Modificarea Sistemului De Franare.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • are o vecina modus cu discuri pe spate. ii demontez maine o roata daca ma lasa

    si cunosc 2 clio 3 date la dezmembrat. unu are sigur discuri pe spate
    Last edited by alessandro; 21 November 2011, 00:14.

    Comment


    • deci maine te vad vanat mai bine arunca o parere pe threadu' cu modificari sa vad ce-i mai fac la toroapa.

      Comment


      • pe mine vanat ? de ce ?

        m am uitat acum costa 500 lei un disc spate de Clio 3. aceiasi polologhie cu rulment incorporat.
        etrieri am gasit cu 550e amandoi.

        Comment


        • si ce faci cu ei, opresti herghelia de 100 de cai mai repede cu 30cm? pune suspensii mai bine...

          Comment


          • Reveniti la topic va rog.

            Comment


            • @ cosmin presiunea care o genereaza pompa este aceiasi dar dizloca mai mult lichid. diametrul pistonului si cilindrului sunt mai mari si chiar daca presiunea cu care este injectat lichidul este aceiasi forta pistonului va fi mai mare. acelasi lucru ca la "bore" ul motoarelor.
              P= T/V (T-consideram costant) ,astfel daca volumul creste ce se intampla cu presiunea ?

              Nu mai cauta explicatii ,las-o asa ca te zapacesti ...
              Last edited by cos_min_i; 21 November 2011, 12:27.

              Comment


              • T fiind cine ?

                pistonul de VAN genereaza forta mai mare si are nevoie si de o cantitate mai mare de lichid.

                in formula aia Forta variaza de unde rezulta ca etrierul de van cu placuta mai mare genereaza o forta de frecare mai mare. sau nu e asa ? sau nu ne intelegem si defapt incercam sa comunicam acelasi lucru ?
                Last edited by alessandro; 21 November 2011, 14:32.

                Comment


                • mai baieti, luati o carte de fizica fluidelor, pe la legea lui Ne Bernoulli si va lamuriti. simplu: franele de Van sunt bune!

                  Comment


                  • e o discutie fara sens ........am hotarat ,frane de van = upgrade
                    sigpic
                    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                    Comment


                    • Ugrade pentru cei care care folosesc masina sportiv.

                      Pentru un mers normal (din punctul meu de vedere) este total degeaba si asta nu poate nimeni sa imi schimbe. Atat timp cat nu am avut niciodata frana ineficienta mi se pare absurd sa spun ca o alta frana ar putea face ceva mai bine.

                      Comment


                      • daca la mersul tau normal iti apare o situatie delicata si trebuie sa franezi blana de la x viteza ?
                        la cum zici tu mers normal poti sa mergi si fara frane , pana la piata o poti oprii si din tamburi cu frana de mana.

                        Comment


                        • la mers normal franele de berlina franeaza ca alea de VAN. la mers agresiv etrierii mari intarzie fadingul. in sensul asta sunt mai buni. atat

                          Comment


                          • pentru mine este un MUST HAVE ... pe standul de franare la ITP eficienta de franre difera cu 15% fata de stock

                            Comment


                            • Aici asa e, la ITP s-a mirat mesterul ca a iesit mai bine ca un Logan 1.4 normal.
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Originally posted by CataFOF View Post
                                daca la mersul tau normal iti apare o situatie delicata si trebuie sa franezi blana de la x viteza ?
                                la cum zici tu mers normal poti sa mergi si fara frane , pana la piata o poti oprii si din tamburi cu frana de mana.
                                In situatia descrisa, si sistemul de franare de fabrica, mult mai ieftin blocheaza rotile. Deci franeaza in aceiasi distanta. Ala de VAn e bun la fading, situatie cu care soferii normali nu se confrunta.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google