Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dorin_st View Post
    http://www.ground-zero-audio.com/english/04_rc16x.htm

    eu am avut o promotie de pe timpul siab-ului din 2005 parca, de le-am luat mai ieftin. acum sunt cam 350 ron! cele care le-am avut eu erau seria veche, erau albastre! acum s-a modificat membrana si stau mai bine pe partea de medii. In usile de logan, pe bass, sunt criminale difuzoarele astea.
    Par a fi faine, din pacate nu am apucat sa ascult Ground Zero dar am auzit numai lucruri bune despre ele. Nu am reusit sa aflu si domeniu de fregventa in care lucreaza ele.

    Eu am evitat sa pun de 16 pe fata pentru ca imi luau din buzunarul usii un spatiu pe care eu il folosesc.
    Poate pentru usi ar fi fost mai potrivite GZRC 165FX (329,90 RON) care sunt mai putin profunde in dimensiune.

    Comment


    • difuzoarele de 16 iti ocupa cam 1 cm din buzunarul usii, adica locul ocupat de grila difuzorului. Difuzoarele plate, GZRC 165 FX ocupa acelasi loc la exterior ca si cele normale! acestea sunt pentru masini care nu permit o adancime de montare de 6 cm. Gama FX de la GZ au adancimea de montare 4.4 cm. Oricum, pentru logan nu ai nevoie, ca e loc destul.

      Comment


      • @dorin_st
        ... si daca folosesti un inel de MDF s-a dus spatiul din portofelul usii. Probabil ca depinde si de dif.

        Am revenit pentru a fi lamurit pentru ca mi se pare ca se vorbeste de lucruri pe care nu le mai poti controla, pentru ca sunt din ce in ce mai putini producatori de amplificatoare care dau acest "dampung factor" in caracteristicile aparatului (mai inalnesti doar la cele mai scumpe) si atunci ce rost are sa-l mai amintim (nu ca nu ar fi important, dar atata timp cat nu il poti afla...).

        De exemplu ce intelegi tu din :
        Damping factor >200

        Comment


        • @felixb
          Ai la statie:
          Grand bass filter 0 - +18 dB @40 Hz si
          Filters channel A & B HP: 50-140 Hz, LP: 250/2,5 kHz - 700/7 kHz (x1, x10 switch) si
          Filters channel C & D HP: 50/250/2,5 kHz - 140/700/7 kHz (x1, x5, x50 switch)

          din care nu cred ca nu poti scoate ceea ce iti lipseste daca este reglata cum trebuie, "Grand bass filter" de exemplu lucreaza pe fregventa de joase pe care merg eu la mine in masina si ai apreciat-o.
          DLS.jpg

          Comment


          • Originally posted by Adriann View Post
            @dorin_st
            ... si daca folosesti un inel de MDF s-a dus spatiul din portofelul usii. Probabil ca depinde si de dif.
            tu cred ca incurci! inelul de mdf se pune intre tabla si fata de usa,deci nu e la vedere! este in spatele fetei de usa! buzunarul si spatiul de depozitare iti ramane neafectat!

            Comment


            • Originally posted by Adriann View Post
              @felixb
              Ai la statie:
              Grand bass filter 0 - +18 dB @40 Hz si
              Filters channel A & B HP: 50-140 Hz, LP: 250/2,5 kHz - 700/7 kHz (x1, x10 switch) si
              Filters channel C & D HP: 50/250/2,5 kHz - 140/700/7 kHz (x1, x5, x50 switch)

              din care nu cred ca nu poti scoate ceea ce iti lipseste daca este reglata cum trebuie, "Grand bass filter" de exemplu lucreaza pe fregventa de joase pe care merg eu la mine in masina si ai apreciat-o.
              [ATTACH]12597[/ATTACH]
              multumesc de informatie Adriann, sant super ocupat saptamana asta, si nu prea am timp de masina , vorbim la cafea duminica.Ce zici?
              http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

              Comment


              • Originally posted by dorin_st View Post
                tu cred ca incurci! inelul de mdf se pune intre tabla si fata de usa,deci nu e la vedere! este in spatele fetei de usa! buzunarul si spatiul de depozitare iti ramane neafectat!
                asa este, aici are dreptate Dorin,... sau nu sa facut bine inteles Adriann prin exprimare
                http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                Comment


                • Originally posted by dorin_st View Post
                  tu cred ca incurci! inelul de mdf se pune intre tabla si fata de usa,deci nu e la vedere! este in spatele fetei de usa! buzunarul si spatiul de depozitare iti ramane neafectat!
                  Posibil sa fi ramas cu o impresie gresita, pentru ca eu am vrut sa pun de 17cm si asa mi s-a spus atunci.

                  PS:Mai astept raspunsul la :
                  "De exemplu ce intelegi tu din :
                  Damping factor >200"

                  Originally posted by felixb View Post
                  multumesc de informatie Adriann, sant super ocupat saptamana asta, si nu prea am timp de masina , vorbim la cafea duminica.Ce zici?
                  Da, de acord si sper sa scap de o raceala care ma chinuie de sambata trecuta.

