Sistemele voastre audio?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am un Alpine CDE-9843RM cu difuzoarele originale.


    nu-s fan subwoofere, desi ascult muzica tare in masina, dar prefer s-o tin pentru mine, nu sa asculte si cei de pe strada. mi se pare jenant sa bubuie muzica dupa tine. si in plus o sa scartaie toata masina de la vibratii, so...

    mp3-playerul e pe portocaliu, se potriveste la fix cu interiorul [bordul si consola]. nu-mi placea iluminarea interioara din Logan pana sa pun playerul asta pe el, acum parca se potrivesc toate de minune. si portocaliul poate arata bine [zic asta pt ca inainte aveam un Kenwood cu afisaj complet albastru si arata foarte aiurea interiorul iluminat, chiar imi propuneam sa schimb becurile din bord+consola].

    poate pe viitor o sa schimb si difuzoarele, desi cele stock ma uimesc cat de cald si frumos se aud, pentru clasa din care fac parte. la volum rezonabil, cu excesiv, dar totusi au un sound placut. nu ma asteptam de la Blaupunkt, mai ales ca a echipat si Astra-ul F a lu' taica-miu [1993] si se auzeau execrabil. si nu erau forjate sau coapte.

    ps: poze nu am, dar daca vreti, o sa fac cu proxima seara disponibila .

    Comment


    • cam asa arata schema noului sistem.
      mai multe poze la my ride . http://www.loganclub.ro/forum/masinuta_mea-t6739p6.html
      Attached Files
      sigpic

      Comment


      • E ok HU-ul ala?...nu-mi place ca n-are si disc...ca design e interesant...dar am vazut un Clarion ca cel din atasament si mi se pare un design extraordinar..e si in varianta pe negru
        Attached Files
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • si clarionu e tot receiver .. ca si alpine meu . adica nu au cd
          pe mine nu m-a deranjat aspectul asta.. pentru ca m-am saturat sa tin cd-uri aruncate peste tot prin masina..
          playerul care il am eu e ok, are filtre hpf, f bun daca ai boxe slabute pe fata, are 3 pre-out-uri, motiv principal pentru care am cumparat acest player.
          ca minusuri... ar fi cateva, insa la banii pe care ii dai pe el.. nu puteam avea pretentii sa aibe functii pe care le au doar playerele ce costa peste 1000ron. daca nu esti audiofil... acest player iti va satisface placerile muzicale day-by-day ,insa daca esti audiofil....foarte simplu se rezolva si lipsa functiilor(time alignement, filtre hpf/lpf independent de canal, voltaj mai mare pe iesire) cu un procesor de sunet care costa 400 ron.
          sigpic

          Comment


          • Pai stiu ca si Clarion-ul ala e doar cu USB Stick...dar daca zici ca e ok Alpine-ul asta, te cred. Si eu urmaresc ceva cu filtru LPF pt ca am subwoofer. Momentan am un Pioneer de vre-o 3 ani, se aude foarte bine dar nu are filtrele astea...oricum, o sa ma orientez spre ceva cu egalizator parametric
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • daca tot vorbim de filtre .. eu nu folosesc nici-o functie a player-ului, nici macar egalizatorul, pentru ca toate setarile le fac din amplificatoare . singurul lucru care m-a interesat la player este sa aibe 3 pre-out.. ca sa pot pune 4 canale si subwoofer.. ca sa pot avea control separat pe fiecare.. si sa aibe usb .
              singurul motiv pentru care as schimba playerul ar fi din cauza iesirilor de 2v
              care nu sunt foarte puternice.. dar este singurul lucru care ma mai trage in spate .
              tu nu ai filtre la amplificator ?
              filtrele(hpf) din player sunt bune doar cand folosesti difuzoare neamplificate, lpf-ul nu prea isi are rost.
              Last edited by Pigoo; 29 April 2009, 13:25.
              sigpic

