Modificarea Sistemului De Franare.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RACINGCODE
    replied
    frane spate logan

    Varianta mea pe spate:

    Leave a comment:


  • dsign
    replied
    Cauta de la echipare cu ABS, ai 2 iesiri din pompa pt fiecare punte. La fata pleci cu un T direct catre roti, iar la spate intri in frana de mana hidraulica, abia apoi o desparti catre roti cu un alt T

    Leave a comment:


  • RACINGCODE
    replied
    Multumesc de informatie!

    Leave a comment:


  • dsign
    replied
    Da, eu, mai demult. N-am simtit mare lucru pentru ca am cuplat modificarea cu mai multe chestii pe la frane.

    Scrie pe pompa daca e ce trebuie sau nu (la berline si unele MCV-uri pompa e de 20 mm si la VAN/Pickup/unele MCV-uri e de 22mm)

    Leave a comment:


  • RACINGCODE
    replied
    Am o intrebare pentru cineva care a facut urmatoarea conversie.
    A schimbat cineva la un Logan berlina pompa de frana cu una de Van sau pick-up?
    A simtit vreo imbunatatire ? In ce fel s-a simtit modificarea asta?

    Leave a comment:


  • laoreate1.4
    replied
    Sunt montate pe etrierii de logan.
    Last edited by 77sky; 30 April 2015, 23:08.

    Leave a comment:


  • madhorsefuzzy
    replied
    Multumesc de informatii.

    Etrierii pe care ai pus placutele mai late de Fiesta sunt cei de Dacia? Eu asa am inteles initial. Dar in ultimul post zici ca nu e nici o diferenta intre etrierii de Fiesta si cei de Logan VAN.

    Leave a comment:


  • laoreate1.4
    replied
    Originally posted by madhorsefuzzy View Post
    Poti pune codurile pentru noua placuta Bosch, cea mai mare (nu imi dau seama din pozele de mai sus)? Ca vreau sa imi schimb si eu placutele de VAN si vreau sa stiu de la ce model/masina provine si sa caut echivalente pe ATE, Ferodo, etc.

    Din ce vad cele mai mari au urechile de prindere in etrier taiate in partea de sus.
    Salut
    Urechile nu sut taiate la placutele mai late acele urechi sunt mai late si se aseaza mai bine pe etrier
    parte de port etrier este la fel , parerea mea este ca se aseaza mai bine .

    Pentru Placute logan VAN
    098949197
    cost 180 lei
    Pentru celelate
    0989424558-4AEG

    MARE ATENTIE CAND LE MONTEZI
    urechile de prindere in pistonul etrierului sunt putin diferite si trebuie sa le asezi astfel incat sa te trezesti ca iti impinge pistonul inapoi si sa ai o cursa mare a pedalei de frana.

    Etrierii se potrivesc cu cei de ford Firesta 2007.
    Eu personal am testat si nu este nici o diferenta fata de cei de Logan VAN "doar la calitatea finisarii"( dar asta este ce am testat eu nu trebuie sa va luati dupa mine , nu modificati daca nu stiti foarte bine ce faceti si nu va documentati inainte )
    Attached Files

    Leave a comment:


  • madhorsefuzzy
    replied
    Poti pune codurile pentru noua placuta Bosch, cea mai mare (nu imi dau seama din pozele de mai sus)? Ca vreau sa imi schimb si eu placutele de VAN si vreau sa stiu de la ce model/masina provine si sa caut echivalente pe ATE, Ferodo, etc.

    Din ce vad cele mai mari au urechile de prindere in etrier taiate in partea de sus.

    Leave a comment:


  • laoreate1.4
    replied
    Masurate sunt la aceiasi lungime
    pentru ca pozele sunt facute cu telefonul obiectele ajung sa fie distorsionate
    Attached Files

    Leave a comment:


  • 827sam
    replied
    Nu vorbim de lungimea placutei de frana cu tot cu suport ci de lungimea materialului de frictiune ce vine in contact cu discul, se vede de la o posta ca placuta de vad e mai ingusta dar mai lunga pe cand cealalta e mai scurta si mai lata

    btw, boschurile alea or sa-ti strice discurile

    Leave a comment:


  • laoreate1.4
    replied
    Salut
    Lungimea este aceiasi in plus placultele pentru Logan Van nu acopera pistonul etrierului si intra acolo umezeala si mizerie .6mm in plus se simte foarte mult

    Leave a comment:


  • dsign
    replied
    N-ai castigat mai nimic. Latimea aceea in plus este compensata de lungime la placuta de Logan VAN

    Leave a comment:


  • laoreate1.4
    replied
    Salut

    Am schimbat si eu etrierii cu cei de VAN , fara a schimba pompa de frana , odata cu acest upgrade am schimbat si discurile de frana 260 mm.
    Dupa aproape 100 de km pot sune ca diferenata este majora.
    initial am avut placute de frana pentru Logan VAN dar am cautat ceva mai bun si mai mare ca suprafata si am gasit. Cu placutele de VAN nu am mers mai mult de 20 km . Pedala de frana nu mai are cursa asa mare.

    Atasez cateva poze ale placutelor de frana pentru a putea vedea diferenta .
    Attached Files

    Leave a comment:


  • dsign
    replied
    @Raoulemilian, este cea mai buna alegere, fara sa faci modificari constructive si fara sa dai bani multi.

    Au fost la vanzare cu 400 lei aceste frane. Vor iesi din nou la vanzare, dar cu aprox 1000 km uzura

    In alta ordine de idei am disponibilitate pt un set de upgrade de la tamburi la discuri pt Lohgan Berlina. Se potrivesc perfect si pe sistemele cu ABS. Ma gasiti in privat
    Last edited by dsign; 19 October 2014, 20:09.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google