Sistemele voastre audio?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am tras azi o antifonare pe usile fata, din lipsa de bani, cu aluband. Dar am incercat s-o fac cat mai bine, sa inchid cat pot de mult incinta (si sa astup gaurile din peretele pe care se prinde fata de usa) si pot sa spun ca diferenta este ENORMA !!!! De la cer la pamant.

    Sistemul meu: Pioneer P40MP + DLS C6A (pe fatza) si cam atat. Este extraordinar de bine si recomand tuturor aceasta mutare... cateva ore de munca si rezultatul este exceptional.

    Iar pe viitor daca trec la amplificare (sau pentru cei care deja sunt amplificati) ... inca un strat de aluband, sau ceva mai performant (nu cred eu ca diferentele sunt asa de mari, important e sa nu sune in tabla, ci in ceva mai "elastic") + burete special intre tabla si fata de usa, ca sa se elimine complet plasticu din ce trebuie sa auzim noi.

    Numai de bine tuturor!

    Comment


    • cate straturi ai pus pe interiorul fetei exterioare, pe schelet , pe fata de usa ?!

      multumesc
      LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
      LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
      LOCUL1 143.9dB (nCID)

      Comment


      • ceea ce numiti voi "rodare" e de fapt timpul pana se lasa membrana si iese un sunet curat.... dar si daca se rodeaza prea mult atunci e mai nasol ca se aude ca din galeata...
        PS:cum am spus si in paginile anterioare... daca tot insonorizati masina lasati presiunea din portbagaj sa se duca in habitaclu prin scoaterea dif. din spate... si plasarea lor pe usile din spate (vezi ZLR) , iar in locul difuziorelor puneti niste tuburi prinse bine si facute frumos pt ca altfel chiar daca o insonorizezi... capacul portbagajului tot iti tremura si sunetul se distorsioneaza...+ ca in habitaclu auzi numai bubuituri(cum ti se demoleaza "curu" masinii) si nu simti bassul

        Comment


        • Azi am luat un Pioneer deh-2900 mpb...pur si simplu se aude superb,testat pe un loganel cu sony de 15 milioane...a ramas mut omu'!..
          super..super multumit...Sony este praf la mp3-uri auto.

          Comment


          • Originally posted by shokaliptiku View Post
            cate straturi ai pus pe interiorul fetei exterioare, pe schelet , pe fata de usa ?!

            multumesc
            un strat pe "interiorul fetei exterioare", un strat pe ambele parti ale scheletului, 0 pe fata de usa. astept sa vad poate-mi vine o idee low-cost ptr acel burete insonorizant pe care sa-l pun intre schelet si fata de usa, si sa mai pun un strat de aluband pe tablaraie ... e ok ce zic sau bat campii?

            Comment


            • Pai in primul rand ... pe fata de usa ... macar 2 straturi treb puse !
              pe schelet ... cum ai reusit sa pui si pe interior si pe exterior !? Poti pana la un moment ... apoi nu mai merge ( doar cat ai gaurile din schelet libere ) sau pe interior nu ai pus complet !?
              pe fata de usa ... e periculos la logan sa incerci burete , pentru ca mai "ploua" peacolo , buretele va retine apa ... va putrezi ... va mirosi etc ! Merge aluband ... dar la fel ... minim 2 straturi !

              numa bine !
              LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
              LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
              LOCUL1 143.9dB (nCID)

              Comment


              • Nu am cine stie ce,dar....
                -pe fata sunt niste boxe de 40 W rms (habar nu am ce firma sunt )
                -pe spate alea blaupunkt originale
                -radio-cd original cu cateva modificari (un hight-low pt. subwoofer)
                -in porbagaj un subwoofer magnat de 300 w RMS si aplificator tot magnat (tot de vreo 300 W)
                Poze nu am doar la subwoofer...
                Attached Files

                Comment


                • Si pareri ... impresii !? Multumit de sub !?
                  LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                  LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                  LOCUL1 143.9dB (nCID)

                  Comment


                  • Pareri....
                    Se aude bine si de sub nu am ce sa zic,se descurca bine pt cererile mele
                    sub cel putin vibreaza cam mult loganu(aripile pe spate,porbagaju,si altele) da nu e antifonat,o sa urmeze si antifonarea

                    Comment


                    • Originally posted by CAnnabYS View Post
                      un strat pe "interiorul fetei exterioare", un strat pe ambele parti ale scheletului, 0 pe fata de usa. astept sa vad poate-mi vine o idee low-cost ptr acel burete insonorizant pe care sa-l pun intre schelet si fata de usa, si sa mai pun un strat de aluband pe tablaraie ... e ok ce zic sau bat campii?
                      Cate role de aluband imi trebuiesc pt usile fata?
                      http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

                      Comment


                      • Pentru Wooferul din portbagaj imi trebe vre-o gaura sa iasa aerul din portbagaj ca imi sar membranele de la boxele din spate cand bate basu. ce sa fac?
                        Ambition

                        http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

                        Comment


                        • Fie, sa-mi prezint si eu sistemul ...
                          Momentan poze inca nu am la toate componentele pentru ca graba de a le monta/upgrada mi-a luat gandul de la poze.

                          Head Unit: Clarion DXZ778RUSB
                          Medii: GZTC 16MK2
                          Tweetere: O2 Audio 28mm (fara link, sunt model mai vechi)
                          Subwoofer frontal: Peerless XLS 10"
                          Subwoofer portbagaj: 2 x GZHW 25X
                          Amplificator fata: Genesis Four Channel - 3 Series
                          Amplificator subwoofer frontal: Genesis Stereo 100 - 3 Series
                          Amplificator subwoofer portbagaj: GZHA 2350XII
                          Conectica alimentare: GZPK 50
                          Conectica difuzoare: Aurix Helix 140G
                          Conectica difuzoare & RCA: Ground Zero & Directed Audio
                          Blocuri distribuitoare alimentare (+ si -): Aurix
                          Siguranta principala: Ground Zero GZFH 200
                          Insonorizare: Standartplast Bimast + Vibroplast M1

                          Masina este inca in lucru, urmandu-se a se schimba cateva componente esentiale.
                          Liniste si pace ...

                          Vodafone: 0721.433.295

                          Comment


                          • MP3 player Wattson 4x50, cu card si stick.
                            Fata: blaupunkt 45W
                            Spate: subufere Maniac 45 W
                            Total 420 RON

                            Comment


                            • Kenwood,
                              cat a costat tot sistemul de sunet?

                              Comment


                              • Sincer, mi-e cam frica sa trag linie avand in vedere ca nu am terminat inca masina ...

                                Am uitat sa precizez, subwooferul frontal Peerless beneficiaza de incinta "custom-made" din fibra.
                                Liniste si pace ...

                                Vodafone: 0721.433.295

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google