Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NOKIAN I3 88T / 185-65R15 - a folosit careva?! Ceva impresii?!
    Mai este mult pana departe ...sigpic

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Primul meu Logan a venit echipat cu Matador; jenant din toate punctele de vedere. Poate intre timp or mai fi schimbat ceva: la banii astia ar trebui sa-ti pui totusi niste intrebari.
      primele loganuri 1.6 cu abs echipate cu matador au fost chemate pt schimbat cauciucuri(am un prieten-lotul a fost mic)si eu am avut tot matador-dezastru.de iarna michelin alpin a3 195/65/15 sh de 3 ani.super multumit.nu am fost nevoit sa pun lanturile.o lopata,un branci,supermultumit

      Comment


      • Conti Eco5, rulate ~600km.
        Ieri si astazi dimineata in special, pe o faleza cu un carosabil ud, mi-am permis sa fac cateva teste, in ceea ce priveste franarea, cu aceste anvelope.
        Franare brusca de la 90km/ora pana la ~30km/ora; "agata" bine de tot, iar ABS-ul a intrat foarte scurt, doar cateva caraituri. Mi-am permis sa ma joc un pic cu frana la coborarea de pe Faleza in viraj strans la dreapta.
        Pe carosabil uscat le-am testat, duminica trecuta, dupa ce am montat noile placute, intre Tisita si Cosmesti; destul de bine si atunci, dar era evident ca prelungirea spatiului de franare se datora lipsei de "acomodare" a placutelor cu discul.
        Din punctul meu de vedere, care nu sunt un reisăr nici pe departe, ci doar vreau sa stiu ca ma pot baza pe masina in oricare conditii de drum, cred ca am facut o achizitie buna pentru urmatorii ani.
        Attached Files
        Last edited by IancuMIC; 6 April 2014, 15:44.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • @IancuMIC: Le-ai schimbat pe toate patru? ÃŽn echiparea de origine tot Continental ai avut?

          Comment


          • Toate 4 le-am inlocuit.
            Ca prima echipare am avut Barum, iar in ultimii 2 ani am folosit Eco3.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Continental Eco3 am şi eu momentan pe maşină (echipare de origine) şi nu pot decât să te asigur că vei fi mulţumit de Conti Eco5, mai ales că sunt şi de generaţie nouă!
              Mulţumesc frumos pentru răspuns şi ..., să le rulezi cu plăcere cât mai mulţi kilometri!

              P.S Oricum văd că ai folosit şi tu în ultimii doi ani Eco3, aşa că ştii sigur despre ce este vorba!

              Comment


              • Acesta este al 2 lea sezon la mine cu Eco3, ma declar foarte multumit de ele si franarea este mult mai eficienta. Mentionez ca inainte am folosit mult discutatele Kormorane.

                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Toate 4 le-am inlocuit.
                  Ca prima echipare am avut Barum, iar in ultimii 2 ani am folosit Eco3.
                  Care a fost ratiunea de le-ai schimbat pe toate 4, nu erau cele de pe spate in stare mai buna de rulare? Ca nu prea cred ca au rulat integral 75kkm cam cat ai parcurs...
                  La mine, spre exemplu, la cca 45kkm si aproape 4 ani am facut o pereche pentru puntea fata din anvelopa rotii de rezerva si unul nou (am aruncat 2 anvelope...)
                  Acum, la aproape 7 ani de viata si 88kkm am mai cumparat 2 noi (Michelin EnergySaver, de care se plang multi , eu dorisem ContiPremiumContact...). Cele de fata sunt pe spate, in stare f buna
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • eu nu m-am plans deloc de energy saver. dimpotriva... nu stiu ce as putea cere mai mult de la o anvelopa. n-au rupt niciodata aderenta pana acum.
                    ne le-am incercat cu suvoaie de apa pe strada, si nici n-am de gand.
                    dar pe ud au stat foarte bine. pe langa ca au 30 de mii km si arata ca noi.

                    Comment


                    • Originally posted by 77sky View Post
                      Care a fost ratiunea de le-ai schimbat pe toate 4, nu erau cele de pe spate in stare mai buna de rulare? Ca nu prea cred ca au rulat integral 75kkm cam cat ai parcurs...
                      Anvelopele Eco3 a fost o donatie de la o ruda care a plecat in 2011 in Franta; facuse cu ele doar vreo 40.000km, din 2007, care oricum erau peste Barum-urile mele.
                      Asta toamna am facut una varza, in timp ce veneam de la Bucuresti; ploua si batea vantul infernal, asa ca chiar n-am simtit pana ce nu s-a facut praf. In alta aveam un snur destul de marisor pe care o tineam doar pe spate; nu s-a putut pune petic, asa mi-a zis meseriasu, cum ca a fost prea mare sarma pe care am servit-o.
                      In fine, mi-am zis ca se merita si masina un rand nou de anvelope; Eco 3 oricum anul asta in ianuarie faceau 7 ani.
                      Last edited by IancuMIC; 6 April 2014, 18:53.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • am avut continental de vara(la clio-nu mai stiu de care)f bune ,nu se auzeau pe piatra cubica,f moi,dar moi si pe lateral.am vrut sa urc o bordura,am prins o inbinare de borduri si sa taiat.foarte moi.foarte bune mai ales pe ploaie,dar pretentioase .

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Conti Eco5, rulate ~600km.
                          .................................................. .......................
                          Din punctul meu de vedere, care nu sunt un reisăr nici pe departe, ci doar vreau sa stiu ca ma pot baza pe masina in oricare conditii de drum, cred ca am facut o achizitie buna pentru urmatorii ani.
                          Si eu cred ca este o alegere buna. O singura intrebare: de ce Eco si nu Premium?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Pentru ca DOT 13 imi garantau doar la Eco5; pentru Premium aveau doar DOT 12, asa ca am acceptat o anvelopa mai recenta, fabricata in Portugalia. Imi amintesc faptul ca, spuneau ei, anvelopele de vara se fac iarna iar asta toamna cand le-am cumparat, productia era pe anvelope de iarna.
                            Oricum a fost o oferta buna, cu montaj si transport gratuit; doar plumbii i-am platit. In jur a 1100lei am platit toata distractia.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by Renault View Post
                              Ce parere aveti de magazinul de anvelope Vadrexim(Bucuresti)? Sunt seriosi? A mai cumparat cineva de la ei? Multumesc.
                              Recomand! Comandat 4 anvelope in data de 26.03, dot: 1-0314, 3-0414.

                              Comment


                              • Salutari
                                Am si eu o rugaminte, va rog sa ma ajutati sa ma decid in urmatoarea problema. Trebuie sa iau anvelope de vara si trebuie sa aleg intre:
                                1. Debica Passio - 169 lei cu manopera inclusa
                                2. Firestone Multihawk - 209 lei (fara manopera)
                                3. Goodyear GT3 - 229 lei cu manopera inclusa
                                4. Bridgestone ER300 - 229 lei (fara manopera)
                                5. Pirelli Cinturanto P4 - 249 lei (fara manopera).

                                Ce ma sfatuiti sa aleg? ( cu un scurt motiv)
                                Multumesc anticipat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google