Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dorin_st View Post
    Principala diferenta dintre amplificatoare, si singura demna de luat in calcul, este sunetul pe care il creaza!
    In final da, bineinteles.

    Originally posted by _VRX_ View Post
    cel mai bine e sa asculti pe masina componentele pe care vrei sa le achizitionezi ,dar la noi in tara e foarte greu ...daca aveti ocazia de a proba inainte nu ezitati
    si daca tot discutam de ampificatoare atasez o poza cu un test facut de mine .
    Sunt perfect de acord cu _VRX_, asa ar fi cel mai optim, eu am mai recomandat, macar pentru alegerea difurilor, sa se mearga pe la dealeri care au montate difuri (ca amplificatoare mai greu) si sa se asculte CDul cu muzica proprie ca sa iti poti face o idee, bineinteles cu atentie la reglajele aparatelor si cu oarecare intelegere pentru modul de montare difurilor pe standurile de proba.

    Comment


    • Originally posted by Miky 48 View Post
      Deci.
      In cazul ideal antifonezi toata usa (fata exterioara + cea interioara) cu ceva profesional (dynamat, stinger, stp) si pui difuri de 16 cm cu adaptoare de MDF.
      Daca vrei calitate si nu dispui de o gramada de bani pt antifonare si nici nu montezi difuri de 16 atunci incerca cel putin pe fata exterioara a usii sa pui antifon dedicat, pe cea interioara merge si aluband, daca si asa pretul e prea mare pune aluband pe ambele fete ale usii.
      Neaparat trebuie antifonata usa (toata) daca doresti calitate de la sistemul audio.
      Cam asa ar trebui sa arate o usa antifonata destul de bine, dar este loc de imbunatatiri.
      frumos....intrebarea mea e...cine poate face asta(antifonare usi)?..io nu am timpul necesar

      Comment


      • urgent

        Stie cineva cum pot monta un CD player LG lac3800 pe DACIA 1310?

        Comment


        • ...................
          Last edited by mike26ro; 15 July 2008, 23:31.

          Comment


          • Salutare!
            ma bag si eu in seama. Am un logan din 2006 si arata tare bine si imi tot doresc un sistem audio sa sune si k lumea. Mi-am ales din tot netu ceea ce am considerat eu ca mi se potriveste si care in timp pot sa imi si permit financiar vorbind.
            asadar, am optat pentru:
            -MP3 CLARION DXZ7888RUSB 4-53 W e la vreo 1100 lei RON;
            -pe usile din fata boxe sistem MAGNAT NEW EDGE 216 200 w RMS la 550 lei RON;
            -pe spate boxe auto ovale JBL GTI T696 LIMITED 150 w RMS 730 lei RON;
            -subwoofer PIONEER TS-W3001D4 - 1000 w RMS 30 cm diametru
            -amplificator JBL PX600.2 4 ohm 2 x 180 RMS; 2 ohm 2x290 w RMS 1260 lei RON
            -condesator US BLASTER 5483 1,5 F - 259 RON

            Comment


            • Am revenit pentru ca nu am incheiat . Daca aveti alte sugestii va rog sa ma ajutati. Mai ales daca vi se pare ceva dubios la configuratia aleasa de mine care tre sa recunosc imi va lua un an de zile sa muncesc pentru ca sa o cumpar. Vreau sa o si antifonez pe usi si in portbagaj dar undeva la un service sa imi faca treaba k lumea. As fiinteresat sa intreb daca pe usile din spate la logan merg instalate boxe sau nu.
              toata stima pentru pasionatii de logan.
              remus galati

              Comment


              • he he ... Sa inteleg ca esti din galati ?!



                arunca un ochi aici .. Poate iti place ce vezi .. Si le facem impreuna !
                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                Comment


                • Poti sa iti pui astea
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • Trebuie sa ai bani ca sa realizezi ce e acolo
                    foarte bine facute .... Masinile sunt din romania sau alte tari
                    drive with speed than you die fast

                    Comment


                    • A fost o expozitie in fata primariei, din braila, de masini noi si au fost si 2 masini cu sistemele acelea. Se auzea infernal.
                      sigpic

                      Comment


                      • salutare ! ajutati-ma ,va rog , cu niste inele adaptoare pentru fata !

                        Comment


                        • cauta pe hi-fi d turnu severin ti le trimit prin fan curier, sunt din mdf taiate sub un anumit unghi, nu incerca din pal sau altceva... aia sunt tatici masini de taiat, freze etc...

                          Comment


                          • Mi-am pus din nou wooferu (Crunch 250 W rms).
                            Am facut alte legaturi, acum muzica se aude suuuuper ok (nu tare, nu suport tare, dar mult mai clar, ma rog, daca dau tare vibreaza tabla pe ea).
                            Deci am statia aia Sony 4x60W rms cu posibilitate si 2+1 adica 2x60W+1x130W.
                            Data trecuta am legat toate cele 4 difuri pe doua canale , in paralel (deci 2 ohmi/canal, statia suporta) si wooferu in punte-4 ohmi cum e si wooferul.
                            Aici apare o mica problema de sunet la difuri: ''tipa'' tare si cam atat, se pierde mult din claritate, face ''pac pac'' si combina aiurea mediile cu inaltele.
                            Acum am spus sa incerc sa leg in serie difurile (8 ohmi/canal, doua pe fiecare canal, wooferu ramand neatins in punte pe celelalte doua iesiri), stiam ca voi avea o pierdere de putere in difuri, dar ''hai sa incerc'' , mai ales ca statia era la juma de putere reglata la difuri.
                            Deci in serie legate se aude clar, la fel ca si cum ar fi legate pe 4 canale, aceleasi inalte-medii-bass, doar ca la volum e mai incet, dar problema s-a rezolvat prin marirea puterii debitate de statie, deci am compensat pierderea.

                            Comment


                            • Intrebare ca sa nu mai deschid un alt topic ..
                              am pe masina cd-ul stock .. ( ala 4 X15 W de pe LAUREATE) , si vreau sa-mi iau niste boxe de la pioneer care au 25 W ..
                              intrebarea 1 : merg pe asta ? sau tre sa-l schimb?
                              intrebarea 2 : pe boxele astea pioneer scrie 4 Ohm ca impedanta .. merg pe cd-ul asta?

                              Comment


                              • Sigur ca merg, important e sa aibe 4 ohmi si puterea suportata sa fie cit mai mica.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google