Anvelope - Profil V Sau ASIMETRIC ? Help!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    cei cu anvelope 196/65/R15 ce faceti vand trebuie sa faceti ITP-ul, sau mai interesant daca va opreste politia?

    Comment


    • #77
      Ma uit pe forum si se fac tot felul de comparatii...
      O anvelopa are scris pe ea urmatoarele chestii :
      Treadwear - un numar de forma xxx (cat de repede se tocesc - cu cat mai mare cu atat tin mai mult)
      Traction - Poate fi AA, A, B, C - cea mai buna clasa este AA si nu se gaseste decat pe anvelope foarte scumpe, din cele discutate pe forum cred ca 5% e mult. (acest indicator specifica coeficientul de frecare - adica si la franare si la acc)
      Temperature - Poate fi A, B, C - ce mai buna clasa este A
      Atentie: sa se compare roti la aceleasi dimensiuni

      Asa ca atunci cand comparati, cititi si aceste informatii ... ca a pus un coleg care mergea pe sosea cu 100km/h pe umed si a franat in X m si cu alte anvelope a franat in Y m... depinde de astfalt, daca era cu zgura dinaia, de cat timp a plouat, de temperatura exterioara, de greutate etc.

      Comment


      • #78
        SorinXp: nu si-a propus nimeni sa faca o analiza ca si la testele ADAC, normal ca fiecare isi expune propriile experiente si fiecare poate face o comparatie intre anvelopele X si anvelopele Y pe care a avut posibilitatea sa le testeze; eu spre exemplu pot sa fac o comparatie intre Dunlop Sport SP01 si Kormoranele clasice de pe Logan pentru ca doar aceste 2 modele le-am testat.

        Asta era ideea si acestui topic, fiecare sa isi expuna propriile experiente (de preferat) si nu doar presupuneri bazate pe legende (am auzit ca ....).

        Referitor la datele inscrise pe anvelope: da un search pe google cu textul tyre bible si gasesti acolo tot ce vrem si ce nu stim despre anvelope.

        Comment


        • #79
          anvelope AGRESSOR STREET

          Va salut, as vrea niste pareri, care gume ar fi mai bune pentru vara?

          AGRESSOR STREET 185/60/15 sau

          AGRESSOR STREET 185/65/15

          Va multumesc!
          Attached Files

          Comment


          • #80
            mai bine alegi dimensiunile recomadate, deci pe 65, dar ma indoiesc ca in cele 2 fotografii e acelasi tip de anvelopa, caci indiferent de dimensiuni profilul e acelasi, ori aici difera
            Last edited by gigiman; 28 April 2010, 15:33.

            Comment


            • #81
              @villy pisica: vara cu profil ingust? banuiesc ca iarna cu profil lat? poate ne lamuresti pe unii dintre noi de ce, ca tocmai ce-ai contrazis peste 100 de ani de experienta a lumii asteia cu anvelopele de masina.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #82
                rommy: eu as pune doar dimensiunile spacificate in cartea de identitate (185/65/R15), cat despre cele doua poze, ambele sunt profile de vara:
                - prima poza: profil simetric (adica poti monta anvelopa pe janta in absolut orice pozitie) probabil si mai ieftin
                -a doua poza: profil directional (adica anvelopa trebuie montata tinand cont de sensul de rotatie).

                Comment


                • #83
                  Am gasit de curand in magazin,dunlop sp1 fabricate feb. 2010

                  Comment


                  • #84
                    asta e o veste care ma bucura, pt ca nu am reusit sa pun decat pe rotile din fata; desja am simtit o diferenta clara de comportament mai bun in viraje la viteze mai mari; o sa caut sa pun si pe spate acelasi model.

                    Comment


                    • #85
                      cea mai buna anvelopa, e anvelopa noua.
                      eu am bfgoodrich g-grip, facute in romania. la inceput am fost sceptic in privinta calitatii dar s-au dovedit a fii in grafic.
                      pretul 230 ron/buc garantie 1 an.

                      Comment


                      • #86
                        dar tu ai vazut ca nu s.a mai postat de peste un an ??

                        Comment


                        • #87
                          Si daca nu s-a mai postat de un an, nu se mai folosesc anvelope?

                          Comment


                          • #88
                            corect, informatiile noi sunt utile oricand.

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Cezar View Post
                              Toyo proxes t1r...cele mai bune raport calitate/pret.
                              Sunt aproximativ 214 ron bucata.
                              Sau bfgood profiler 2...180 ron bucata.
                              Stie cineva ceva despre anvelopele de iarna WESTALKE????
                              Am o oferta de la Norauto pentru anvelope de iarna 185/65/R15 88T la 239 lei(RON).

                              Comment


                              • #90
                                La banii astia cauti o oferta pentru Bridgestone LM32 prin Dedeman, sau un BFG si iesi mai ieftin. Westlake nu cred ca incalta prea multe Loganuri in Romania.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google