Sistemele voastre audio?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut! As vrea sa-i rog pe cei ce se pricep la sisteme audio sa ma ajute si pe mine cu o configuratie. In prezent pe masina am un CD MP3 LG TCH - M900R si boxe Pionieer din gama TS - G de 13 cm pe fata si 16.5 cm pe spate. De ascultat, ascult rockereala, d-alea grele (Rammstein, Samael, Iron Maiden, Manowar, etc. ). Pe ce am acum se aude bine la orice nivel fara fasaituri sau huruieli atunci cand dau la maxim. Ce ma intereseaza e un nivel sonor si mai ridicat ca pana acum dar n-as putea, insa, sa va zic cati decibeli sunt acum in masina. Rock-ul se aude cel mai bine tare, da' tare rau. Configuratiile cu subwoofer ies, cred, din calcul, mi-am bagat cd-urile mele pe sisteme cu subwoofer si se aud ca naiba. Deci, ramane doar din boxe mult mai performante, tweetere si statie. O sa va rog sa-mi spuneti daca e vreo problema daca-mi pun boxe de 16 cm si pe fata, am inteles ca ar incapea dar nu am vazut la nimeni pana acum si daca se poate face un sistem cu 6 boxe, 4 pe usi fata/spate si 2 pe polita din spate. Eventual, daca sistemul o cere, schimb si player-ul.
    sigpic
    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

    Comment


    • ...Subwooferul acopera o gama de freq pe care no pot reda difurile dintr-un sistem ... Despre ce ai ascultat tu nu pot comenta ... Mie greu sa cred ca un sistem cu subwoofer se aude k naiba daca este reglat klumea ... Si facut cu un minim de cunostintza !

      poti sa pui difuri de 17 cm linistit , ai nevoie doar de inel adaptor ... Va treb sa alimini cochilia stok !

      sistem cu 6 difuri se poate face ... Dar ai nevoie de un amplificator .. Pentru ca nu cunosc a fi pe piata playere cu 6 iesiri ...

      m-am uitat dupa date tehnice a playerului de acum... Nu am gasit nik interesant ... Ai nevoie de un hpf si un lpf pe el +param eq ...

      sistem pe fata compus din tweeter + dif de medii + fultru ( sau varianta ieftina ... Muta difurile pe care le ai acum pe spate pe fata )
      iar pe spate ... Ori niste difuri ovale ... Ori niste difuri cu 2 sau 3 cai ...
      LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
      LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
      LOCUL1 143.9dB (nCID)

      Comment


      • Originally posted by shokaliptiku View Post
        ...Subwooferul acopera o gama de freq pe care no pot reda difurile dintr-un sistem ... Despre ce ai ascultat tu nu pot comenta ... Mie greu sa cred ca un sistem cu subwoofer se aude k naiba daca este reglat klumea ... Si facut cu un minim de cunostintza !

        E posibil sa fi fost din reglaje. Am specificat genul de muzica pe care-l ascult deoarece se pune accent pe mai multe instrumente, nu doar pe bass. Sunt solo-uri de chitara, de baterie, de voce ... Uite, spre exemplificare: http://www.youtube.com/watch?v=HK-aLoHh4pc la mine in masina asta suna demential acum, in cele su subwoofer traznea toba de te rupea si restul se auzeau naspa rau .... Exista setari speciale pentru rock la subwoofer ?. Poate razi, dar nu le am cu astea deloc.

        poti sa pui difuri de 17 cm linistit , ai nevoie doar de inel adaptor ... Va treb sa alimini cochilia stok !

        Merci, am vazut cum arata, caut.

        sistem cu 6 difuri se poate face ... Dar ai nevoie de un amplificator .. Pentru ca nu cunosc a fi pe piata playere cu 6 iesiri ...

        m-am uitat dupa date tehnice a playerului de acum... Nu am gasit nik interesant ... Ai nevoie de un hpf si un lpf pe el +param eq ...

        Poti sa-mi dai detaliii si nume ? Tipul amplificatorului, marci de cass-uri ?

        sistem pe fata compus din tweeter + dif de medii + fultru ( sau varianta ieftina ... Muta difurile pe care le ai acum pe spate pe fata )
        iar pe spate ... Ori niste difuri ovale ... Ori niste difuri cu 2 sau 3 cai ...
        Nu e obligatoriu sa pastrez pe astea ... Le vrea tata daca renunt la ele . As merge in continuare pe Pionieer, imi place sunetul scos de ele si i-am auzit si pe multi ca la ele e sunetul cel mai fain ( in afara de cele superprofesionale luate pe super bani). De exemplu, nu mi-as pune Sony pe masina. As putea recunoaste dif-urile Sony doar dupa sunet, e mult mai metalic, oarecum mai infundat. Daca stiti si altele care sa se gaseasca usor (sa nu fiu nevoit sa dau comenzi pe net, sa ma duc la magazin si sa mi le monteze) si cu care sa ajung la nivelul de claritate si volum dorit de mine, pls exemplificati.
        sigpic
        Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

        Comment


        • Pe fata am stock(blaupunkt)
          pe spate am de 2-a zile tot blaupunkt dar pe2-a cai(am avut de ales intre pioneer,panasonic,jvc,blaupunkt,dupa lungi comparatii intre pioneer si blaupunkt am ales ultima varianta pt ca la orice volum sunau mai bine dpmdv)
          Recunosc nu sunt foarte pretentios la muzica ,sau meloman dar...Sincer se aude decent.Sunt mai bune decat cele stock de pe fata dar mie si alea i-mi placeau.

