Sistemele voastre audio?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ...editare de vai si amar:

    Bad Wolf conexiunea pt tweetere o faci tragand fire de la difuzor, respecti + si - (si sa pui macar un condensator pe + daca nu ai filtre complete). Cred ca trebuie sa dai fetele jos.

    Cea mai ieftina si buna varianta... asta e in functie de cati bani dispui. Cred eu ca fara vreo 4 mil. e mai greu sa pui difuri fata/spate mai bune (pe 16 ca sa nu tai tabla)

    Uite, chiar am facut un calcul sa vad cam la cat am ajuns eu pana acum cu muzicantii: ~11,5 milioane.
    Eu zic ca nu e mult: mp3 (Panasonic, ma rog, e ok), difuri spate ovale ~80 W (no name, dar macar urla tare), difuri fata pe 16 - 60W (Dragster, excelente), statie Sony 4X60W (nu e ceva deosebit, dar si-a meritat pe deplin banii).
    Last edited by Octavian; 15 May 2008, 09:29.

    Comment


    • Salutare loganisti. Sunt si eu incepator pe aici si mai ales incepator in ale muzici pe masina. Vreau sa-mi pun si eu sistempe masina si m-am gandit la urmatoarele combinatii (mai ales tinand cont ca nu prea sunt in bani):
      mp3 :http://www.alpineshop.ro/headunit/cd...9874rb-95.html
      boxe: http://www.alpineshop.ro/difuzoare/c...6925s-189.html (cu specificatia ca sunt ovale si nu stiu daca merg pe fata, ca doar acolo vreau sa pun boxe)

      si ma mai gandeam la urmatorul mp3, dar nu stiu ce boxe sa pun: http://www.be-loud.ro/produse/CD_Pla..._SD27_-_white/

      dupa cum am spus nu o duc prea bine cu banii. si vreau sa-mi pun boxe doar pe spate.

      multumesc anticipat celor care imi vor da un sfat.
      sigpic LOGAN -> ABS Plus -> 1.4 -> Albastru
      http://picasaweb.google.com/tudoremanuel/GOLANULMEU#

      Comment


      • Va dau un sfat ... indiferent unde gasiti un mp3 care sa va placa, cautati-l si in alta parte. sigur veti gasi alte preturi. multa lume zice ca pe site-ul www.be... e ieftin, dar credeti-ma ca am gasit mai ieftin decat la ei pe alte site-uri cu diferente ce ajungeau si la 60-80 roni.
        Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
        Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

        Comment


        • Octavian_28 : Momentan nu am bani ptr un amplificator si vreau sa bag sub-ul prin mp3 player. Problema consta in faptul ca nu stiu cum sa fac legaturile, am luat un cablu rca care se potriveste la cele 2 de la Cas, dar sub-ul meu are 2 intrari pe el (Alpine SWS-1042D),cum fac? Daca te pricepi, poti sa-mi spui daca impedanta Cas-ului este buna cu cea a sub-ului?

          Comment


          • Apropo de impedante si altele de genul asta.
            pe cartea tehnica de la mp3 player imi scrie ca merge de la 4 ohmi pana la 8 ohmi (la boxele audio) iar ca putere maxima de iesire: 50x * 4 (pentru impedanta de 4 ohmi).
            io ce naiba sa inteleg ? ca pot pune boxe de 8 ohmi dar nu le pot amplifica ? sau ?
            Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
            Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

            Comment


            • Originally posted by bubu_vasile View Post
              Va dau un sfat ... indiferent unde gasiti un mp3 care sa va placa, cautati-l si in alta parte. sigur veti gasi alte preturi. multa lume zice ca pe site-ul www.be... e ieftin, dar credeti-ma ca am gasit mai ieftin decat la ei pe alte site-uri cu diferente ce ajungeau si la 60-80 roni.
              multumesc de sfat. oricum era pus orientativ acolo ca sa-mi spuneti daca merita ca si aparat.
              sigpic LOGAN -> ABS Plus -> 1.4 -> Albastru
              http://picasaweb.google.com/tudoremanuel/GOLANULMEU#

              Comment


              • Bubu: le poti amplifica si pe alea de 8 ohmi.
                Direct din mp3, cele de 8 ohmi se vor auzi mai incet fata de cele de 4 ohmi. (rez. mai mare).
                8 ohmi in general sunt la boxe de mare putere (alea ce au nuntasii...).
                Ideal ar fi sa poti pune (dar majorit. mp3 nu rezista, risti sa arzi finalii) de 2 ohmi.
                Pe mp3 scrie 5X40W, daca studiezi cartea ai sa vezi ca pe RMS (aia muzicala) are un 4X14 sau cel mai fericit caz 4X16W (la Panasonicul meu scrie 4X14W). Cam pe aici se ''invart'' majoritatea mp3-urilor.

                Alin28: fara amplificator, sa legi numai wooferu direct la iesirea de mp3 , n-ai facut nimic, asta e sigur (sa te legi la iesirea pt difuzor).
                Daca te legi la RCA, din nou, e zero, la RCA iese un semnal neamplificat, care trebuie preluat de un amflif (asta e semnalu low level).
                Deci musai un amplif.
                Last edited by Octavian; 15 May 2008, 10:53.

