Iarna In Localitatea Voastra

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am mers azi la serviciu pe jos dus și întors (puțin peste o oră fiecare). Ca să experimentez iarna. Ger n-aș zice că este. Nu pișcă la piele ca un ger adevărat de ianuarie de -10. Pe acela îl simți. Acum, prin București este vânt puternic, zăpadă măruntă și viscolită. Dar nu are putere gerul dacă dispare vântul. Este destul de anemic. Bateria auto îmi este la adăpost în balcon și încărcată la redresorul Lidl. Eu mă plimb prin ultima zăpadă care se va moleși curând, pe vineri, sâmbătă, când se va face lac.

    Comment


    • 10*C sub 0, iar temparatura resimtita, undeva la -18 grade.
      Zapada cazuta azi noapte nu e in strat consistent, in schimb pe strazile secundare pe care nu s-a aplicat clorura de calciu, circulatia e greoaie; in urma utilajelor de deszapezit ramane un strat batatorit de zapada, foarte alunecos.
      Attached Files
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        ... La dus toate bune, vant din spate.
        La intors...am venit in lacrimi...
        1. Daca la dus era vant din spate... la intors tot din spate sa fie?... intreb... [emoji3]
        2. De ce te-ai mai intors? Desigur, specific ca glumesc ca sa stie toata lumea, si cei cu, si cei fara simtul umorului...
        Plec aseara la serviciu pe la ora 19.05 din parcare, iar cand m-am intors astazi pe la 7.15 (de la serviciu) ce sa vezi? Parcarea mea ocupata! Cine a avut nesimtirea? Viscolul! Bagase zapada intre masinile vecinilor (adica in parcarea mea) namete pana la geam. Dupa 30 de minute de dat la zapada m-am gândit ca era bine de facut poza. Ar fi devenit "virala".
        P.S. Acum terminat de "eliberat" parcarea si fumez o pauza.
        Last edited by Fanez; 27 February 2018, 09:38.

        Comment


        • Un Porsche Cayenne alb, azi pe la ora 10:30, in parcarea din zona blocurilor de lângă Casa Poporului a ieșit cu greu dintr-o zăpadă de vreo 20-25 cm. Un cetățean era pe lângă și il mai impingea puțin și il ghida să calce pe urme. Stăteam și mă intrebam câți șoferi care pleacă pe o zăpadă ca asta au o lopată bună, mare, in portbagaj.

          Comment


          • Si-a tras porche ....dar nu-si permite un set de cauciucuri ok...probabil sunt SH....si poate nici macar de iarna.

            Comment


            • Iarna in localitatea noastra?

              Hmmm, pai sa vedem! A trecut "lama" celor de la ADP Sector 4 si ca-n fiecare an, s-a creat un munte de zapada in fata tuturor masinilor din parcare. Acum daca zapada pe strazi mai era cum mai era, deci cumva se circula ok... si nu necesita urgent o deszapezire, nu pot condamna angajatii institutiei de mai sus ca si-au facut treaba.

              Dar, dandu-le altora treaba de facut ulterior.

              Norocul meu ca am lopata lata din plastic, dar si metalica pentru gheata sau zapada intarite.

              Insa e bine si frumos, ninge ca-n povesti iar la vara cald. Pacat ca nu mai sunt copil sa-mi placa...
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • O seară superbă în București după ora 18, la plimbarea înapoi acasă. Temperatura pe la 0C. Zăpada foarte puțin udă. Nu înțeleg de ce rămân închise școlile. Accuweather anunță încă 5-10 cm mâine. Mare scofală. Este superb afară. Am înțeles și aprobat închiderea luni și marți. Dar cred că se exagerează cu prelungirea.

                Am ajuns acasă și am dat cam 15 minute la lopată să îmi eliberez mașina. Am creat o potecă de cam două mașini lungime. A fost foarte ușor. Iți trebuie doar o lopată cu o cupă bună și chef de o foarte ușoară mișcare.
                Last edited by gecmc94; 27 February 2018, 22:49.

                Comment


                • Tu in care Bucuresti locuiesti? Seara superba?! Temperatura pe la 0 grade?!
                  Sfat: vinul fiert se bea cu cana, nu cu galeata.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • E realitatea aia in care nici carburantii nu s-au scumpit fata de 2017.

                    Am citit ca in momentul asta e mai rece in Romania decat la Polul Nord. Cine vrea ghiocei, sa ia o lopata ca sa-i caute prin zapada.
                    Last edited by mr.K; 27 February 2018, 23:23.

                    Comment


                    • Vitriol, iți prezint graficul stației meteo IBUCURET139, de pe situl wunderground. Stația este plasată pe Bdul Unirii, pe acolo plimbându-mă aseară in drumul de la serviciu. Temperatura maximă de ieri a fost -3C. Eu personal am simțit că a fost ceva mai mare la nivelul solului in absența vântului care nici măcar nu adia. Acum că am adus și dovezi fizice, reale care să vă arate că aberați.

                      Comment


                      • Zapada viscolita are aprox. 1 metru inaltime in unele zone pe DN24D, Barlad-Cuca-Vanatori.
                        Cine avea de gand sa se plimbe prin zona, sa amane.

                        Comment


                        • E decent, încă mai e loc.��

                          Comment


                          • Originally posted by gecmc94 View Post
                            Vitriol, iți prezint graficul stației meteo IBUCURET139, de pe situl wunderground. Stația este plasată pe Bdul Unirii, pe acolo plimbându-mă aseară in drumul de la serviciu. Temperatura maximă de ieri a fost -3C. Eu personal am simțit că a fost ceva mai mare la nivelul solului in absența vântului care nici măcar nu adia. Acum că am adus și dovezi fizice, reale care să vă arate că aberați.
                            Harta ANM este cea oficiala

                            Comment


                            • Asa arata deszapezirea in acceptia doamnei Firea. Bucuresti, prin spatele parcului Bazilescu.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Fi rea a zis ca ”80% din arterele capitalei sunt la negru”, unde naiba a vazut ea deszapezire ca este zapada mare si se circula greu, dar macar recunosti ca esti nepunticios in fata iernii, decat sa visezi cai verzi pe pereti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google