              Comment


              • Am filtre si pe amplif, da. Ideea e sa-mi iau ceva cu care pot customiza sunetul mai detaliat
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • asta e altceva, mie nu imi place sa umblu mult la sunet, imi place cat mai natural.. am pus defeat din player si am doar control de volum pe subwoofer .
                  subwooferul are filtru pus din amplif la 60hz , boxele de pe fata de la 60 in sus , tweeterele de la 2khz in sus . daca vreau medii tweetere sau basi la un volum mai ridicat.. pur si simplu cresc gain-ul din amplificator
                  daca vrei multe setari cumpara un pioneer, sigur o sa iti prinzi urechile
                  sigpic

                  Comment


                  • Pai bineinteles ca tot la Pioneer ma gandesc
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Asta e mp3 -ul meu boxele sunt cele originale la care am adaugat 2 tweetere pe usile din fata pentru a reda inaltele mai bine.
                      Egalizatorul parametric DEQmaxEX pe 6 canale e bestial ca si reglajul de extra bass pe 4 frevente diferite(30; 40; 65; 80 de Hz) , citeste cd , card si usb la care se poate conecta HDD portabil de 32 de Gb. Display Variocolor cu 4096 de culori ,reglarea contrastului pe diferite unghiuri de vizibilitate. 2 intrari de semnal,4 iesiri pentru statie si iesire separata pentru subwoofer cu reglaj separat de volum.
                      mai multe informatii aici:
                      Attached Files
                      Captain of the black pearl

                      Comment


                      • Hop si eu cu "linia" Blaupunkt:
                        pe fata GTx 542
                        pe spate GTx 173 High Power
                        pe bord Brisbane SD48
                        pe volan RC 10
                        Attached Files
                        Last edited by Parad0x; 12 July 2009, 23:28.

                        Comment


                        • sa ma prezint si eu...super mega mp3 player cu fata slide si detasabila Vortex...2-a super mega traznet boxe stock pe fata...si alte 2-a boxepe 13'' in spate care au incredibila putere de...45w pe hartie....curiosilor am sa pun si poze...dar numai la cerere..ca este o super instalatie audio ...ptr care trebuie sa va rup bilete la intrare.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • Daca HU-ul nu are iesire dedicata pentru subwoofer se poate conecta totusi unul? Daca da, cum se controleaza nivelul bass-ului?

                            Intre timp am gasit si o poza cu player-ul montat
                            Attached Files

                            Comment


                            • Se poate conecta un amplificator pentru sub pe iesirile normale de semnal. Filtrarea o va face amplificatorul. Nivelul basului se poate controla in cazul tau numai daca ai amplificator cu reglaj extern pe care-l pui undeva la indemina.

                              Comment


                              • Originally posted by bro View Post
                                am un Alpine CDE-9843RM cu difuzoarele originale.


                                nu-s fan subwoofere, desi ascult muzica tare in masina, dar prefer s-o tin pentru mine, nu sa asculte si cei de pe strada. mi se pare jenant sa bubuie muzica dupa tine. si in plus o sa scartaie toata masina de la vibratii, so...

                                mp3-playerul e pe portocaliu, se potriveste la fix cu interiorul [bordul si consola]. nu-mi placea iluminarea interioara din Logan pana sa pun playerul asta pe el, acum parca se potrivesc toate de minune. si portocaliul poate arata bine [zic asta pt ca inainte aveam un Kenwood cu afisaj complet albastru si arata foarte aiurea interiorul iluminat, chiar imi propuneam sa schimb becurile din bord+consola].

                                poate pe viitor o sa schimb si difuzoarele, desi cele stock ma uimesc cat de cald si frumos se aud, pentru clasa din care fac parte. la volum rezonabil, cu excesiv, dar totusi au un sound placut. nu ma asteptam de la Blaupunkt, mai ales ca a echipat si Astra-ul F a lu' taica-miu [1993] si se auzeau execrabil. si nu erau forjate sau coapte.

                                ps: poze nu am, dar daca vreti, o sa fac cu proxima seara disponibila .

                                Asa ceva am si eu, de 4 ani. Cuplat cu niste boxe alpine ovale.
                                Asigura un nivel audio acceptabil.
                                @dark: asadar tu erai cel cu "subuferul" de la piata alba iulia, cu manelele la maxim. Hua!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google