Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • are cineva o poza mai clara cu un bord desfacut si izolata lumina?ca vreau si eu sa vad va rog frumos..multumesc
    Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
    Cine este interesat ma poate contacta pe privat
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by danielliviu View Post
      N-ai nimerit nici o varianta.
      Pinul 7 = masa si pinul 11 = +12V

      Cu toate ca ai deja un led acolo.... din cele 3 leduri care sunt in jurul acului, cel din partea respectiva il pui rosu si izolezi lumina pentru zona respectiva.
      Merci, am inteles ca daca mai pui un led ar insemna ca lumina ar fii mai slaba...nu??? de aceea vreau sa alimentez separat un alt led pe care sa-l pun in zona respectiva.

      Comment


      • daca mai adaugi un led in serie si schimbi rezistenta existenta cu una de valoare mai mica (cu aprox 270ohmi mai putin) atunci nu se modifica luminozitatea ledurilor.
        GL-22-TOF

        Comment


        • Merci frumos....o sa testez la mine. Sa inteleg ca trebuie pus o rezistenta pe placa ??? de 270 ohmi ??? sau ???
          Mentionez, ca nu prea am nici o treaba cu ledurile....am habar cat de cat, am schimbat la o gramada de loganuri, dar cu zona aia rosie, inca nu mi-a iesit asa cum am vazut, aici pe topic....

          Comment


          • rezistenta exista deja pe placa. trebuie daja jos, masurata si pusa inapoi una mai mica. diferenta sa fie de aprox 220 - 270 ohmi.
            GL-22-TOF

            Comment


            • Foarte bine ai facut ca ai pus si instructiunile...o sa incerc si eu sa vad ce iese.Numai bine

              Comment


              • Daca ati ajuns la "zona rosie" de la turometru, presupun ca nici restul cadranului nu mai ramane portocaliu. Nu va grabiti sa micsorati valoarea rezistentei care controleaza acel cadran, pentru ca in functie de ce led-uri montati, puteti avea surpriza sa obtineti lumina mai puternica chiar si in conditiile in care inseriati un led suplimentar pentru ac. In mod normal, vanzatorul de led-uri ar trebui sa va poata spune intensitatea luminoasa a led-ului cumparat (numai daca-l intrebati). Cum led-urile portocalii originale ale masinii sunt de maxim 200mcd iar cele albastre (de ex.) care le vor inlocui le puteti gasi si la 200mcd si la 900mcd rezultatele vor fi complet diferite, pentru cele din urma va trebui chiar sa mariti valoarea acelei rezistente sa nu va deranjeze lumina cadranului noaptea. Cum fiecare dintre noi percepem si toleram diferit ("dupa gust" sa zicem) acea lumina generata de cadran, aceasta noua valoare a rezistentei (initial de 330ohmi) dupa parerea mea nu trebuie sa fie "decretata" la 220R/E (sau alta valoare). Deci daca va incumetati singuri la aceste modificari, faceti teste imediat dupa ce inlocuiti toate led-urile care va "supara" trageti o concluzie referitoare la diferenta de intensitate dintre ce ati avut si ce ati obtinut si abia apoi cautati sa modificati acea rezistenta. Bafta!

                Comment


                • ce material folositi ptr peretele despartitor de ace, astept niste pareri. si ptr ac merge un singur SMD ? sa zic cel de sus, sau sa mai pun unul in serie cu cel de sus ? astept pareri daca se poate si poze mai explicite ca cele ce sunt. ms.

                  Comment


                  • Bord facut de Danic . Tinerelu lucreaza foarte bine ... si foarte minutios . Are mare precizie si marfa de calitate . Si LED-uri . NU orice rahatele . Led-urile sunt dedicate altor masini . Si cand zic masimi . ma refer MASINI . Culoarea e superba ...si noaptea ii asa frumosa ..nu deranjeaza la ochi. Lucreaza foarte bine . Cine vrea sa isi faca ceva la el ....sigur nu o sa plece nemultumit . Garantat .

                    CobrA_4cS : ce te intereseaza ca ii din pitesti sau din congo ?Exista curier si posta . La pretul ala nu as zice nici pas . Eu anu trecut am cumparat serigrafia de duster si o costat mult mai mult !
                    Cum ti-o zis si Soran ...nu exista ca si piesa separata ...si nu sunt asa usor de gasit . Cel mai bine ar fii sa dai 560 RON sau mai mult pe ceasurile de duster .complete ...cu tot cu alta placa , alt computer de bord . fara km ...si sa vezi tu atunci cum o sa cauti pe cineva sa iti lipeasca chip-u de inregistrare a kilometrilor ....de pe placa ta ...pe placa de duster .
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • MAT-ule vrei amu o bere ??
                      Tocmai amu 1 h am terminat un alt logan....full Blue Ice. Arata infiorator de fain.....
                      Attached Files

                      Comment


                      • @danic chiar ca "infiorator de fain" :P doar in timisoara banuiesc ca lucrezi... prin bucuresti cunosti pe cineva? (sau constanta, buzau ) ) mai in sud-estu romaniei..
                        Casa moara fetilii!

                        Comment


                        • da, numai in TM....asta e ...

                          Comment


                          • unde imi pot schimba si eu ledurile din bord. service ceva va roog

                            Comment


                            • cauta pe forum sunt mai multi care fac asta...
                              MY CLA

                              Comment


                              • Buna ziua dragilor,
                                De ceva timp tot ma joc cu ledurile, ba pe la plafoniere, ba pe la pozitii, lumini numar, borduri, pedalier etc. As vrea un sfat la ceasurile din bord, cum iese mai bine cu acele de alta culoare de exemplu: pus un smd in plus alimentat de la pinul 7 si 11 sau vopsit de ex. cu oja acele ace. As dori un raspuns de la cineva care a testat amandoua variante.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google