Foto Octavian

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Fata de la circ prinsa in plasa

    PS: 55mm, iso 3200, multumit de nivelul zgomotului. Ma bucur tare ca pot face poze in situatii unde e necesar un iso ridicat si sa mai pot utiliza pozele.
    Cat mai chinuiam in trecut cu sapuniera...

    LE: ...desigur ca din nou si-a pierdut din claritate. Ce trebuie sa fac sa fie cum o am eu pe calculator???
    Attached Files

    Comment


    • #62
      Exact asta e si problema mea Octaviane. La mine pe pc, mai ales in photoshop se vede lacrima. Cum o scot jpg si o urc pe forum, se vede poza de parca as fi facut-o cu o camera vga.
      sigpic

      Comment


      • #63
        Incearca rezize la 860 pe latura mare...chiar si asa tot se pierde din claritate din cauza forumului.

        Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

        Comment


        • #64
          Nu cred ca e de la rezolutie, la pozele alea macro la floricele au ramas la fel cum le am pe computer, si altele...nu stiu care e problema de unele poze le neroroceste forumu.

          Comment


          • #65
            Eu am observat ca la pozele unde subiectul este mare (cam 90% din poza ocupa subiectul) nu se vede nicio diferenta.
            Insa daca subiectul ocupa doar 50% din poza, se strica poza. Nici eu nu inteleg de ce. Unele poze au iesit clare de tot, altele...telefon cu camera vga.
            sigpic

            Comment


            • #66
              In weekend am fost fotograf cu voie/fara voie la un botez, era sa nu iau aparatu cu mine, mi-am spus "nu-l mai car dupa mine".
              Ajuns la fata locului, fotografu era tata bebe-ului cu nu stiu ce aparat.

              Regretul a fost ca am avut pe aparat obiectivu fix (50 mm 1.8) mi-a fost destul de dificil sa iau cadre clare, a trebuit sa merg cu iso la 6400 si totusi au iesit utilizabile, chiar am ramas impresionat ca poate dracia asta de aparat sa duca la iso 6400 in conditii acceptabile.
              A iesit ceva, parintii sunt tare incatati de poze si asta e important, eu nu am fost incantat.

              Obiectivu asta fix e incredibil de bun pt portrete si macro/close up, si incredibil de prost pt restul...daca nu focalizezi manual, face focalizare unde vrea muschiu lui, cu toate ca focalizezi central, vezi defapt ca a focalizat pe stanga sau dreapta, fata sau spate...

              O sa las obiectivul de kit care s-a dovedit a fi foarte bun in mai toate situatiile (si cei in domeniu spun ca are optica buna) .
              Optica buna are 18-200-le, poate o sa reusesc sa iau asa ceva pe viitor
              Attached Files

              Comment


              • #67
                Aceleasi simptome le am si eu cu 50 la 1.8.
                Am tras o nunta cu el dar la 2.8 si a fost mult mai ok si mai precis in focus. Sa vezi cum e Tamronul...letal de rapid si precis in focus.

                P.S. Arata foarte foarte ok pentru iso6400. Canon urile au noise reduction foarte agresiv dar se pierd detalii.

                Comment


                • #68
                  Da, am remarcat ca daca ma duc mai sus cum spui la 2.8+ este mai OK, dar am mers cu f2.5 pt ca aveam timpi de expunere prea mici, si asa am fost la limita.
                  Sa zic ca intr-un fel m-ai linistit ca se manifesta si alte fixe asa )

                  Acum cu acel 2.8...ce dracu sa mai zici, daca nici ala nu isi face treaba bine...

                  Comment


                  • #69
                    Pentru iso 6400, mi se pare ca au iesit foarte bine.
                    Eu inca nu am facut poze la iso asa de mare.
                    Este una din problemele pe care le am inca, sa fac poze pe lumina slaba.
                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      Pe computer desigur ca sunt ceva mai clare, vad ca nu ma scap de treaba asta.

                      Cu iso n-ai ce face, ai senzoru mic si te penalizeaza la lumina slaba, dar pe lumina buna din ce am vazut eu la tine, scoate poze super (desigur conteaza si cine face pozele ).

                      Comment


                      • #71
                        Inca invat. Consider ca aparatul este mult mai capabil, dar nu sunt eu momentan.
                        Imi trebuie un trepied pentru lumina slaba, ca am timpul de expunere prea mare.
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Octavian View Post
                          Da, am remarcat ca daca ma duc mai sus cum spui la 2.8+ este mai OK, dar am mers cu f2.5 pt ca aveam timpi de expunere prea mici, si asa am fost la limita.
                          Sa zic ca intr-un fel m-ai linistit ca se manifesta si alte fixe asa )

                          Acum cu acel 2.8...ce dracu sa mai zici, daca nici ala nu isi face treaba bine...
                          Este oarecum normal. Contralumina puternica, umbre, temperatura de culoare...toate influenteaza autofocusul.
                          Eu caut mereu sa pun punctul de focus pe o linie cu contrast clar binedefinit ca sa nu rateze si sa fie rapid.

                          Comment


                          • #73
                            Pai si eu caut la in cadru sa prind un contrast bine definit, e clar ca imediat "recunoaste" si focalizeaza ok, dar cand nu ai timp de "teme" si trebuie sa prinzi acel instantaneu ce naiba faci? Cauti contrastu bine definit? Nu se mai repeta, nu pai prinzi cand ii taie din ciuf/par.

                            S-a dus popa cu pruncu in altar, NU am stiut ca cica fotografu are voie sa se duca p-acolo sa traga foto, ala cu cadelnita imi facea semne sa ma duc sa fac poze...

                            Mi-a fost nu stiu cum si sa ma duc cu aparatu mai in fundal (catre altar) ca ies din peisaj, iar ala cu cadelnita mi-a facut semn again sa ma duc unde vreau sa fac poze...

                            Asta mi-a fost un pic deplasat, am fost tratat ca un fotograf (dupa ce pozitii luam probabil ca asta au crezut) si imediat mi-am dat seama ca trebuie sa-mi iau treaba in serios pt ca NU avea cine sa prinda momentele, ca nu mai face inca o data botezu. )

                            Oricum a fost un exercitiu bun si ma bucur ca parintii au fost multimiti tare, eu nu am fost.

                            Comment


                            • #74
                              Ca fotograf normal ca a voie sa te duci pe unde vrei nu iti va spune nimeni niciodata nimic...tupeu maxim trebuie.
                              Duminica am avut o nunta unde efectiv eram trantit pe jos in fata altarului si printre miri si preoti.

                              Comment


                              • #75
                                ))...Mi te imaginez. Deci, cand vrei sa intri undeva unde stii ca nu ai voie, iei aparatu cu tine. Este un fel de card de acces
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google