Jante aliaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Cred ca cer cam mult...sincer dezbateriile despre jenti au fost intotdeauna in contradictoriu, de exemplu din ce am citit, ba se potrivesc prezoanele vechi la jentile noi, ba nu se potrivesc, ba nu stiu cat e ET?...dar nu e ala...ba e altu...sincer,,,mai mult devi confuz cand citesti despre jenti...so...ca sa scutesti o gramda de timp, dute la o vulcanizare si o sa-ti dea nea gicu toate raspunsurile pe care le cauti..

    P.s: sunt sigur ca cei care cautau cu ardoare unele raspunsuri si le-au gasit nu se mai sinchisesc sa ii ajutte dupaia si pe alti....

    Mersi anticipat...

    Comment


    • #77
      salutare!

      Vreau sa pun pe cineva din Spania sa`mi aduca o pereche de jante la vara. Acuma nu stiu cum, ce, in ce fel sa`i cer.. ca nu prea ma pricep.

      Eu i`am zis asa: ori de 15 fara cauciucuri; ori de 16 cu tot cu cauciucuri, sa nu le mai cumpar eu de aici.

      Daca puteti sa`mi sa ma ajutati cu marime, latime.. etc.. ar fi super ok. Adica sa`mi explicati cum sta cu 6,5j.. 7j.. ca nu stiu ce inseamna astea

      Multumesc!

      Scuze de off-topic, dar am zis sa nu mai fac alt topic pt asta - O zi buna!

      Comment


      • #78
        Originally posted by dsign View Post
        Vorbesti prostioare. Prinderea la prezoane tre sa fie 4x100, intr-adevar, nu e recomandat sa pui altceva.

        Inelele de centrare se folosesc la gaura din centrul rotii, cind aceasta gaura este mai mare decit butucul de pe masina ta. Daca nu centrezi roata bine pe butuc, la montare, nu vei reusi sa o centrezi doar din suruburi. In acest caz, orice deviatie de la centru, oricit de mica ar fi ea (chiar si de 0.5mm) se va transforma intr-o vibratie necontrolata la viteze mari.

        Inelele de centrare se pot confectiona din aluminiu, sau se gasesc in setul de jante noi, facute din teflon, dar care trebuiesc prelucrate in functie de masina pe care se monteaza.

        Ceea ce spun eu aici este invatat din practica.


        De exemplu, eu pe jantele Evo am dat gramada de bani, nu arata extraordinar, insa te pot asigura ca este o mare diferenta intre ele si restul jantelor pt "popor". Sunt pe 17" si sunt supuse deformarilor mai mult decit o janta pe 15", insa aceste deformari intirzie sa apara, desi am trecut prin destule gropi, fara sa vreau.

        Deci calitatea a primat in acest caz. Repet: orice producator serios isi prezinta metoda de fabricare/turnare a jantei


        LE: uite janta in discutie, eu cred ca gaseam unele mult mai ieftine care sa arate la fel, asta a costat ~200e (nu e chiar f mult daca stam sa ne gindim la niste OZ-uri banale)
        eu nu inteleg care-i treaba cu prezoanele alea lungi care sunt parca prinse catre butuc........se vede in poza cu masina pe cric

        Comment


        • #79
          cu latimea mia placut si mie la logan ca incape cauciuc lat chiar foarte lat!!! am cumparat acum 2 ani modelul de pe logan elia doar ce aparuse se numesc rial nogarro 17'' cu j-ul de8'' foarte late si merg stas... gume am continental 245/40/17 pe spate si 235/45/17 pe fata, consuma 15l benzina in oras dar merita toti banii!!! jantele au costat 32 de mil iar gumele 4 mil spate si 3 mil fata la mana a doua ca noi e jale... inelele le-am aruncat ca nu centreaza nimic doar ajuta la montaj dar dupa un timp incurca ca rugineste butucul si nu mai iese roata. la roti trebuie sa ai pretentii am un prieten a luat niste jante in 5 spite dezent si dupa o vreme o spita sa crapat si sa departat cumva de partea de sus, mai bine alegeti modele cu rezistenta radiala mare adica ceva mai multe spite! atentie mare sa umplut piata de jante ieftine de aluminium, cele cu traditie costa au un nume cit de cat si au in compozitie mult magneziu adica mai usoare si mult mai rezistente. la logan merge si 255/35/18 spate si 245/35/18 fata bafta ...

