Concursuri...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    iupiiiii.....
    e-mail: office@stickere.info

    Comment


    • #92
      Suntem full options
      sigpic
      LOGAN CLUB Piatra Neamt

      Comment


      • #93
        Bun.
        Concursul de maine:
        TEMA - Nature's wonders
        Juriu: Andy; AndreiJr; Road Empire
        Perioada: 15 august - 22 august.
        Sa va vad. Spor sa aveti si lumina faina!
        sigpic

        Comment


        • #94
          S-a redeschis!
          Tema pentru noul concurs propusa de andreiJR si salutata si de mine este VEDERI NOCTURNE. Daca inteleg eu bine este vorba de poze de noapte. Il rog pe cel ce a prosus sa explice!
          sigpic

          Comment


          • #95
            Desigur si eu tin sa va lamuresc la ce se refera tema propusa.

            Intradevar tema se refera la pozele facute pe timp de noapte cu aparatul foto pe expunere indelungata (nu cu blitz)
            Astfel, pozele pot sa contina o sumedenie de lucruri cum ar fi:
            - O cladire frumos luminata noaptea (ex: o cladire cu arhitectura deosebita, o cetate, o atractie turistica)
            - Un bulevard (care poate exprima un pustiu total noaptea sau dinpotriva o aglomeratie), o piata (cum este cea din Brasov si Sibiu dar nu numai) cu aceleasi mentiuni ca la bulevard.
            - Aspectul unei intersectii pe timp de noapte sau a unei parti din oras.

            Exista nenumarate posibilitati spre exemplu: privind dintr-un plan mai indepartat, luminile masinilor combinate pot crea niste figuri deosebite ce reprezinta sederile urbane.

            Acestea sunt doar niste exemple, nu inseamna ca doar aceste lucruri trebuie sa apara in fotografiile voastre. Din punctul meu de vedere, cu cat este mai originala poza cu atat va fi punctata mai bine.

            Cam la asta m-am gandit eu cand am spus VEDERI NOCTURNE.
            Daca mai doriti sa completati cu detalii privind tema, chiar va rog.
            P.S: Poate am sa reusesc sa realizez un tutorial cum sa va folositi aparatul foto sa faceti poze cu expunere indelungata, dar inca nu promit nimic.

            Va salut!
            Last edited by Jr Andrei; 25 August 2009, 11:32. Reason: adaugat text
            sigpic
            LOGAN CLUB Piatra Neamt

            Comment


            • #96
              Sambata, pe 5 septembrie dam drumu la un nou concurs. Eu, probabil nu voi participa si cu siguranta nu voi juriza, pentru ca voi fi plecat.
              Pana atunci sa stabilim tema si juriul.
              Succes

              Mai facem ceva?
              Up cu concursurile sa vada lumea!
              Last edited by andy_x3m; 26 August 2009, 10:29. Reason: Automerged Doublepost
              sigpic

              Comment


              • #97
                Daca andi, nu este... ma bag la jurizat...

                Deci, juriul:

                1. Eu
                2. ......
                3. ......

                As fi vrut sa-mi incerc sansa....dar...c'est la vie !!!

                P.S.: Daca nu reuseste Andrei sa posteze "instructiunile" de lucru cu timpii lungi de expunere (poze nocturne fara blitz), o sa fac eu un mic ghid...
                e-mail: office@stickere.info

                Comment


                • #98
                  Hai sa vedem unde e problema. Parca pana acum erau mai multi interesati. Nu convine jurizarea? Regulile? Haideti sa le discutam!
                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Mie-mi convine jurizarea...problema la mine e cu expunerea indelungata
                    Deci sunt pentru concurs...ma bag ca participant
                    sigpic

                    Comment


                    • alexyno, eu doresc sa fac un astfel de ghid care sa faca pe utilizator sa inteleaga ce face el acolo. Insa nu prea pot deoarece eu vroiam sa atasez poze in care se vada lumea ce setari apar pe display dar aparatul vechi (Mercury - compact) care il am e prea vechi si nu are astfel de setari.
                      Dar putem face altcumva daca vrei; putem tine legatura si sa facem tutorialul asta impreuna, poate ai tu posibilitatea sa faci acele poze.

