Sistemele voastre audio?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pioneer Mp3
    2 dif. Pioneer pe fatza 13 cm
    2 dif. Alpine spate (ovale)
    Amplif Magnat
    Subwoofer JBL GTO 1060

    Mai mult decat multumit de sound...ma gandesc la un nou model de mp3 Pioneer sau Clarion! Pt. mine altceva nu intra in discutie!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by vali_cata2003 View Post
      Salut

      se pot monta difuzoare de 16 in spate fara se se decupeze tabla?
      da , se poate ... cu o singura precizare ... trebuie putin indoita tabla spre interior ... "tesita" ... dar depinde de la difuzor la difuzor ... sunt difuri de 16 care intra fara a trebui sa indoi tabla ! exemplu alpineul ... !
      LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
      LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
      LOCUL1 143.9dB (nCID)

      Comment


      • Originally posted by felixb View Post
        Salut _VRX_ , bine ai venit la noi pe forum,te-am cunoscut si pot zice ca esti un baiat de treaba, cand iti dai cu parerea o faci obiectiv si in cunostinta de cauza,ceea ce imi place...ce masina ai, ca am uitat?? stiu ca aveai una tare rau si scule pe masura...ceva cu ''S''?... scz de offtopic.
        bine v-am gasit
        si daca tot suntem la "sisteme audio" sa spun si eu la ce lucrez .
        hu pio p880, dif fata helix rs6, amplf pt difuzoare fata helix e40 , subwofer helix spxl 12 1500w rms, amplif pentru sub 2buc de spxl 1000 ...3500 w rms.
        Attached Files

        Comment


        • Originally posted by _VRX_ View Post
          bine v-am gasit
          si daca tot suntem la "sisteme audio" sa spun si eu la ce lucrez .
          hu pio p880, dif fata helix rs6, amplf pt difuzoare fata helix e40 , subwofer helix spxl 12 1500w rms, amplif pentru sub 2buc de spxl 1000 ...3500 w rms.
          da frumos frumos...
          chiar imi place sa vad o super scula care e rara adica un amplificator cu tub... sunt cele mai tari, pacat ca nu se mai fabrica asa multe.. si sunt si foarte foarte scumpe..
          turbo makes torque and torque makes fun

          LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

          Comment


          • Originally posted by _VRX_ View Post
            bine v-am gasit
            si daca tot suntem la "sisteme audio" sa spun si eu la ce lucrez .
            hu pio p880, dif fata helix rs6, amplf pt difuzoare fata helix e40 , subwofer helix spxl 12 1500w rms, amplif pentru sub 2buc de spxl 1000 ...3500 w rms.
            E asa parca iti mai vine sa te mai inspiri si de la altii (vorbesc in nume propriu).
            Abia astept sa finalizezi proiectul si sa le ascultam.

            Am ascultat duminica configuratia lui @Felixb si intr-adevar HU + Ampliul dau un sunet f.curat si difurile raspund bine iar cu ceva reglaje (ajutatoare) pe HU si Amplif ar putea obtine surplusul de bass pe care il reclama.
            M-am convins inca o data ca difurile lui pot mai mult. Ramane de vazut daca doar reglajele il pot ajuta in detrimentul unei amplificari mai puternice decat o are acum.

            Comment


            • foarte frumos ... felicitari ... niste super scule ...
              cand se ajunge la pregatirea portbagajului ... si cat mai dureaza finalizarea acestui proiect !?
              LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
              LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
              LOCUL1 143.9dB (nCID)

              Comment


              • multumesc la toti
                dupa ce o sa termin masina , sigur ajung si la intalnirile forumistilor pentru a mai face schimb de experienta

                Comment


                • Aduc si eu o completare la sistemul meu, intrebarea mea este ce se poate face cu aripa din stanga spate, ca face tare urat, se rezolva cu insonorizant sau trebuie intarita cu ceva? In partea dreapta nu e problema ce e busonul, dar pe stanga e bai mare In rest, ce sa zic, foarte multumit de tot, cam simt curenti de aer prin masina la volum mare, dar e ok, acum imi place.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by adryan1181 View Post
                    Aduc si eu o completare la sistemul meu, intrebarea mea este ce se poate face cu aripa din stanga spate, ca face tare urat, se rezolva cu insonorizant sau trebuie intarita cu ceva? In partea dreapta nu e problema ce e busonul, dar pe stanga e bai mare In rest, ce sa zic, foarte multumit de tot, cam simt curenti de aer prin masina la volum mare, dar e ok, acum imi place.
                    adrian.. din ce am vazut eu iti cam place muzica... DAR apropo de aripa ta.. trebuie insonorizata.. si mai ales...dif'urile alea din spate scoase si puse niste tuburi mai lungi si facute frumos pt ca din cauza presiunii create in portbagaj... iti tremura toate tablele pe ea... si sunetul nu mai are aceeasi claritate... plus ca se creaza si nedoritul efect "cutie in cutie" si bassul nu mai are aceeasi sensibilitate chiar daca sculele sunt performante... dar cu tuburile astea mai iese din presiune in habitalcu si claritatea creste considerabil... (probat pe masina unui prieten) toate cele bune

