ET Sau OFFSET Jante Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    probabil. si mie mi-a suierat o roata cand era dezechilibrata si un pic "indreptata"; era cat pe ce sa schimb un rulment care n-are nici o problema, din cauza rotii respective
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #47
      Asta e foarte tare.
      Atunci sa trag concluzia ca si la mine a fost ceva asemanator! Mi-a suierat roata vreo 50 km, am spus clar e dus rulmentul, dar roata nu era nici macar calduta, nu jocuri, nu nimic.
      Dupa ce am luat niste bumpare tapene (in TM desigur )) ) s-a facut liniste si vad ca merge ''ceas''.

      Comment


      • #48
        vreau sa mi achizitionez niste jante de aliaj,trebuie sa aiba diametrul gaurii centrale peste 60 mm si sunt necesare inele de centrare nu se pot pune jantele si fara ele si cu et 25 mi-ar atinge undeva cu cauciucurile stock?

        Comment


        • #49
          Eu mi-am luat jante cu diametrul mai mic decat butucul rotii si a trebuit sa le iau la strung..dar parerea mea diametrul trebuie sa fie 60mm fix..nu mai mult nici mai putin...cat despre inelele de centrare nu cred ca iti trebuie...

          Iar daca diametrul e mai mare de 60mm sigur iti trebuie inele de centrare..Cat despre atins nu stiu..Sa ne ajute colegii
          Last edited by alexalin2009; 5 September 2010, 00:20. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #50
            Et 25 ,dar ce latime sa aiba jantele? , daca ai jante pe 7J Et 25 si anvelope de 205 cred ca sunt sanse sa frece in aripa daca mai si pui ceva in portbagaj, cei care au jante mai late si ies in exterior pun de obicei anvelope cu talon mai mic ,micsorand diametrul exterior al rotii fata de cel stock, vezi la my ride ca sunt destui cu jante late, pun si eu o poza jante 7J x15 Et 35,anvelope stock(185/65R15), arcuri sport weitec(-30mm) si 3 persoane pe bancheta din spate(aprox 300kg).
            Attached Files

            Comment


            • #51
              eu o sa raman cu cauciucurile stock,si j cred ca de 7 sau 8 acum nu stiu daca mai merg cele stock cu j de 8? si cu inelele de centrare trebuiesc neaparat sau se poate pune janta si asa fara ele?

              Comment


              • #52
                La cauciucurile stock nici intr-un caz janta mai lata de 7J,vezi ca am pus poza la #33 ,cauciuc stock pe janta de 7J, mai mult nu are nici un rost e pericol sa zgarii janta in bordura la parcari laterale sau in cazul cel mai rau sare cauciucul de pe janta la un viraj mai in viteza...8J=200mm iar anvelopa are 185mm clar nu e bine ,la 8J trebuie cauciuc de 205, de exemplu 205/55R15 sau 205/50R15. Daca janta nu are alezajul central de 60mm da trebuie inele de centrare(primesti daca iei un set de jante noi) daca nu ai inele de centrare pot aparea vibratii .

                Comment


                • #53
                  multumesc,o sa incerc sa gasesc jante cu 6,5 max. 7j si 7j=175mm si anvelopa 185mm,am facut bine?

                  Comment


                  • #54
                    da 7J=177mm, spor la cumparaturi!

                    Comment


                    • #55
                      ms regalcobra,legat de ce vb mai sus am gasit azi asta,tabel cu latimea admisa a cauciucului in functie de latimea jantei http://www.tyres-pneus-online.co.uk/...es-advice.html ,sper sa fie si altora de folos.

                      Comment


                      • #56
                        Cu placere, da e bun tabelul, dar nu e o problema asta ce cauciucuri merg pe o anumita janta, au configurator de jante cam toti marii producatori (gasesti acolo Dacia Logan) si scrie ce dimensiuni de cauciucuri poti pune pe janta respectiva ,inclusiv Et-ul si prinderea jantei(4x100), de exemplu la o janta 7.0x15 Et35 4 x 100 merg anvelopele : 185/65R15 195/60R15 205/55R15 205/60R15 225/50R15 astea fiind variantele care nu dau erori mari la kilometraj.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by mike26ro View Post
                          48................
                          Si eu de ce la jantele Sinaia am ET de 50? La fel si la rezerva de tabla?
                          Exista jante de tabla de Logan cu ET de 43, pe ce model se vand?
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #58
                            Nu stiu daca de Logan. Stiam ca pe megane au 6J si et 37 sau 40
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              este necesar ca fiecare janta sa aiba si inel de centrare?

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by darkman View Post
                                este necesar ca fiecare janta sa aiba si inel de centrare?
                                ca, tarziu dar poate mai citeste cineva, DA trebuie inel de centrare la fiecare janta si inelul sa aiba 60,1 marimea pt LOGAN.
                                Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google