Concursuri...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai atunci sa incercam...eu mi-am spus punctul de vedere...tutorial si ramane aceeasi tema sau "Fotografie nocturna"...simplu
    sigpic

    Comment


    • ceva de genul asta?
      Attached Files
      sigpic

      Comment


      • Da bogdan. Ceva de genul ala totusi ai grija la iso (in cazul in care il poti seta pe manual) ca o lasat cam mult noise camera.
        sigpic
        LOGAN CLUB Piatra Neamt

        Comment


        • Buna seara, atasez si eu o poza pentru concurs.
          Attached Files

          Comment


          • Salut APVitza. Nu acum si nu aici. Inca nu s-a deschis un topic pentru concurs .. de pe 5 septembrie o sa inceapa concursul. Atunci o sa poti posta poza acolo.
            sigpic
            LOGAN CLUB Piatra Neamt

            Comment


            • Salut, multumesc pentru raspuns dar de la inceputul lui septembrie o sa fiu plecata pentru o luna..si nu o sa mai pot participa la nici un concurs in perioada aia...de aceea am postat-o acum..

              Comment


              • Originally posted by Jr Andrei View Post
                Da bogdan. Ceva de genul ala totusi ai grija la iso (in cazul in care il poti seta pe manual) ca o lasat cam mult noise camera.
                pot seta ISO-ul. dar daca il reduc, nu mai iese deschisa poza, este mai intunecata trebuie sa mai incerc
                sigpic

                Comment


                • Pai atunci bogdan, setezi timpul de expunere mai indelungat. Si o sa iti iasa bine. Mai experimenteaza diferite variante pana ajungi la una echilibrata.
                  sigpic
                  LOGAN CLUB Piatra Neamt

                  Comment


                  • nu cred ca pot seta timpul de expunere. sony w120 este camera
                    sigpic

                    Comment


                    • O sa va rog pe voi sa va ocupati de acest concurs. Eu o sa fiu plecat. Merci mult!
                      sigpic

                      Comment


                      • @bogdan_1984: Se pare ca nu are asa ceva. Pacat de camera.

                        Daca andy nu are timp de organizat concursul, atunci haideti sa decidem juriul:

                        1.xxxxxx
                        2.xxxxxx
                        3.xxxxxx

                        In cazul in care nu sunt destui pentru juriu am sa jurizez si eu.

                        Haideti cei cu juriu in sange!
                        sigpic
                        LOGAN CLUB Piatra Neamt

                        Comment


                        • Juriu:

                          1. Eu
                          2. XXX
                          3. XXX

                          Scuzati intarzierea.... Acum ma apuc sa fac un mic ghid, cu exemple...cand e gata, il postez.

                          Sa incepem:

                          Pentru a putea face o fotografie nocturna (lumina scazuta) avem nevoie de:

                          1. Trepied
                          2. Aparat foto


                          Trepiedul trebuie sa fie unul cat de cat solid, capabil sa sustina greutatea aparatului si mai ales sa poata fi directionabil (cam toate au cap "miscator"). Poate fi folosit in lipsa trepiedului, cam orice permite sederea aparatului intr-o pozitie perfect stabila...Aici intra o caramida, un pervaz de geam, etc.

                          Aparatul foto, trebuie sa permita folosirea unor timpi de expunere presetabili de utilizator. Cele ce permit acest lucru sunt dSLR-urile si aparatele de tip "bridge"; deobicei sunt acelea cu obiectiv mai mare... iesit din carapacea aparatului.

                          Totodata, nu trebuie uitata setarea ISO a aparatului. Preferabil este sa se foloseasca un ISO, cat mai mic. Cu cat creste ISO-ul atunci, creste si zgomotul prezent in imagine.

                          Eu personal, cand fac o fotografie de noapte, prefer sa folosesc un obiectiv cu o diafragma cat mai deschisa (f/1.8), dar nu este posibila pentru o majoritate a utilizatorilor...si un timp de expunere, diferit, in functie de cantitatea de lumina din zona de fotografiat. Expunerea poate fi de la 10 secunde, pana la 10 minute.

                          In cazul in care, se folosesc timpi de expunere, mai mari de 10 minute, intra in calcul incalzirea senzorului de imagine, fapt ce duce la "stricarea" negrului...care devine un fel de violet aprins (dupa 45 min expunere)

                          In principiu, astea ar fi cele de baza, in fotografia de noapte... Am facut si cateva cadre, de test, la lumina scazuta...dar o sa le postez mai tarziu, fiindca acum sunt la servici si nu am acces la poze
                          Last edited by alexyno; 2 September 2009, 00:51. Reason: Automerged Doublepost
                          e-mail: office@stickere.info

                          Comment


                          • Am prins si eu un pic de net asa ca am intrat sa vad ce se intampla. Vad ca nici urma de concurs. Mai facem ceva? Daca da... cand incepem?
                            Merci!
                            sigpic

                            Comment


                            • Pai vad ca este data de 5 si este liniste si pace... Nu mai facem concurs ? Putem incepe de maine 6 septembrie si sa tina pana pe 13.
                              Si din punctul meu de vedere se pot face foto nocturne si cu 2 secunde expunere nu neaparat 10.
                              Ca sa ii dam drumu de maine ma bag si eu in juriu si daca nu se mai ofera nimeni o sa fim doar alexyno si eu.
                              Sper sa fiti deacord.

                              Concurs: Vederi Nocturne: 6-13.09.2009
                              sigpic
                              LOGAN CLUB Piatra Neamt

                              Comment


                              • gata, s-o facut, maine suntem pe felie
                                la mine, maxim, este 1 secunda timpul de expunere dar ramane de vazut incadrarea si peisajul. nu?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google