Foto Octavian

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dr_mke View Post
    Prima ar fi si mai bestiala daca ai roti-o putin in sensul acelor de ceasornic.
    Mmm...ceva de genu ha...? Mi se pare clar mai reusita asa cum zici...

    Tehnica poate mai deprind, artistic/estetica mai putin daca nu este de unde.

    Mai baga si despre alte aspecte (fara claritate ca e distrusa de site) , nu imi dau seama de expunere, contrast, lumina...eu o vad intr-un fel acasa, daca o duc la monitoru de la lucru pare mai spalacita si mai luminoasa, la monitoru de la laptop pare fara culori...nu stiu pe ce ma pot baza cand ma joc cu o poza (si nici nu stiu sa-mi calivrez gioarsa de monitor).
    Attached Files

    Comment


    • Mie mi se pare foarte reusita. Sa nu cadem in tehnicalitati care n-au nimic de-a face cu o fotografie reusita.

      Btw, da-mi un PM cu numarul.de telefon ! Am ceva pt. tine maine.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by alessandro View Post
        Stii care este problema cu focusul manual ?

        Tu poti vedea imaginea cristal prin viewfinder dar pe senzor sa fie out of focus.

        Oglinda reflecta lumina pe senzorul de Af, acesta regleaza obiectivul ca este pe senzorul de Af sa fie sharp. Asta nu inseamna ca va fi sharp si pe senzorul de imagine.
        Oglinda se calibreaza in asa fel incat lumina de pe senzorul de imagine si senzorul de Af sa fie la fel de focusate.
        Poate m-am exprimat ciudat (ma grabesc)...dar intelegi.

        In Live View, focusul se face 100% digital. Fara oglinzi mecanice sau alti senzori. In Lv aparatul face focus perfect si nu greseste niciodata dar este foarte lent.
        Problema cu focusul manual este strict legata de perceptia ochiului uman. Fiind foarte mic acel viewfinder noi putem percepe imaginea cu focus desi ea nu este.

        Cand esti pe modul ViewFinder lumina trece prin pentaprisma (la Pentax/Sony) (sau pentamirror la Canon/Nikon etc) aceasta merge spre viewfinder si senzorul de AF (nicidecum pe senzorul de imagine). In momentul in care se declanseaza shutterul atunci pentaprisma se misca si trimite toata lumina catre senzorul de imagine. Deci nu exista nicio calibrare: efectiv cand se misca pentaprisma exact aceeasi lumina ajunge direct pe senzorul de imagine.

        AF in LV este mai bun (si mult mai lent) deoarece foloseste o metoda numita "edge contrast detection" adica se uita dupa limitele de contrast si de acolo incepe sa calculeze claritatea si expunerea. Senzorul de AF foloseste puncte discrete de cautare de tipare in imagine (este mult mai rapid) dar poate fi pacalit usor la deschideri mici (de la f/5.6 f/8 in sus).

        ~~

        Tavi, recomandare: cand esti in low-light lasa ISO-ul mare si timp de expunere mai mic decat normal. Si 3200 este ok atata timp cat salvezi imaginile in format RAW ca sa le poti pre-procesa tu cu ceva soft (eu folosesc RawTherapee); scoti noise-ul foarte bine si de la 3200 sau chiar 6400.

        S.
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Ce am scris este corect.

          In mod ViewFinder focusul este facut mecanic si se poate regla chiar din meniul dslr ului.

          Ba chiar la cateva zeci de mii de cadre este recomanata o calibrare pentru ca piesele in miscare fac jocuri fine care intt un final duc la out of focus.

          Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

          Comment


          • In ambele cazuri focusul este facut mecanic (miscarea lentilei). Ceea ce comanda mecanismul de focus al aparatului, in ambele cazuri, este software. Si da, calibrarea se face dar pentru a alinia pentaprisma cu senzorul de imagine si centrul shutter-ului.

            In fine devenim off-topic...

            S.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Originally posted by Silviu View Post
              ...................
              Tavi, recomandare: cand esti in low-light lasa ISO-ul mare si timp de expunere mai mic decat normal. Si 3200 este ok atata timp cat salvezi imaginile in format RAW ca sa le poti pre-procesa tu cu ceva soft (eu folosesc RawTherapee); scoti noise-ul foarte bine si de la 3200 sau chiar 6400.

              S.
              Nu trag raw, stiu ca vreau si marea si sarea la treaba asta, dar (pt mine) e prea mare fiserul in raw, ma ingrozesc la dslr-urile astea mai performante cat spatiu ocupa o poza si in jpeg...nu mai zic in raw (40-50 mega) , pt mine e prea mult de digerat.

              Nu stiu sa scot tot dintr-un jpeg, dar mai dintr-un raw. O sa fac ceva incercari

              Comment


              • Am iesit oleaca pe Mures, cam tarziu pt poze dar macar m-am relaxat pt 2-3 ore.
                Attached Files

                Comment


                • Doua din concediu, peisaju e de pe Skiathos
                  PS: facute cu sapuniera Sony W55
                  Attached Files

                  Comment


                  • Frumos.l-a pins radarul pe inaripat.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • Frumos rau Skiathos. Oricand m-as muta acolo !

                      Mai baga poze de acolo.

                      Comment


                      • Pai ne mutam impreuna )) Si eu am spus ca nu mai plec de acolo.
                        Mai bag poze cand ajung acasa, mai am cateva frumoase.

                        Comment


                        • Eşti plecat cu maşina?

                          Comment


                          • Am fost cu autocaru, nu mai merg in viata mea cu autocaru. Daca la intoarcere a fost ok, la dus a fost un calvar (25 ore pana in Grecia).
                            Nu e la subiect dar evitati ChristianTour, nu mai e ce a fost, care au mai mers cu ei mi-au spus de de vreo 2 ani s-au prostit de cap rau de tot.

                            Comment


                            • Daca intrebai si tu inainte sa cumperi sejuru'....

                              Christian Tour sunt de mult praf si pulbere...io ii cunosc cam de cand s-au infiintat.
                              Au inceput cu o scoala de ghizi montani pe la sfarsitu' anilor '90. La scurt timp au intrat si pe ceea ce fac si acum.
                              Locatia o aveau intr-o amaraciune de subsol de bloc, undeva pe langa p-ta Kogalniceanu. Unica.
                              Ce bataie de joc faceau si acolo...grupa mare, da' deh, eram tanar si entuziast (a se citi fraEer )
                              Ulterior dupa ani buni am sperat ca s-au schimbat in bine (wrong!) si am luat un sejur tot in GR, prin ei. Proasta alegere!
                              Concluzia: evitati-i cu orice pret!

                              Btw, de ce n-ai mers cu loganu'?
                              Last edited by Kojak; 1 July 2014, 09:44.

                              Comment


                              • Aveam nevoie de cateva mici "retusuri" la utilaj, dar si asa imi pare rau ca n-am mers cu masina, ca nu crapa pana acolo si inapoi (rulmentii de alternator trebe schimbati si planetara stanga care a inceput sa bata si la drum drept).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google