Foto Octavian

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu...ti-ai dat seama Mi-am luat fix 50mm 1.8 (spre disperarea lu' nevasta-mea ca nu am luat un tele...). Sunt foarte incantat de achizitie.

    Am fost in gradina si am mai facut o sedinta de floricele, ce dracu sa fac daca nu ies din curte, am prins si o albinuta, o viespe, un fluturas.
    Attached Files

    Comment


    • #32
      Cat de sharp eee Poza cu albina e tare rau. Sa-l stapanesti sanatos si...bokehlicious

      Comment


      • #33
        Eu mă abțin până le văz pe viu, la rezoluția nativă. Tot atunci o să-mi permit să-ți aduc un Photoshop CS5 cu care sa poți face resize bine, să păstrezi sharpness-ul la micșorare cu filtrul de resize adecvat pentru așa ceva.

        Pentru bokeh sunt prea puține planuri ca să fie notabil (oricum nu-mi place termenul), DOF oricum mi se pare foarte îngust, doar aproximativ 1 cm. Obiectivul este luminos și ieftin. Macro iese mai bine cu 18-55, am butonat destul unul cât să-mi dau seama ce poate. Pentru macro fie obiectiv dedicat, fie inele.

        În condițiile pe care le-ai avut, un real ajutor era blițul extern, pus la cortina 2 avea darul să-ți înghețe albina pe senzor.

        Alte comentarii în privat, că avem secrete, noi doi
        sigpic

        Comment


        • #34
          La rezolutia nativa sunt ca si astea, daca le puneam asa pierdeam mult din claritate dupa uploadare.
          Resize ii fac din microsoft office.

          In gradina m-am jucat destul cu 18-55 si cu asta, pt macro/close up nu suporta comparatie, e departe de 18-55, daca ai ocazia butoneaza si ieftineala asta vezi daca iti mai mentii parerea

          Blitz extern n-am, oricum nu stiu sa lucrez nici cu asta intern, seara dau rateuri mai rau ca la o sapuniera.

          Comment


          • #35
            Al meu 50 este fara dubii mai sharp decat 18-105 la orice focala sau apertura. La f8 as zice ca e tack sharp.Sa nu mai zic de calitatea imaginii si detalii.

            Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

            Comment


            • #36
              Am butonat, d-aia am tras concluzia că nu-mi iau.
              sigpic

              Comment


              • #37
                Pos peste Mures si un birt

                PS: se pare ca si la rezolutia asta mica se pierde uneori din claritate.
                Attached Files

                Comment


                • #38
                  Frumos. F13 minim in situatii de gen.
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    In regula, numa' stai sa-mi iau in trepied, l-a F2.2 si iso3200 atat am putut (nu "s-a" putut ) )

                    Comment


                    • #40
                      Ia uite, am lucrat un pic la expunere pe avion si a iesit mai frumos

                      LE: si ceva la saturatie la cer
                      Attached Files
                      Last edited by Octavian; 31 July 2013, 22:22.

                      Comment


                      • #41
                        Un pui de mat (nu-l suport, foarte violent) si mata care are un ochi deviat, nevasta-mea e autoarea (la poze, nu la ochiu deviat).
                        Attached Files

                        Comment


                        • #42
                          Poza 3...am ras cu lacrimi...un ochi deviat ? E shuita toata

                          Matza mea mi-a furat azi un card de 16G plin cu poze...imi venea s-o omor.

                          Comment


                          • #43
                            N-ai vrea s-o vezi inrealitate, chiar e shuita cu totu.

                            Ma bucur sa vad ca sunt si altii dusi cu pluta si isi uzeaza cadrele la dslr cu matze, etc etc

                            Comment


                            • #44
                              Stai stai...cand am zis mi l-a furat ma refer ca mi l-a furat la propriu. A plecat cu el in dinti si l-a dus doar ea stie unde. Am rascolit toata casa si nimic.

                              Am si eu cetave zeci de poze cu matza.

                              Comment


                              • #45
                                Cel mai prost caine de pe Terra, mic a fost un simpatic, matur e un idiot si urat, total neitelegator, violent, neascultator, scandalagiu.

                                Asta e poza de buletin.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google