                      Trebuie sa ne apucam de treaba ca vad ca le e cam "frica" la oameni de tema din cauza ca nu stiu cum sa faca astfel de poze. Dar decat sa fie retinuti in privinta participarii ar trebui sa o vada ca un nou volum de informatii care ii poate ajuta sa faca fotografii excelente in excursii, concedii, etc.
                      sigpic
                      LOGAN CLUB Piatra Neamt

                      Comment


                      • Model poza expunere indelungata

                        Pun eu o poza facuta la intuneric total pe expunere indelungata.
                        Chiar daca nu e chiar o fotografie nocturna...
                        Aparat HP R927
                        Shutter: 16 sec
                        Lens: F/2,9
                        ISO-100
                        Attached Files
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • Deoarece aparatul meu e de putina vreme am cautat pe net si am gasit un forum dedicat acestei marci...si am intrebat acolo:
                          "Am si eu o intrebare cum fac o fotografie cu expunere indelungata (nu cu blitz)..."
                          iar raspunsurile au fost:
                          "nu ai cum, doar cu modul de peisaj de noapte, nu are setare manuala a expunerii"
                          si
                          "Daca e pina-n 8 secunde, apesi pe buton si astepti. Nu ai acces la timpi mai lungi de expunere si nu-ti poti alege singur timpul de expunere, aparatul va decide ce diafragma si timp de expunere sa foloseasca. Poti, insa, forta timpi mai lungi decit ar considera aparatul necesari, setind corectii de expunere pozitive. Este cam singurul control pe care-l ai asupra aparatului. Daca vrei mai mult, trebuie sa te orientezi catre un bridge sau un DSLR."
                          Deci cred ca cel [putin eu nu pot realiza acest tip de fotografie.
                          Oricum am facut cum mi s-a spus in al doilea raspuns primit (cu butonul apasat) si nu vad nici o diferenta intre durata mai mare a apasarii si durata mai mica a apasarii.
                          Daniel...pune o poza facuta la intuneric total fara expunere indelungata...de preferat aceeasi poza sa vedem diferenta.
                          sigpic

                          Comment


                          • Ok... In primul rand, pentru a putea face o fotografie cu expunere indelungata, ai nevoie de un aparat, care sa iti permita alterarea parametrilor... recte, sa modifici timpul de expunere manual.

                            Acest lucru, este permis la bridge-uri si la toate DSLR-urile... Problema este ca bridge-urile, au o durata de expunere maxima de 4, 8 sau 16 sec, relativ mica ptr o fotografie de noapte... Daca de exemplu, vrei sa pozezi un cer instelat, ai nevoie de cca 30 de secunde, expunere, sau mai mult. Eu am facut expuneri de pana la 10 minute...si au iesit super. Tot ce depaseste 30 de minute, este cu probleme, din cauza incalzirii senzorului...negrul, apare ca un violaceu (in ochii mei)...

                            Timp pentru tutorial imi fac maine...Va fi bazat pe un aparat Canon EOS 450D, dSLR.... Va voi prezenta toate variantele de expunere prelungita.

                            Trepiedul este OBLIGATORIU...

                            Acum, daca stau bine sa ma gandesc...nu stiu daca tema asta este destul de bine gandita...noi nu suntem un forum de fotografi, cu scule si accesorii...cei cu "sapuniere" or sa fie dezavantajati, ptr ca nu vor putea participa.

                            Hai sa ne gandim la altceva...zic eu... Pentru mine nu este o pb., dar ma gandesc la masele de coforumisti...

                            De ex. aceasta imagine a fost creata cu un timp de expunere prelungit, ptr a evidentia, miscarea palelor de la moara....si a fost necesara proptirea aparatului pe un stalp...

                            t= 1s
                            f= 3,5
                            Iso= 100
                            Attached Files
                            e-mail: office@stickere.info

                            Comment


                            • Eu propun sa o lasam asa si sa se intituleze "Fotografie nocturna" sau ceva de genul acesta.Merge?
                              sigpic

                              Comment


                              • Putem schimba tema fara probleme ... numa spuneti alta tema. Si eu cred ca e suficient un timp de expunere de max 8 secunde am facut foto reusite pe noapte si cu 2 secunde. Eram constient de la inceput ca aceasta tema o sa reduca destul de mult numarul de participanti dar am zis ca poate un tutorial ii va face sa incerce.
                                sigpic
                                LOGAN CLUB Piatra Neamt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google