Foto Octavian

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    imi place mult claritatea fotografiilor tale. Nu ma prind daca asta vine din obiectiv sau "mana fotografului", dar calitatea fotografiei este foarte buna. Remarc, fata, de la altii, si capacitatea de a incadra foarte bine ceea ce fotografiezi.

    Un profesor de la scoala de foto imi spunea ca o fotografie reusita trebuie sa-ti dea senzatia de tablou, ca si cum ceea ce ai prins in obiectiv reprezinta un ideal, ceva "nemaintalnit".

    Bravo!

    "Scoala de foto"a fost o tabara de vara unde, printre altele, am studiat fotografia astronomica. Dar s-au atins si cateva principii de baza care sunt foarte utile. Daca ceea ce vad la tine vine din alent pur, atunci ai sanse de a deveni un fotograf mult peste medie!

    Comment


    • #17
      Multumesc de aprecieri, fac cum cred eu si invat/fur ce pot de la altii buni.
      Claritatea zic eu ca tine de multi factori, ce maini tine aparatu, ce aparat si/sau obiectiv este, setarile folosite, editarea, toate combinate duc la un rezultat anume.
      Din ce am remarcat pana acum pe la alti pasionati, poti sa ai un dslr si sa faci fotografii de rahat (incadrare proasta, setari proaste, cadre fara nici o idee, chiar si pe automat pus ma minunez ce aiurea ies) sau sa ai o sapuniera si sa tragi niste instantanee minunate (desigur limitate de aparat).

      La ultimele trei editarea s-a rezumat la lumina si contrast (fara photoshop).

      Comment


      • #18
        Bine zis! Eu m-am ferit de Photosop cat am putut. Pe vremea cand era film, fotografiile erau asa cum le-a vazut fotograful. Totul tine de maiestria fotografului. Acuma dac-ai dat in bara expunerea, o corectezi cu softuri. Atunci injurai putin si te linisteai.

        Comment


        • #19
          Campionatul national de Karting, editia 2013 Resita, cateva instantanee.
          Printre concurenti si nepotul meu (foto 1 si 2, nr 22 de concurs) clasa 60 cmc toba lunga, in calificari a spart motorul, in cursa a plecat de pe ultimul loc (foto1) si a terminat pe locul 2 intr-o cursa infernala.

          Am plans la final, cu toate ca este o problema mare de buget (cel de pe locul1 cu kart de 7 ori mai scump, productie 2013), compenseaza prin talent, determinare si disciplina.
          Este eroul meu.

          M-a impresionat de asemenea o domnisoara (tot din Restita, foto 3) la clasa 100 cmc FA (fara ambreaj, e start lansat) a mers demential castingand fara drept de apel prima pozitie la final.

          Ca si idee sa va dati seama, un 60 cmc atinge viteze de 120 km/h, pe circuitul din Arad cu un kart bun de 80 cmc nu m-am putut tine de nepotu'meu (el cu 60 cmc)

          La clasa 125 cmc KZ (ambreaj 6 tr)se ating viteze de 180-200 km/h, castigator foto4 , tot din Resita, l-a dovedit pe campionul national de anul trecut intr-o cursa de asemenea infernala.
          Respect pt toata echipa de la Palatul Copiilor Resita, felicitari pentru rezultate, pentru eforturile depuse, pentru disciplina de care dau dovada.
          Attached Files

          Comment


          • #20
            Ai mai renuntat un pic la sharpness ? Sau mi se pare ? Personal (nu mi-o lua in nume de rau ) eu sunt de parere ca prea mult sharp din pp strica. Sharpul din sticla e ok...logic. Inainte eu eram obsedat de smart sharpen din CS2 si nu era bine. Limita acceptabila e de 15-20 iar eu urcam la 50-60

            Comment


            • #21
              Am mai renuntat da.
              La ultimele postari (inclusiv vrabia) n-am umblat deloc la sharpness, un pic din aparat, dar deloc in photoshop.

              Comment


              • #22
                pozele par mai "naturale asa. Felicitari nepotelului!

                Comment


                • #23
                  Intre dimensiunea cadrului (pixeli) si sharpness in orice program exista un raport optim ca sa nu para artificial.

                  Keep up the good job !

                  Fotografiile tale chiar imi plac.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    De pe camp la floarea soarelui, din pacate n-am avut aparatu la mine, am deschis turela la masina si tras cu telefonu.
                    Floarea soarelui cat cuprinde, vreme frumoasa si drumu interminabil mi-au placut (mai putin drumu interminabil ca am facut cu nervii pana am ajuns la sosea).
                    Attached Files

                    Comment


                    • #25
                      La asta m-a chinuit talentu sa scot candelabru in photoshop sa vad ce iese (prost) e de lucru da' vad ca merge sa faci multi draci in ps.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #26
                        Ce interior frumos...in primul rand. Imi place mai mult cu candelabru.

                        Prin centrul vechi prin Arad ai ce fotografia, mai ales noaptea.

                        Comment


                        • #27
                          Tavi, iti dau o idee, scoate doar cablul de sustinere al candelabrului, taie practic imaginea in doua. Grigorescu are o pictura, o fata la fantana cu cumpana, iar cumpenei ii lipseste frangia care sustine galeata. Daca nu te uiti expres, nu ai idee ca nu-i acolo
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Am taiat 1/4 din cablu, mai am de lucru, acum nu pot )

                            Apropo , pun si cateva cadre si de la expozitia de tablouri 2013 Arad oraganizata la primaria Arad. Nu sunt un iubitor impatimit al artei, cel mai mult m-au impresionat preturile la tablouri (si 200ooo Euro).
                            Attached Files

                            Comment


                            • #29
                              O panza de paianjen, n-a fost cel mai fericit moment din zi, batea si vantu ca naiba.
                              ...si o floricica
                              Attached Files
                              Last edited by Octavian; 27 July 2013, 11:12.

                              Comment


                              • #30
                                Frumos bokeh...tot 18-55 ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google