Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si cum seamana statistica asta despre PIB-ul zonal cu haznaua urat mirositoare numita Antena 3?

    Comment


    • @Luciano2 asa...continua ideea...ca eu nu m-am prins
      In schimb ce am observat: grecii sunt mult mai productivi decat noi...iar noi suntem mai puturosi decat ei (adica 18 mil romani produc cat 11 mil greci). Practic, este ca si cum un adolescent incearca sa bata un copil de 6 ani...si nu prea reuseste. ASta spune multe despre noi...si explica multe.

      Comment


      • @Bolovan
        Da ai dreptate PIB-ul pe cap de locuitor este mai elocvent, totuşi nu e rău ca economia creşte..şi cel putin deocamdată avem ritm de creştere mai mare ca al Greciei. Dar cu asta nu vreau să spun că lucrurile merg bine în ţară, departe de aşa ceva..Nivelul de trai nu înseamnă numai PIB, mai sunt şi altele.

        Comment


        • N-ar fi mai elegant sa ne comparam cu noi insine? Noi de acum 15 ani, 10 ani, fata de acum 5 ani si fata de acum?
          Daca vorbim de nivel de trai, hai sa comparam guvernarile. Tara a saracit a doua zi dupa alegeri? In care guvernari a dus-o mai bine românul de rând?

          Comment


          • Fanezule..dacă tu vrei să spui că Ro a dus-o bine după urma la psd/Iliescu, ori nu ştii ce vorbeşti..ori eşti vreun membru...De la Psd şi Secu s-au împuţit şi celelalte partide..din aşa zisa opoziţie actuală..dar Psd rămâne capul de afiş la nr de spurcăciuni pe metru pătrat

            Comment


            • Originally posted by Luciano2 View Post
              Fanezule..daca tu vrei sa spui ca Ro a dus-o bine dupa urma la psd/Iliescu...
              Am inteles eu ca esti antenist si tii cu Gâdea dar ia vezi si arata-mi si mie unde am zis eu ca Ro a dus-o bine in urma la psd/Iliescu. Eu am zis sa vedem in ce guvernari a dus-o mai bine românul de rând. Sau daca preferi, altfel spus, in ce guvernari a fost mai rau pentru oamenii de rând.
              Last edited by Fanez; 5 August 2017, 11:57.

              Comment


              • Orice copil mai istet poate da cateva nume, intiparite in memoria lor, asa din auzite, de ex:
                Basaescu, Boc, Udrea, Buldogul, etc.
                Deci, cand au dus-o romanii mai rau?
                Last edited by C.Mike; 5 August 2017, 13:10.

                Comment


                • Nastase, Mitrea...
                  Puscariasi multi a mai produs pezedeu'...

                  Comment


                  • Originally posted by C.Mike View Post
                    Orice copil mai istet poate da cateva nume, intiparite in memoria lor, asa din auzite, de ex:
                    Basaescu, Boc, Udrea, Buldogul, etc.
                    Deci, cand au dus-o romanii mai rau?
                    Niciodata. Raul urmeaza sa vina de mâine.
                    Originally posted by mr.K View Post
                    Nastase, Mitrea...
                    Puscariasi multi a mai produs pezedeu'...
                    Astept sa fie cercetati si "ceilalti", sa vedem pe urma care are mai multi.
                    Eu as propune sa se judece direct la CEDO, ce ne mai complicam?
                    Judecam si condamnam de desene animate, pierdem la CEDO si "prostimea" plateste despagubiri, dar ne-am atins scopul: in memoria "unora" ramane infipta ideea ca "ala" e un condamnat. Asa cum s-a tot impus ideea ca "acuzat" egal "vinovat" egal "condamnat". Unii inca mai au perceptia asta.
                    Ce sa faci? Fiecare cu mintea lui.
                    Last edited by Fanez; 5 August 2017, 15:35.

                    Comment


                    • A castigat Nastase sau Mitrea la CEDO? Sau Voculescu? Sau Catalin Voicu?
                      Ce tot mananci spanac degeaba?



                      Ar trebui si la noi asa ceva, sa nu mai dureze procesele cate 5-10 ani.
                      Bulgaria infiinteaza un tribunal special pentru politicienii corupti
                      Bulgaria, considerata una dintre cele mai corupte tari din Uniunea Europeana, alaturi de Romania, va infiinta un tribunal destinat exclusiv judecarii cazurilor de mare coruptie in care sunt implicati responsabili politici, potrivit dispozitiilor publicate vineri in Monitorul Oficial de la Sofia.


                      Ce probleme mai au si elvetienii: au strans 750 de miliarde de dolari si nu stiu ce sa faca cu ei
                      Sa sune la pezede, ii topesc astia in mai putin de 1 an.

                      Livake isi cumpara toata Alexandria, iar partidu' isi face o CEDO privata, care sa le stearga condamnarile din Romania.