                  Comment


                  • Originally posted by Adriann View Post
                    Posibil sa fi ramas cu o impresie gresita, pentru ca eu am vrut sa pun de 17cm si asa mi s-a spus atunci.

                    PS:Mai astept raspunsul la :
                    "De exemplu ce intelegi tu din :
                    Damping factor >200"



                    Da, de acord si sper sa scap de o raceala care ma chinuie de sambata trecuta.
                    uite si citeste aici despre "damping factor", e explicatia cea mai completa

                    ca este > 200, inseamna ca amplificatorul are cu ce se lauda 200, 250, 400 sau chiar mai mare, sunt niste valori. cu cat valoarea este mai mare, cu atat statia controleaza mai bine difuzorul

                    Comment


                    • Originally posted by dorin_st View Post
                      uite si citeste aici despre "damping factor", e explicatia cea mai completa

                      ca este > 200, inseamna ca amplificatorul are cu ce se lauda 200, 250, 400 sau chiar mai mare, sunt niste valori. cu cat valoarea este mai mare, cu atat statia controleaza mai bine difuzorul

                      Nu de wikipedia aveam nevoie (pe care o stiam) iar marimea factorului, asa cum se vede, depinde la randul lui si de alti factori/componente. Trimitandu-ma la originile definitiei nu rezolvi ceea ce ti-am solicitat. Lumineaza-ma !

                      Adevarul este ca din ce ai spus tu nu am inteles mare lucru. La tine si valoarea de 200 si cea de 400 par la fel de bune. De exemplu care ar fi valoarea sub care poti spune ca nu se controleaza bine difuzorul (daca poti spune asa ceva)? Dar de valoare >100 cum este, inafara de mai proasta/slaba decat cea de 200?

                      Ce asteptam erau poate niste indicii dupa care sa te poti ghida si sa poti spune asta da, asta nu, functie de acest "damping factor", ... ce difuri merg si care nu merg....

                      Comment


                      • @adriann, nu poti sa afli tot despre un amplificator doar din specificatii! trebuie sa le asculti! damping factor nu are nici o legatura cu alegerea difuzoarelor! valorile declarate sunt simple valori! inainte sa iti cumperi un amplif, gasesti gama de amplifuri care corespund cerintelor tale, faci un test comparativ si ti-l cumperi pe cel care iti place! cine nu are timp, rabdare, nervi sa caute si sa incerce sa asculte, recurge la forumuri si la recomandari! Nu inteleg ce te-ai potignit atat in exemplul asta pe care l-am dat eu cu damping factor. este o simpla specificatie asa cum e si 2x100 W RMS.

                        Comment


                        • Originally posted by dorin_st View Post
                          @adriann, nu poti sa afli tot despre un amplificator doar din specificatii! trebuie sa le asculti! damping factor nu are nici o legatura cu alegerea difuzoarelor! valorile declarate sunt simple valori! inainte sa iti cumperi un amplif, gasesti gama de amplifuri care corespund cerintelor tale, faci un test comparativ si ti-l cumperi pe cel care iti place! cine nu are timp, rabdare, nervi sa caute si sa incerce sa asculte, recurge la forumuri si la recomandari! Nu inteleg ce te-ai potignit atat in exemplul asta pe care l-am dat eu cu damping factor. este o simpla specificatie asa cum e si 2x100 W RMS.
                          Am sa incerc sa iti amintesc.
                          Problema a aparut dupa o discutie despre alegerea difurilor vizavi de puterea amplificatoarelor, cand ai afirmat "Inca o chestie care nu o stie multa lume, si nimeni nu va explica! referitor la amplificatoare. in afara de calitatea efectiva a pieselor folosite, de puterea RMS mai este si o caracteristica numita "damping factor". aceasta se refera la cat de bine controleaza amplificatorul miscarea difuzorului."

                          Asa cum ai spus tu acum, asa stiam si eu dar m-am gandit ca mie mi-a scapat ceva in aprecierea difurilor si a amplificatoarelor.

                          Deci, ca si concluzie, sa incheiem subiectul, principala/prima marime mai palpabila in alegerea amplificatorului ramane puterea/RMS, si apoi celelalte marimi (..."damping factor") vin sa faca doar diferentele calitative intre ele.

                          Comment


                          • Principala diferenta dintre amplificatoare, si singura demna de luat in calcul, este sunetul pe care il creaza!

                            Comment


                            • cel mai bine e sa asculti pe masina componentele pe care vrei sa le achizitionezi ,dar la noi in tara e foarte greu ...daca aveti ocazia de a proba inainte nu ezitati
                              si daca tot discutam de ampificatoare atasez o poza cu un test facut de mine .
                              Attached Files

                              Comment


                              • Originally posted by _VRX_ View Post
                                cel mai bine e sa asculti pe masina componentele pe care vrei sa le achizitionezi ,dar la noi in tara e foarte greu ...daca aveti ocazia de a proba inainte nu ezitati
                                si daca tot discutam de ampificatoare atasez o poza cu un test facut de mine .
                                Si concluzia testului facut de tine?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google