui.
                    Ca fapt divers, acum cateva zile am mers cu noul Mercedes ML 250 Bluetec-diesel 2.1 cu 200 de cai. Masina cu motorizarea asta este un afront adus acestei marci, o lesinatura cu start/stop care nu mai are nimic din clasa premium.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment




                    • Începe războiul cu motoarele diesel. Primul stat care va scumpi masiv motorina. Vrea ca motoarele diesel să fie înlocuite!

                      Scandalul Dieselgate face victime colaterale în Franţa. Autorităţile de la Paris au anunţat că de la 1 ianuarie 2016 vor să crească preţul motorinei şi să reducă facilităţile fiscale acordate firmelor care folosesc maşini cu motoare diesel. Vor ca în cinci ani, preţul motorinei şi benzinei să ajungă la acelaşi nivel, iar maşinile cu motoare diesel să fie înlocuite cu cele electrice.
                      In Franţa, de câteva decenii statul acordă facilităţi companiilor care folosesc vehicule alimentate cu motorină. Mai exact, decontează 80% din taxele pe combustibil pentru autoturismele folosite la transportul de persoane şi integral pentru maşinile utilitare. În plus, preţul motorinei este cu cel puţin 20 de eurocenţi mai mic decât cel al benzinei.

                      Autorităţile franceze au în plan ca în următorii cinci ani să aducă preţul motorinei la acelaşi nivel cu cel al benzinei. 80% din piaţa auto din Hexagon este ocupată în acest moment de motorină, iar 55% din maşinile noi cumpărate din acest moment folosesc acest tip de combustibil.
                      Si pe autovit sunt masini diesel aduse din Franta, vechi de 5 ani, cu "doar" 90k la bord.

                      Comment


                      • Pe autovit gasesti masini de 10-15 ani aduse din germania, franta etc cu mai putin de 100k km la bord. Indiferent daca sunt pe benzina sau diesel
                        De acum toate masinile diesel sh din franta vor aparea de vanzare la noi. I-au luat pe nemti.
                        Last edited by Fanez; 20 October 2015, 09:10.

                        Comment


                        • niste idioti redactorii aia. ce prapad ?!
                          ca ajunge motorina la acelasi pret cu benzina ?! pai la noi a fost mereu ,ai scumpa decat benzina, cu mici pauze.

                          "Vor ca în cinci ani, preţul motorinei şi benzinei să ajungă la acelaşi nivel, iar maşinile cu motoare diesel să fie înlocuite cu cele electrice."

                          in plus, nu-si va lua nimeni masini electrice.trebuie sa fii nebun sa dai o caruta de bani si sa nu poti merge cu masina de la bucuresti la oradea.

                          Comment


                          • Prapad va fi pentru firme, pentru ca nu se va mai intampla asta
                            de câteva decenii statul acordă facilităţi companiilor care folosesc vehicule alimentate cu motorină. Mai exact, decontează 80% din taxele pe combustibil pentru autoturismele folosite la transportul de persoane şi integral pentru maşinile utilitare.

                            Comment


                            • pai, si asta n-o poti face fara sa-ti buleshti economia. nu cred ca statul roman si-ar permite asa ceva.

                              Comment


                              • Pai nu-ti interzice nimeni sa folosesti diesel si pe viitor daca iti convine, doar ca in Franta acum sunt avantajate direct firmele ce foloseau masini pe diesel.
                                La noi nu e cazul, avantajul ti-l faci din consum si putere.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google