Insonorizare ce ziceti??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai spre vara vreau sa insonorizez toata masina cap-coada cu aluband si am inceput sa ma documetez despre eventualele probleme ce pot aparea... si zic aluband pt ca portofelu' nu mi permite altceva cu toate ca sunt constinent ca era mai bine cu Dynamat dar asta i viata unii au mai mult altii mai putin
    Pe plafon a pus cineva aluband rezista/sta acolo? Ma gandeam sa pun si un strat de vata+aluminiu(tot pe plafon) asta pt. ca goLanu meu este unu chel pur sange numai motor si sofer fara alti pitici...
    In fine unde vreau eu sa ajung e ca vara ma topesc de cald ne avand aer conditionat si ne putand sa merg cu geamu deschis pt. ca sunt operat la urechi de otita seroasa asa k m am gandit ca, cu ajutorul acestei insonorizari ma ajuta si in privinta calitatii sunetului (la mine zornaie toata masina) si poate si cu 1-2 grade mai racoare in masina

    Apropo am vazut aq cateva zile in praktiker tot un fel de aluband numai k era mai gros (aprox. 5-6 mm) si cu ceva pietricele(nu stiu cum sa le zic altfel) pe partea care nu se lipea doar k nu avea folie de aluminiu si era undeva la 100 RON rola 10m X 1m . Ma gandeam ca poate ar merge cumparata separat folie de aluminiu din comert si lipita... si poate iesi undeva ca Dynamat grosime si poate cine stie... si calitativ iar pretu' MuuulT mai mic
    - Ce parare aveti?
    Last edited by C0nNeXxX; 12 March 2010, 13:22.
    Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

    Comment


    • eu iti recomand sa pui aluband + un strat de pasla pe podea si portbagaj

      pe plafon sa pui izopren (burete dinala subtire cu celule inchise (nu tine apa) care se pune sub parchetu melaminat cu o foita de al pe el - pt plafon

      usile fata eu zic ca merita sa dai 300 lei sa pui stp m1 pe ele, la fel ca si panoul ignifug pe partea motorului, mai ales daca ai si ceva scule
      sigpicMy ride

      Comment


      • Stiu ca merita si nu a zis nimeni ca nu merita dar dupa cum am spus bugetul meu este foarte strans. Cu 3 mil yo sper sa fac toata masina cu aluband si poate sa mai si ramana ceva bani
        Si pe plafon doar izopren d'ala atat?
        Ce panou ignifug, ce scule cum,unde? daca te referi la partea din spatele motorului care desparte compartimentu' motor de cel interior cred ca e o imbunatatire chiar buna pt faptul ca retine caldura transmisa de motor sa nu mai bata direct in tabla mai sus mentionata + diminuarea zgomotului transmis de motor in habitaclu

        P.S. unde gasesc panou d'ala ignifug?

        Deci?
        Last edited by C0nNeXxX; 13 March 2010, 04:33. Reason: Automerged Doublepost
        Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

        Comment


        • Eu cred ca DeLuXe te-a indrumat ok, daca investesti in difuzoare si sistem car-audio("scule") multi-multi iepuroi, atunci ar merita sa investesti vreo 2-400E in insonorizare totala cu ceva material "adevarat" INSONORIZANT, pe baza de bituminoase, linistea si termoizolatia va fi rasplata.
          Despre panoul ignifug sunt multe informatii aici: http://www.loganclub.ro/forum/montaj...=panou+ignifug , thread care discuta aceasta problema.

          Comment


          • - Ok! Ms f mult pt. ajutor si indicatii!!! Pana la urma o sa inbrac toata masina cu aluband + pasla si izopren din acela de care zice DeLuxe pe unde este nevoie + panou ignifug si daca nu este indeajuns dupa un timp daca mai fac rost de niste bani ce i pot baga in masina o sa pun peste aluband in usi si portbagaj STP M1 ca sa fie bine dar asta ramane de vazut.
            - Cat despre "scule" nu am chiar asa cine stie ce dar momentan i mi ajunge
            Sony - CDX-GT410U
            Fata - Sony explode 2 cai
            Spate - Kenwood + tweetere
            Portbagaj - Crunch GTR-300 + o statie Sh. cam la 4x100
            (Sorry dar nu mai stiu specificatiile exacte) :P
            Yo unu zic ca se aude binisor mai putin partea cu "zdranganitul" masinii pe care sper sa l rezolv...

            Daca o sa mi iau incarcator la aparatul foto am sa fac poze cu toate lucrarile pe care le am facut si am sa le urc... pana atunci BAFTA!!
            Inca o data merci pt. ajutorul acordat!!!
            Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google