                    Comment


                    • Adica sa renunt la difurile ovale de pe spate si sa las sa comunice portbagajul cu habitaclul? sa stii ca si eu ma gandeam azi la o metoda de a face treaba asta ca sa-mi intre basul in masina, dar nici la ovalele de pe spate nu as renunta, ca se aud foarte bine, alta solutie nu ar fi? De exemplu sa tai undeva intre ele si sa acopar cu ceva gen grila/sita, dar atunci ma gandesc ca scade rezistenta tablei si poate imi pica difuzoarele cu tot cu tabla in portbagaj Astept idei, sfaturi ca e pacat intr-adevar ca toata presiunea produsa de difuzoare sa ramana in portbagaj sau sa-mi umfle tabla pe masina

                      Comment


                      • Salut....va "prezint" si eu muzica din masina mea...nu e cine stie ce...dar sunt multumit....maine postez cateva poze si cum arata montate...
                        Attached Files
                        1.6 mpi cu un strop de redbull
                        Respect pentru ca imi pasa

                        Comment


                        • Imi spune si mie cineva cum conectez si unde in casetofon sau in ce mufe boxele din spate am un ABS+ care are trase firele pt boxele fata si pt. boxle spate nu e tras nimik . Firele o sa le treag pe sub pavilionu ala din mijloc p la frana de mana..... da unde le bag in casetofon stie cineva?????
                          ABS+ 1.6

                          Comment


                          • sal
                            va prezint si eu sistemul meu audio din logan.Cu poze voi reveni alta data, deoarece momentan nu am nici o poza
                            Un mp3 player Pioneer 3900, boxe de 16,5 cm in usile din fata, pe spate, difuzoare 17 cm pe spate, 2 woofere Pioneer TSW 306 DCV amplificate de 2 statii Pioneer GM5300.
                            Muzica suna BETON, nici nu se poate sta in masina, aripile spate le-am captusit cu Dynamat, altfel nu se putea, toata tabla vibra, si asa mai vibreaza putin partea stanga
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Bibi View Post
                              Salutare, va rog sa ma ajutati sa imi aleg si eu un sistem pt loganelul meu. As vrea sa va intreb in primul rand daca se pot pune difuri de 16.5 cm pe fata, ca pe spate stiu sigur ca se pot. Eu mi-am ales niste modele de pe be-loud.ro si am sa vi le expun si voua sa va exprimati parerea. As vrea sa ma incadrez pana in 850lei/perechea, iar daca pana in banii astia stiti voi ceva mai bun decat ce am gasit eu va rog sa ma anuntati!
                              //sistem de difuzoare cu 3 componente//diametru woofer: 16.5cm//putere RMS: 150w//putere Max: 180W//impedanta: 4 ohmi//sensibilitate: 88dB (1W/1m)//diametru tweeter: 28mm//diametru difuzor medii: 63mm

                              sistem de difuzoare pe 2 cai /diametru woofer: 16.5 cm, diametru tweeter: 25mm /putere: 200W RMS (400W max) /SPL: 90 dB /raspuns in frecventa: 26 - 35.000 Hz /impedanta: 4 ohmi /Gama de varf a produ

                              http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...ype-R/SPR-17S/
                              da bibi se pot pune....chiar ieri mi-am pus eu de 16.5 pe fata numai ca tre sa mai iei inele MDF la be-loud costa 50 lei perechea...acolo am facut si eu cumparaturile...
                              1.6 mpi cu un strop de redbull
                              Respect pentru ca imi pasa

                              Comment


                              • va dau eu o idee mai buna, faceti inele din PVC, din teava de aia cum se pune la reteaua de apa, are grosime in perete de vreo 3 cm si gasiti ce diametru vreti.E super buna, eu de asta mi-am facut si a iesit suuuuper, si mai ieftin
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google