ET Sau OFFSET Jante Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • j-ul este important in alegerea anvelopelor,era pe aici un tabel cu dimensiunea anvelopelor in functie de j-ul jantei,195/65 mi se par prea gogosi mai bine pune 195/60 .

    Comment


    • Am si eu o intrebare. Am niste jante pe 16" 7.5j si et 35. Vreau sa pun anvelope 205/50/16. Este ok? Viteza indicata pe bord este afectata? PS : 205/55 mi se par cam inalte

      Comment


      • are cineva jante pe 15 cu et 12 de 7j sa mi spuna daca atinge undeva?

        Comment


        • Pe o janta de origine(de uzina) ,pentru Logan (2006),6jx15 H2 4x100,stie cineva care este ET_ul,la fiecare inscris de mai jos: 8200 789 882 ET=?? si
          8200 577 207 ET=??

          Comment


          • daca te referi la cele de tabla ET50, iar cele de aluminiu au tot ET50, una din modele (nu stiu daca nu cele de Prestige au ET42), sa ma corecteze cineva...
            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

            Comment


            • Nelamurire ET

              Este vorba despre janta tabla Logan 6Jx15 H2 4x100.Cred ca intrebarea mea nu a fost destul de clara.Reformulez. Janta pe care scrie cu galben,pe interiorul ei,
              8200 577 207 cat are ET-ul?Intrebare asemanatoare pentru 8200 789 882.
              Vreau sa cumpar o janta cu ET 50 ,dar nu doresc sa fiu "fentat" de vanzator. Stima.

              Comment


              • Din cate stiu la Ph1 ET este 50 iar la PH2 ET e 43.
                ET-ul este stantat intre cele 4 gauri de prindere deci cel mai simplu este sa te uiti pe ele.

                Comment


                • Originally posted by cristiboerica View Post
                  Din cate stiu la Ph1 ET este 50 iar la PH2 ET e 43.
                  ET-ul este stantat intre cele 4 gauri de prindere deci cel mai simplu este sa te uiti pe ele.
                  La Ph2 adica la Logan Facelift ET-ul este de 39. Fenomenal.

                  Comment


                  • La Logan Ph2 2011 - Jante tabla ET este 43 .

                    Comment


                    • Originally posted by D T M View Post
                      La Ph2 adica la Logan Facelift ET-ul este de 39. Fenomenal.
                      Dincolo de informatia ta inexacta, ce anume e fenomenal?

                      PS
                      No ofense, iti spun aici ca sa nu-ti mai spun si in topicul cu ambreiajul: cam dai impresia ca detii adevarul absolut insa eu zic sa fii mai rezervat atat ca atitudine cat si ca mod de exprimare.

                      Comment


                      • Originally posted by Cromatic View Post
                        Dincolo de informatia ta inexacta, ce anume e fenomenal?

                        PS
                        No ofense, iti spun aici ca sa nu-ti mai spun si in topicul cu ambreiajul: cam dai impresia ca detii adevarul absolut insa eu zic sa fii mai rezervat atat ca atitudine cat si ca mod de exprimare.
                        Informatia mea inexacta provine din faptul ca am in pivnita 4 jante de tabla cumparate noi cu abtibildul de piesa de origine si scrie pe el ET 39!!! Uite-te la oricare Logan facelift si vei vedea ca toate sunt echipate cu aceasta varianta. Asta nu are nimic de-a face cu "adevarul absolut" sheruiesc informatii despre care stiu exact ca e asa pt le am. Ce-mi dai??? Pe de alta parte mi se pare fenomenal pt. ca majoritatea jantelor de tabla pe 15" sunt peste acest "39". Si in cazul Loganului aduce roata cu mult mai in exterior fata de ET-ul de 50 montate pana la facelift. Iar in ceea ce priveste adevarul absolut, poate e dincolo de noi, si nu il detinem niciunul dintre noi...

                        Originally posted by Cromatic View Post
                        Dincolo de informatia ta inexacta, ce anume e fenomenal?

                        PS
                        No ofense, iti spun aici ca sa nu-ti mai spun si in topicul cu ambreiajul: cam dai impresia ca detii adevarul absolut insa eu zic sa fii mai rezervat atat ca atitudine cat si ca mod de exprimare.
                        Tot ce e posibil poate am incurcat offseturile la cate dimensiuni am in cap. Cu prima ocazie cand cobor in beci ma uit poate e 43...
                        Last edited by D T M; 23 July 2013, 06:03. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • @ D T M: "Multumim" de informatiile "foarte" exacte prezentate foarte "succint", extrem de "documentat", perfect "inteligibile" si cu un limbaj demn cel putin de "Academia Romana". Plus un "respect" deosebit fata de un membru mai vechi al forumului.
                          Pe mine m-ati convins despre credibilitate cand ati reusit sa va contraziceti singur in cadrul unui singur post!
                          Cum facem? Ne uitam la toate ph2-urile (tre sa le scoatem si capacele...) si vedem ET 39....sau coboram in beci?
                          Deci: jante tabla ph1 et 50 (cincizeci), ph2 43 (patrus'trei)! Documentare: am avut ph1, am ph2. Bun asa?
                          Offtopic: mai reflectati totusi la sfatul colegului Cromatic referitor la atitudine si exprimare. Vrem sa pastram totusi un forum civilizat si cat mai curat, e printre putinele care mai e asa.

                          Comment


                          • Am gasit raspunsul la prima mea intrebare(vezi profanlogan07, pag.7).Janta pentru Logan, pe care scrie ,cu galben,DACIA RENAULT
                            8200 577 207 are ET-ul 50.Informatia este 100% exacta.Astept sa-mi spuneti
                            cat este ET-ul pentru janta pe care scrie 8200 789 882.Stima.

                            Comment


                            • Am auzit pe cineva ca-si pune jenti de SANDERO pe LOGAN BERLINA. Zice ca e mai avantajos la pret pentru jenti noi. Nu ma pricep. Daca stiti ceva, spuneti, ca m-ar interesa si pe mine.

                              Comment


                              • Originally posted by cristiboerica View Post
                                La Logan Ph2 2011 - Jante tabla ET este 43 .
                                La Logan din 2005 pe geanta de tabla este scris: MW RO 6JX15H2 643 30 05 05 Iar pe partea cealalta apare ET 50.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google