Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by skd_ozenel View Post
    @Octavian
    la tine unde?
    pe ce filtre? MTX?
    astia nu dau nimic..tu-le muma in....
    i-am facut omului desen, poate nu se pricepe...daca nici asa nu se descurca...
    Pe fata am difuri profi, nu mtx, jbl, magnat etc d-astea de pe net.

    Pacat ca le amplific cu o statie de rahat (dar buna ca putere Sony) si un HU mai de rahat (Panasonic)

    Cu toate astea am o auditie extraordinara pe fata chiar si fara antifonare usi.
    Difurile (ovale! 90W) de pe spate le-am decuplat, nu se compara ca auditie ca cele de pe fata (de 17 cm)
    Last edited by Octavian; 15 October 2012, 22:39.

    Comment


    • "poi bine ca ejti tu dashtapt" (glumeam)...omul intreba la mtx, si cum eu am aceleasi filtre la alea de pe fata, na...am zis sa il ajut ca schema aia e mura in gura.
      da ce difuzoare aveti domnu' (observa schimbarea de ton)
      incearca sa bagi dynamat sau ceva dedicat in usi...se schimba complet si greutatea usilor si calitatea sunetului.

      Comment


      • Unde gasesc in bucuresti borne de subwoofer? Plasticele care se pun pe incinta si legi firul la surub?
        Dar porturi BR?

        Comment


        • unul din magazine e pe ''maica domnului '' '' conex electronic''

          Comment


          • trist pe maica domnului...parca e criza si pe acolo...bate vantul...

            Comment


            • Ai căutat la toate magazinele de acolo?
              Găseşti şi pe mivarom.ro
              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

              Comment


              • dap, am cautat. am fost sambata si multe erau inchise dar si cele care erau deschise...
                priza am gasit mai ieftin decat oriunde altundeva dar tub...canci...toate magazinele au fix aceleasi 2-3 dimensiuni (produse identice) am luat cel mai apropiat ca si diametru.
                aveam nevoie intre fi 7.5-8 cm si lungime 11-12 cm. asa ca am luat de fi 7.6 si lungimea 11.
                mai gros nu era bine ca la 10 cat era urmatorul diametru imi trebuia de 22 cm lungime sau ceva de genul...
                eu stiu magazinele alea de cativa ani buni doar ca stau fix opus in militari si nu prea ajung pe acolo. oricum s-au schimbat multe...sau poate am imbatranit eu si zic ca mosii: eheee....pai cand eram eu tanar parca gagicile aveau t*t*le mari si tari si b*c*le cracanate...
                oricum incinta e gata si se aude destul de bine.
                mai trebuie doar finisata (mochetata)

                Comment


                • Ce diamentru are difuzorul? Să nu fie portul prea mic ca diametru şi să nu "şuiere" aerul prin el.
                  Se mai pot folosi diverse ţevi de pvc pt construcţii..., deasemenea un port prea lung poate fi tăiat.
                  Şi eu stau în rahova, departe de acele magazine, şi mă deplasez de obicei pe jos. Mi-e ciudă că am luat nişte condensatoare şi unul l-am pus invers şi s-a umflat, trebuie să mă duc iar. )
                  http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                  Comment


                  • Originally posted by skd_ozenel View Post
                    dap, am cautat. am fost sambata si multe erau inchise dar si cele care erau deschise...
                    priza am gasit mai ieftin decat oriunde altundeva dar tub...canci...toate magazinele au fix aceleasi 2-3 dimensiuni (produse identice) am luat cel mai apropiat ca si diametru.
                    aveam nevoie intre fi 7.5-8 cm si lungime 11-12 cm. asa ca am luat de fi 7.6 si lungimea 11.
                    mai gros nu era bine ca la 10 cat era urmatorul diametru imi trebuia de 22 cm lungime sau ceva de genul...
                    eu stiu magazinele alea de cativa ani buni doar ca stau fix opus in militari si nu prea ajung pe acolo. oricum s-au schimbat multe...sau poate am imbatranit eu si zic ca mosii: eheee....pai cand eram eu tanar parca gagicile aveau t*t*le mari si tari si b*c*le cracanate...
                    oricum incinta e gata si se aude destul de bine.
                    mai trebuie doar finisata (mochetata)
                    pe be-loud.ro ai cautat? erau si pe acolo ceva suburi

                    Comment


                    • @ionescu - focal de 30 cm. are diametru 27,5 din marginea suspensiei. Tubul trebuie sa fie cu diametrul de minim 1/3 din diametru membranei. Deci daca scad si suspensia inca vreo 2 cm ajunge un tub de 7 cm diametrul. Din ce am tot simulat cu calculatoarele de incinte asta era diametrul minim al tubului. Daca cresteam diametrul crestea foarte mult lungimea. De ex la un tub de reflex cu diametrul de 11cm - teava de instalatii ce am gasit, trebuia o lungime de 40 si ceva de cm. adica mult. Plus ca tubul, in interiorul incintei trebuie sa fie la o distanta egala cu diametrul de orice alt obiect - difuzor, perete, etc.
                      O sa pun poze zilele astea. Doar din cei 30-40 w care ii scoate playerul si se aude binisor
                      Astept si statia sa fac montajul final.


                      @ romeo - tub de bass reflax cautam. Port de bass. Aerisire incinta. Nu tub de bass/tun




                      Let there be rock!
                      Last edited by skd_ozenel; 27 October 2012, 08:28.

                      Comment


                      • Cum se moteaza inelele adaptoare pe spate, pentru niste boxe de 17? Imi pot face niste inele si vreau sa stiu daca se merita sa iau boxe de 17 pe spate...)
                        MY CLA

                        Comment


                        • Mai bine ia ovale pe spate.
                          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                          Comment


                          • Nu ma ating de tabla aia doamne fereste) Un prieten a pus ovale si din portbagaj se vede taietura la tabla de parca ar fi fost facuta cu dalta si ciocanu
                            MY CLA

                            Comment


                            • exista inele si pt difuzoare ovale
                              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                              Comment


                              • Originally posted by PrEsTiGe View Post
                                Nu ma ating de tabla aia doamne fereste) Un prieten a pus ovale si din portbagaj se vede taietura la tabla de parca ar fi fost facuta cu dalta si ciocanu
                                conduce din portbagaj?
                                fara taietura la ovale nu faci treaba buna ,o sa fie cam inaltata mocheta aia la spate
                                inele le prinzi ca si pe fata ,aceeasi tehnica de montaj

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google