          Comment


          • #80
            Am gasit niste jenti "Elite" la un pret bun, au 10 spite, arata bine. Dimensiunile sunt 4+100, r15/7j . Are ceva daca e 7j si nu 6,5? Mai imi trebuie niste inele de centrare, sau modificate alea care sunt la janta [sunt luate de pe un Golf3 jantele], mai imi trebuie si niste prezoane, ca alea care le am eu prind putine filete prin jantele de aluminiu. Aveti idee la ce pret sunt prezoanele?
            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

            Comment


            • #81
              are cineva idee ? sau aduce cineva care e in Germania modelul ELIA Vortex mit 205/40ZR17 ? M-ar interesa si pe mine un pret / set . Multumesc
              Attached Files
              1.6 MPi Icy White

              Comment


              • #82
                Originally posted by spanu View Post
                de ce dumnezeu nu exista niste jante cu 5 spite subtiri care sa se potrivesca pe logan?
                daca stie cineva de unde pot achizitiona as fi tare recunoscator.
                Incearca aici :http://www.alfaromtrans.ro/index.php...ategory_id=106

                Comment


                • #83
                  18'' si gume pe ''35'' arata mortal mie unu cred ca mi-sa pus pata...

                  Comment


                  • #84
                    Vreo idee cu jantele VORTEX de la ELIA ? are cineva ?
                    1.6 MPi Icy White

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by ingerulol View Post
                      Vreo idee cu jantele VORTEX de la ELIA ? are cineva ?
                      vorbeste cu un importator de ellia si sigur pe comanda serioasa(avans) le vei obtine!!! ma gandeam cum sar vedea ele in mers, parca ar fii turbine wow...

                      Comment


                      • #86
                        Vand anvelope sh

                        Vand anvelope sh import germania..seturi de 2 sau 4 bucati,toate dimensiunile vara/iarna;stoc permanent,peste 10.000 bucati,diferite marimi:13/14/15/16/17/18/19/20.preturi intre:40 ron-250 ron;exemplu:185/65/15;205/55/16;225/45/17.transport oriunde in tara prin curierat;la comenzi de peste 10.000 ron,transport gratuit.tel:0768749247,viorelpopescu29@yahoo.com,s oseaua buzau-urziceni,km10,spataru.

                        Comment


                        • #87
                          Salut,am de vanzare niste jante de megane cu cauciucuri cu tot(de vara) , toate noi,atat jantele,cat si cauciucurile.Jantele sunt modelul cu multe spitze subtiri si arata super pe Logan .Nu ating in viraje si se potrivesc direct cu aceleasi prezoane si fara inele de centrare.Daca te intereseaza da-mi un mesaj

                          Comment


                          • #88
                            La ce pret, Poti sa pui poze cu ele?

                            Originally posted by alexdnepr View Post
                            Salut,am de vanzare niste jante de megane cu cauciucuri cu tot(de vara) , toate noi,atat jantele,cat si cauciucurile.Jantele sunt modelul cu multe spitze subtiri si arata super pe Logan .Nu ating in viraje si se potrivesc direct cu aceleasi prezoane si fara inele de centrare.Daca te intereseaza da-mi un mesaj
                            La ce pret, Poti sa pui poze cu ele?

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by dan.moraru View Post
                              salut jantele de pe Fiat coupe se potrivesc pe Logan.Stie cineva ce distanta intre prezoane are? Mersi!
                              jantele de pe fiat nu merg pe logan, cele de pe fiat sunt 4*98 iar pe logan 4*100
                              Rulez, pardon tzopai, pe drumurile din Romania, intr-un DCI.

                              Comment


                              • #90
                                bai fratilor, explicati-mi si mie de ce naiba va mai luati jante pe 17' si puneti pe ele cc..ri de gume pe 205''......mor si nu inteleg! cauciucul pune in valoare janta ce naiba 205'' merg pe jante pe 15'' nu 17'' ! dupa ce ca are curul mare loganu' pui doar 205'' pe 17! zici ca e bicicleta nu dacie..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google