Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • doar de smd-uri ai nevoie si de putina indemanare
    vezi ca sunt de mai multe firme smd-urile

    Comment


    • ok,merci!am vazut prin tutoriale ca verificau daca sunt montate corect fara sa monteze bordul pe masina.pentru asta as avea nevoie de un pin-out bord ,sa vad ce fire trebuie sa alimentez.ma poti ajuta te rog?
      www.diagnoza-auto.net

      Comment


      • Rsfoieste putin tot topicul si gasesti si raspunsul .

        Originally posted by gabrielg67 View Post
        Salutare! Poate aici gasesc o indicatie, un sfat ceva. Vreau ca atunci cand aprind luminile sa nu mai scada intensitatea iluminarii display-ului din bord. A reusit cineva chestia asta? Cred ca pe undeva pe placa exista o rezistenta responsabila de lucrul acesta si care ar trebui strapata.

        Undeva pe placa nu exista rezistenta pentru acest lucru, ledurile din tabloul de bord sunt alimentate in curent de frecventa mare cu un anumit factor de umplere. Cand aprinzi pozitiile se modifica factorul de umplere si ledurile lumineaza mai slab. Aici intervine un circuit electronic mai complex, nu doar o rezistenta. Scrisese cineva pe forum si datele exacte, dar nu mai tin minte acum frecventele si factorul de umplere.
        Last edited by danielliviu; 3 May 2012, 17:08. Reason: Automerged Doublepost
        GL-22-TOF

        Comment


        • Si totusi... se poate intercala pe cablaj o rezistenta (asta inlocuieste acel montaj - dimmer cu fototranzistor ) care micsoreaza diferenta de intensitate dintre cele doua stari. Din experienta, o rezistenta de 270ohm ar trebui sa fie suficient.
          Last edited by valpo; 3 May 2012, 22:56.

          Comment


          • Atunci, de ce isi reduc luminozitatea numai ledurile de la display nu si cele de la dezaburire, frana, benzina, usi deschise etc. Nu pot fi aduse si astea in aceeasi stare ca celelalte? Sau este prea complicat si nu se merita efortul?

            Comment


            • din ce-am vazut,sunt in emitorul unui tranzistor.cred ca se modifica polarizarea tranzitorului respectiv.rezistenta care se monteaza are rolul de amentine polarizarea constanta.poate pune cineva o poza!multumim!
              www.diagnoza-auto.net

              Comment


              • Ma mai gandesc la posibilitatea ca acest lucru sa fie facut chiar de calculator. E posibil? Daca e asa, atunci se rezolva usor cu programul ala de diagnoza DDT2000 (parca asa se numeste).

                Comment


                • Nu e posibil, pentru simplul fapt ca bordul nu are linie de comunicare.
                  INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                  Comment


                  • M-am uitat un pic pe aici si m-a luat groaza cand am vazut cu modificari curent luat din nus ce pin si fire rezistente si tot asa

                    Nu mai faceti chestii dastea ca riscati un scurt pe placa de toata frumsetea

                    Este foarte simplu

                    Ai 3 leduri pe turometru de ex pe cele din lateral le schimbi si pe cel de sus pui un led bulb de 3mm (acu trece printre picoarele lui) il orientezi spre tine il indoi un sus cand trece de ac si pui un blockout sa nu se amestece cu smd-urile de jos si asta e tot (e destul de greu dar mai sigur decat cu fire pe placa si tot asa)

                    Uitati jos cateva poze cu lucrari facute de mine si spunetimi ce parere aveti
                    In plus daca vrea cineva sa isi fac bordu Rgb ca in video de mai jos astept un PM

                    Lumini bord logan RGB este posibil sa faci practic toata paleta de 32bits de culori dar mi-a fost lene sa pun controlerul can ma gandesc sa il pun mai pun un...
                    Attached Files
                    Last edited by cristi_i2; 29 May 2012, 04:59.

                    Comment


                    • La ultimele 2 poze, turometrul parca e ars jumatate din el...arata rau de tot. In rest e la fel ca toti care si-au schimbat lumina pe logan.
                      Eu unu, tare mi-as dori sa imi pot regla intensitatea luminii in bord. Atunci, dabia ar fii dumnezeiesc.Inca astept, pe un meserias sa ne lamureasca si pe noi.

                      Comment


                      • @ Cristi - daca se face cum zici tu zona de sus e mai slaba orice culoare ai folosi, pentru ca treaba e gandita ca 3 leduri sa lumineze cadranul cu aceeasi culoare nu doar 2, daca vi se pare acceptabil nu e nici o problema. In poze nu se vede situatia la care fac eu referire din cauza procesului fotografic.

                        Si apropo de inventii iarasi am stat mai multe ore sa repar ce strica altii:
                        Attached Files
                        Last edited by Soran; 30 May 2012, 23:11.
                        Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                        Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                        Comment


                        • Soran vad ca si tu modifici lumina, si ar trebui sa sti ca daca folosesti leduri de mare intensitate se acopera lumina ledului lipsa,

                          Toate pozele de mai sus sunt cu un led lipsa, spunemi si mie care e diferenta ca nici din poze nici din cu ochiu liber nu se vede nimic

                          Poate tu ai lucrat mai mult pe logan , poate ai mai multe masini facute ca mine eu am facut cam 14-15 loganuri dar ca masini am undeva la vreo 100 100 si ceva printre care bmw x6 seria 5 mercedes c klass, clk skoda octavia

                          Nu vreau sa te superi pe mine dar din ce vad la tine nu folosesti acelasi tip de leduri ai lipituri peste lipituri (asta vad din poze), daca vezi o placa facuta de mine nu sti ce leduri am schimbat

                          Si inca ceva eu nu ma bag sa repar unde sia bagat altu nasu pentru ca nu stiu ce a facut peacolo.

                          Schimba tu un maxi dot de octavia de exemplu sau de alfa romeo ori un display la un opel sa vezi acolo 30 40 de smd uri unu langa altu fara marja de eroare, daca pui un pic mai mult fludor intra prin caneluri si se lipeste de celalat led


                          Cu prima ocazie cand vine cineva la modificat bord o sa fac cateva poze delaiate ca sa va arat si sa iti arat despre ce e vorba

                          Comment


                          • Cristi_i2: Cred ca nu stii cu cine vorbesti .... Soran si Desing sunt "parintii" ledurilor in tara. De la ei au invatat multi dintre noi.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • La inceputuri si Zexstar foloseau metoda descrisa mai sus, cea cu 2 leduri la cadran si al 3-lea la ac, si nu leduri smd ci cele clasice cu bulb.

                              Comment


                              • baieti nu are rost sa va certati pe tema asta, uite, la modelul nou de logan are numai 2 smd uri asa ca nu vad diferenta ca pune omu un led bulb in loc de al treilea smd. bafta la toata lumea

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google