Modificarea Sistemului De Franare.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    azi mi s a intamplat ceva foarte ciudat. dupa ce am schimbat discurile de frana, pedala si a marit cursa sau a devenit mai moale. nu mi dau seama cu exactitate. de ce nu stiu.
    azi pe drumul vechi spre mare am prins 1 portiune cu ploaie puternica ( prima data cu franele astea ) am pus cateva frane am mers mai departe si am ajuns la destinatie. cand am plecat de acolo am observat ca pedala era simtitor mai tare si tinea mai sus. am pus ceva frane sa vada daca ramane asa am mers mai departe dar tot asa a ramas... tine sus si este mai tare. nu inteleg de ce

    Comment


    • #47
      rodajul discurilor si garniturilor noi?!
      _
      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

      sigpic

      Comment


      • #48
        cand am plecat din bucuresti frana era normala. moale si tinea jos. dupa mersul prin apa cu franari dese s a intarit pedala si tine de mai sus.

        Comment


        • #49
          Pai cred ca s-au rodat. Asa patesti si cand schimbi doar placutele. La inceput e pedala moale si tin franele jos iar dupa ceva kilometri se intareste si tine de sus.
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • #50
            Doar n-ai pus discuri noi si placute vechi...
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • #51
              pai placutele aveau nici 1000 km. discuri noi si placutele respective de 1000 km sa zicem. are ceva ? ce ? chiar nu stiam

              deci am pus discuri noi si placutele nu le am schimbat

              Comment


              • #52
                E bine, stai linistit. S-au asezat placutele pe disc, de aia ai avut pedala moale.

                In general, se recomanda placute noi la discuri noi. Alea de 1000km sunt ok
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • #53
                  si de ce s or fi asezat la apa ? cand erau umede

                  Comment


                  • #54
                    N-are legatura cu apa mai. Cand franezi pe ud, dupa o rotatie completa a discului se evapora toata apa... Mai ales daca ii si f..ti pedale zdravene.
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      alessandro ai renuntat la brembo-urile easy0check? de ce?

                      Comment


                      • #56
                        nu am renuntat. de ce crezi asta ? sunt foarte bune. cand am zis schimbat m am referit la trecerea de la stock la Brembo

                        porcaria aia de EasyCheck e chiar enervanta. se acumuleaza material de placuta in gaurica aia si lasa urme ciudata pe disc in dreptul ei. imi dau seama cum fac alea striate si perforate care pentru mersul nostru de zi cu zi nu prea imi justifica achizitia

                        Comment


                        • #57
                          aveti vreo idee cum sa scot pistonasul dintr un etrier de VAN ? o varianta home-made as vrea. nu am nici timp nici chef sa ma duc in service uri

                          Comment


                          • #58
                            Scoate aerisitorul si conducta, apoi trage de el. Bineinteles, ii dai garnitura aia antipraf afara, mai intai de toate
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              etrierul il am in casa aici cu mine. in fata calculatorului. e destul de intepenit acolo. este nou etrierul

                              am reusit
                              Last edited by alessandro; 21 October 2011, 14:53.

                              Comment


                              • #60
                                daca tot am reusit urc si astea poate vrea cineva sa vada cum arata un etrier de van pe interior
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google