          Comment


          • Eu mai trebuie sa schimb boxele de pe fatza cu unele mai mari....Ca sa se auda mai bine ....Si cum e vara sa auda si lumea de afara lautarii mei
            sigpic

            Comment


            • Daca urla maneaua tot degeaba doru.Si fara insonorizare cei de afara vor auzi doar tabla
              sigpic........restul e NoSpeedLimit

              Comment


              • ady_p eu am ascultat asa ceva :
                http://spldynamics.ro/produse/difuzo...eria-sd/sd-62/ si mi-au placut foarte mult ... Raport claritate pretz excelent ... Ca idee fa comparatie intre sisteme de la pio ( ca structura+ pretz ) si intre SD urile de la spl dynamics ... Cele din urma au prindere mult mai solida , sasiu solid ... Pretz mai mult decat acceptabil !

                dorutz ce ai acum pe fata , si pe ce dimensiuni ?!
                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                Comment


                • Sistemu meu: un mp3 player LG. Destul de bun.
                  si 4 Boxe MTX Audio . Se aude super bine.Mai un Tub de bass mi-ar trebui si ar fi perfect pentru mine
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • hai sa zic si eu!
                    hu jvc KD-G632!
                    fata infinity reference 6923i
                    spate pioneer tsa 2510
                    portbagaj magnat pantera2
                    sony L124P5B
                    viata e complexa si are multe aspecte!multi vede putini pricepe!!

                    Comment


                    • Originally posted by gionik View Post
                      Hello again!! :P
                      Am montat si boxele pe fata, care sunt tot Alpine, Alpine-sxs-1357 50W RMS, se aud fff bine.Atasez poza cu difuzoarele, iar cand o sa am timp, o sa le fac poza si celor de pe masina.

                      Bafta!!

                      Asa cum am spus, am reusit intr-un final sa fac poze la difuzoare, asa cum vin ele pe masina.Pt difuzoarele din portiera am taiat doar fundul acelei cochilii de plastic, iar tweeterele ...Le-am montat in dreptul stalpului de la parbriz, pt ca nu am vrut sa dau gauri pt a le pune calumea.

                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • Salutare si Ajutooooooor,
                        Ca nu mai stiu unde sa caut. Sunt genul de om care cand ii pica pe ceva nu il mai scoti din ale lui. Sa va spun pe ce mi-a picat acum:
                        mp3 player: alpine CDE-9874 RB ( daca nu este RB nu ma intereseaza)
                        boxe fata: SPE 13 C2
                        boxe spate: SPE 17 C2
                        Hai, ca boxele le mai gasesc, dar CDE-9874 RB nu il gasesc. Adica nu il au pe stoc. Cel mai ieftin a fost gasit la pretul de 400 ron, dar .... Nu il au pe stoc.
                        Ajutati un sarac (si la propriu (ca nu prea sunt bazat pe buzunar) si la figurat) loganist sa gaseasca si el un magazin care are produsul CDE 9874 RB pe stoc.

                        Multumiri anticipate


                        P.S. Am inteles ca pe undeva pe langa stadionul Olimpia este un service care monteaza casetofoane si ca este mai ieftin. Cunoaste cineva asa ceva in zona stadionului Olimpia? Daca da, cum se numeste?
                        Astept si alte oferte. Bine inteles cu garantie (stampila)
                        Preturile de care am auzit eu prin alte parti sunt:35 boxe fata, 35 boxe spate, 35 mp3 si 70 pe spate daca nu este precablata. Cam asa sunt preturile sau sa uit de astia?

                        P.S. 1. Promit ca dupa ce le montez ( mai intai sa fac rost de ele) o sa postez si poze ca doar asta este tema.
                        sigpic LOGAN -> ABS Plus -> 1.4 -> Albastru
                        http://picasaweb.google.com/tudoremanuel/GOLANULMEU#

                        Comment


                        • [QUOTE=yoixy;143890]
                          Hai, ca boxele le mai gasesc, dar CDE-9874 RB nu il gasesc. Adica nu il au pe stoc. Cel mai ieftin a fost gasit la pretul de 400 ron, dar .... Nu il au pe stoc.


                          (SAKURAKO & Co. SRL Bucuresti, str Drumul Balta Doamnei, nr 41 - 45 sector 3,Tel : 3450097)

                          Magazin online de IT, electronice, electrocasnice si auto. Beneficiezi de transport gratuit




                          /radio MP3 player, model 2007 /compatibil CD-R / CD-RW / MP3 / CD text / ID3 tag /conexiune Full Speed pentru iPod (necesita mufa adaptoare) /cautare rapida /DAC stabilizat 1-Bit /oprire volum pe 0 bi


                          Bafta la cumparaturi !
                          sigpic
                          Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                          Comment


                          • hey ma bag si eu miez

                            Sa va arat si eu ce mai am pe masina ..... D si imi ziceti si mie daca am facut o alegere buna va rog in poze nu e statia Blaunpunkt 480 w
                            Attached Files
                            Interactive Design Lights & Sound <- click

                            Comment


                            • Multam de ajutor. Pana la urma ma duc sa imi iau pe alta culoare.
                              o sa-l cumpar de la : http://www.booster.ro/car-sound/cd-m...74rb-2304.html se pare ca au preturi bune.

                              Oricum, multam ady_p

                              Nu stie nimeni nimic de firma de pe langa stadionul Olimpia care monteaza sisteme audio si alarme? Ce preturi practica?
                              sigpic LOGAN -> ABS Plus -> 1.4 -> Albastru
                              http://picasaweb.google.com/tudoremanuel/GOLANULMEU#

                              Comment


                              • pirvu_alex ... Hu superb , jbl de competitie ... Fata destul de slabutza in comparatie cu restul !

                                ampul la cel folosesti ?! Ce amplifici cu el ?!
                                stii ca pentru amplificarea corespunzatoare a jbl ai nevoie de un amplificator cu 4 canale !?

                                auditie placuta !
                                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google