                      Niste actiuni la purtator pe la Apple, IBM, Microsoft ar sta bie langa cele de la Teldrum.
                      Last edited by mr.K; 5 August 2017, 19:05. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • @Fanez
                        Vezi ca la CEDO nu se judeca speta...ci daca a primit chiloti curati liviu in timpu procesului.
                        Da, foarte adevarat...in romania 99% sunt nevinovati dar condamnati...iar din PSD 100% condamnati dar curati ca lacrima

                        Ca sa o lamurim...sa nu asara fanez de cur in sus prea tare: CEDO judeca daca au fost respectate drepturile celui judecat si un proces echitabil. Dar nu anuleaza sentinta. Prin urmare, boierul dragnea tot un infractor ramane cu minim o condamnare la activ (mai vedem prin septembrie daca ramane doar cu o condamnare)
                        Last edited by bolovan; 5 August 2017, 19:30. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by bolovan View Post
                          @Fanez
                          Vezi ca la CEDO nu se judeca speta...ci daca a primit chiloti curati liviu in timpu procesului.
                          Da, foarte adevarat...in romania 99% sunt nevinovati dar condamnati...iar din PSD 100% condamnati dar curati ca lacrima

                          Ca sa o lamurim...sa nu asara fanez de cur in sus prea tare: CEDO judeca daca au fost respectate drepturile celui judecat si un proces echitabil. Dar nu anuleaza sentinta. Prin urmare, boierul dragnea tot un infractor ramane cu minim o condamnare la activ (mai vedem prin septembrie daca ramane doar cu o condamnare)
                          99.9% cazuri reclamate la cedo, adica 99.9% cazuri judecate de justitia independenta au fost casrigate. Tie iti convine sa platesti despagubiri, exact ce spuneam mai sus, unii cred ca acuzat egal vinovat dar si condamnat tot vinovat inseamna. Repet (ca sa nu sari de cur in jos) fiecare cu mintea lui.
                          La cedo se judeca o condamnare nedreapta, un proces nedrept. In mintea unora, daca unu' a fost condamnat in Ro e si vinovat, indiferent ce zice cedo, ba chiar nici nu trebuie sa fie condamnat, e de ajuns sa fie acuzat sau sa zica orice gherlan ceva despre el si gata, e "penal".
                          Fiecare cu mintea lui.

                          Comment


                          • @Fanez, la CEDO se judeca strict spete de nerespectare a drepturilor omului. CEDO nu se pronunta pe fond si nu anuleaza condamnari ci doar judeca strict incalcari ale drepturilor fundamentale. Apoi daca se castiga la CEDO se poate cere, in tara unde s-a judecat, revizuirea sentintei dar strict pe acele motive specificate de CEDO. In anumite cazuri revizuirea poate insemna si reabilitare, dar sunt extrem de rare.

                            Deci daca castigi la CEDO nu inseamna ca esti nevinovat neaparat.

                            Iar condamnat definitiv si irevocabil in tara inseamna vinovat.

                            Acum referitor la aia 99.9%, spune tu frumos si cat % din cererile CEDO sunt si acceptate pentru judecare, asta ca sa fim corecti pana la capat...


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Originally posted by Silviu View Post
                              @Fanez, la CEDO se judeca strict spete de nerespectare a drepturilor omului.
                              Condamnat in urma unui proces stalinist, fara probe sau cu probe fabricate, n-are importanta, tot condamnat ramai, nici un drept nu-ti e incalcat. Daca se dovedeste ca ai fost condamnat nevinovat, n-are importanta, tot condamnat ramai. Cai ai facut puscarie degeaba, tot puscarias ramai, ce ne mai uitam ca a spus cedo ca ti s-au incalcat drepturile.
                              Ma intreb ce-or zice/face cei care urla din rarunchi despre: "bueeeiiii, esti condamnat, da-te dreq de infractor." daca ar fi ei acuzati pe nedrept si considerati din start vinovati si condamnati, dar si ce ar mai zice daca ar face si 3-4 ani de puscarie, tot nevinovati fiind, dar tratati asa cum zic ei :"bueeeiiii, da-te dreq de infractor condamnat".

                              Fiecare cu mintea lui

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                Daca se dovedeste ca ai fost condamnat nevinovat, n-are importanta, tot condamnat ramai.
                                Esti reabilitat si nu mai esti vinovat ... dar doar daca ...

                                Originally posted by Fanez View Post
                                Cai ai facut puscarie degeaba, tot puscarias ramai, ce ne mai uitam ca a spus cedo ca ti s-au incalcat drepturile.
                                Daca iti sunt incalcate anumite drepturi fundamentale nu inseamna ca vinovatia nu exista. Statul plateste pentru ce incalca. Ti-am zis, CEDO nu te exonereaza (decat in anumite cazuri de incalcari flagrante), de multe ori se rejudeca ori revizuiesc sentintele ...

                                Nu mai amesteca lucrurile ...

                                Originally posted by Fanez View Post
                                Ma intreb ce-or zice/face cei care urla din rarunchi despre: "bueeeiiii, esti condamnat, da-te dreq de infractor." daca ar fi ei acuzati pe nedrept si considerati din start vinovati si condamnati, dar si ce ar mai zice daca ar face si 3-4 ani de puscarie, tot nevinovati fiind, dar tratati asa cum zic ei :"bueeeiiii, da-te dreq de infractor condamnat".
                                Pai daca esti condamnat esti infractor. Daca legal esti reabilitat nu mai esti infractor si cine a gresit si te-a condamnat trebuie sa plateasca (de regula statul, ca el te acuza). E simplu.

                                Originally posted by Fanez View Post
                                Fiecare cu mintea lui
                                Daca o are ...
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google