                Comment


                • Octavian___28 impedanta de 8 ohmi este caracteristica home audio ... pentru claritate excelenta ! Sute de w poti avea si in casa si in masina !

                  hu urile after market au si peste 22W ... puterea data de tine 12 14W mai mult la cele stok !
                  LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                  LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                  LOCUL1 143.9dB (nCID)

                  Comment


                  • Bun ... mie in carte nu imi scrie nimic de RMS ci doar ce ti-am spus mai sus.

                    intrebarea mea era daca risc sa ard sculele (hu-ul sau boxele) in cazul in care pun 2 boxe de 8 ohmi pe mp3-ul ala de la sony cu "caracteristicile" ce vi le-am dat (sony gt620u).
                    am mai vorbit si cu altii si mi-au zis ca se ard doar daca boxele au ohmi mai putini decat stie da mp3-ul, si asta doar daca il dai tare. acum sunt nedumerit.
                    Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                    Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                    Comment


                    • Sculele le poti arde daca pui impedanta mica (ex 2 ohmi - pt ca aproape pui in scurt finalii), daca pui imped. mai mare (8 ohmi) mp3-iu' (finalii) e mai putin expus la bulire.
                      Dar sincer o sa ai un sunet mai slab (ca volum) daca pui difuri de 8 ohmi.
                      Eu zic sa nu faci treaba asta (numai ca scula un mp3).

                      Fratello avea spre exemplu asa: JBL 40W pe fata/4 ohmi si pe spate JBL 60W/2 ohmi . Alea de pe spate ''tipau'' mult mai tare - bine ca si scula putea sa duca.

                      Shoka: iti dau dreptate la prima afirmatie, la a doua nu am inteles mare lucru.
                      Ex: la casu' stock de pe logan are un 4X7W.

                      After market: am spus cat se poate de clar: majoritatea au 14 sau 16W X 4.
                      Mai sunt Clarion, Alpine unde am vazut ca au si 4X22W, dar scumpe rau.
                      Am mai vazut si un PlanetAudio (foarte rare la noi) avea 4X24W...
                      Last edited by Octavian; 15 May 2008, 17:15.

                      Comment


                      • Octavian___28 : Am inteles ca am nevoie de amplificator! Dar momentan nu am bugetul necesar. Spune-mi daca se aude ceva macar(k el are 300W RMS, CAS-ul scoate 4x25W RMS), ar trebui sa se auda mai tare decat cele 2 stock p care le am (daca dau vol putin peste jumate pe cele stock deja nu se mai intelege nimic). Exista riscul sa ard Cas-ul? Poti sa-mi spui daca pentru acest tip de sub pe care il am(Alpine SWS-1042D) e nevoie sa conectez 2 iesiri (ca el are 4 mufe in care se pot baga fire, 2 rosii si 2 negre)?

                        Comment


                        • din cate am inteles eu ,tu vrei sa legi sau ai legat deja un subwoofer pe mp3 fara sa ai un amplificatoR?pai cum sa faci asa ceva, deci sigur o sa iti crape ceva, si cred ca mp3,nu stiu cum de ai putut sa il legi asa,si in plus poate mai si iti ia foc masina sau eu stiu ce, cu chesti de astea nu se joaca,mai bine astepti si iti cumperi un amplif,decat sa faci tot felu de experimente!
                          parerea mea
                          Last edited by Seba; 15 May 2008, 21:47.
                          sigpic

                          Comment


                          • Mai Alin, nu sunt doctor in domeniu )
                            Din cate am inteles wooferu' nu are amplif integrat, corect?
                            Cel maibine e sa pui si o poza cu wooferu'.
                            Oricum, fara amplif NU se va auzi mai tare, gandeste-te ca difu de woofer are 300W, absoarbe ca o sugativa puterea data de mp3.
                            Daca chiar vrei sa probezi (de ars nu se arde nimic daca diful de woofer e pe 4 ohmi), scoate o iesire de la un difuzor din spate si pune-l la woofer. Rosu e plusul.

                            Comment


                            • Sub-ul are 300W rms, dar are 2 bobine de 2 omi. deci le poti lega in paralel sau serie, caz in care iti trebuie amplif pe 1 sau 4 ohmi. sau legi o singura iesire si fol un amplif pe 2 ohmi.
                              alin, daca ai apucat sa legi deja sub-ul pe bornele rca, ai sanse mari sa-l pupi de adio pe d-l cd-player, partea de iesire auxiliara pt sub...impedanta etajului de iesire preamplif e de zeci de kiloohmi. adica ai facut un scurt superb pe preamplificator...
                              ce zice tavi cu legatul sub-ului pe un canal al cd-playerului poti sa faci ci conditia sa cascadezi bobinele difuzorului, sa obtii 4 ohmi impedanta. asta pt ca cd-ul tau are iesirea pe 4 ohmi. daca se va auzi ceva, clar va fi ca la casti ma rog, ceva mai bine, dar oricum, vai si-amar...
                              asteapta sa strangi bani de amplif, nu fa experiente, mai ales daca nu stii ce si cum sa faci.
                              tavi, bubu si wizard, nu ma intelegeti gresit, dar v-a fost lene sa va uitati pe net sa vedeti ce scule a spus baiatul ca are, de curiozitate?
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Nu l-am montat inca! Dar ma gandeam sa nu-l tin degeaba pana cand o sa iau amplif! Am vazut si la un prieten care avea 2 sub-uri fara incinta, la inceput le avea bagate prin mp3 fara statie, si mp3-ul nu a patit nimic. In legatura cu impedanta, nu inteleg nimic, pe el scrie 4+4Ohmi, ce inseamna asta, la cati ohmi minim si maxim tre` sa-l bag? Cas-ul admite impedanta difuzoare 4-8 Ohmi.

                                Mp3-ul inca merge, si se aude la fel! Cred ca oricum nu montasem bine firele ca nu se auzea absolut nimic!
                                Last edited by Seba; 16 May 2008, 11:40.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google