Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se merita sa schimb si discurile odata cu placutele?
    Daca nu sunt uzate discurile, n-ai de ce le schimba, astea de fabrica tin cam 80k.
    Pune placute moi, gen de origine Renault si protejezi discurile. Eu am luat de la Autocenter, s-au dovedit a fi ce spunea si ambalajul, pret-100 lei.
    Last edited by mr.K; 30 June 2015, 13:30.

    Comment


    • Am schimbat zilele trecute placutele in reprezentanta. ( cu altele de origine) Si frana este foarte ''elastica'' daca se poate zice asta. ( nu prinde chiar atat de bine ca inainte)
      Este normal sa se intample asta?
      Last edited by PRESTIGE; 30 June 2015, 13:35.
      MY CLA

      Comment


      • Dupa putin rodaj al placutelor, or sa prinda mai bine.

        Comment


        • Ferodo FDB845, dupa vreo 25000 km au doar vagi urme de uzura, carne mai e destula. le vad la 50 000 km daca tine tabla pe masina.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Am trecut la ds2500, le calc de vreo 2000 km, au o eficienta incredibila si-mi place ca in trafic normal imi permite sa calc mai tare pedala pana ingheata roata, ofera o dozare mai buna a pedalei de frana.
            Si eu am dat jos fb845 la 17.000 km si nici nu zici ca le-am utilizat, cam mananca din disc.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Sa vezi ce or sa manince DSurile din discuri.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • la 92 lei cat e un brembo PVC le schimb o tura si folosesc aceleasi ds-uri si nu-mi pare rau
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Mai merg s-au le schimb? Am 60500 Km.
                  Attached Files

                  Comment


                  • mai merg macar nitel dar nu mai mult de 5 mii de km cred

                    Comment


                    • Depinde pe unde merge, daca e extraurban, duc mai mult de 5000 de km.
                      Eu nu le-as schimba acum, dar pentru cand se va intampla, recomand si schimbarea discurilor.
                      Last edited by darksid3; 23 November 2015, 23:36.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • sa n-ai o surpriza la cealalta pe partea cu pistonul

                        Comment


                        • Gata dat comada vineri le schimb

                          Comment


                          • Vreau si eu sa fac reimprospatarea sistemului de franare si m-am orientat spre discuri pline brembo+placute ferodo premier(FDB1781).Este buna combinatia fata de echiparea de uzina?Ma intereseza placute care nu scartaie deloc si eventual sa nu-mi distruga discurile.Multumesc.
                            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                            Comment


                            • Combinatia de care zici e chiar recomandata de cineva de pe forum. E o alegere buna. vezi aici:

                              Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.


                              Eu am mi-am pus discuri pline brembo+ placute brembo. Pana acum foarte multumit.
                              Placute bosh nu mai pun nici daca le primesc gratis.

                              Originally posted by Fanez View Post
                              Asa aratau cele modelate de placutele bosch:
                              http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1912
                              Originally posted by Fanez View Post
                              [ATTACH]507533[/ATTACH]

                              [ATTACH]507534[/ATTACH]

                              Comment


                              • Gata am facut schimbul de placute+discuri,dupa mine cred ca este un upgrade.
                                Placute ferodo premier fdb1781 eco friction 103 lei.(autok...)
                                Discuri pline 260mm Brembo 96 lei/buc.(autok...)
                                Spray frane Textar 13 lei(autok...)
                                Totul s-a facut ca la carte,curatat butuc de rugina,curatat portetrieri si tablitele aferente,aplicat un strat f subtire de vaselina pe baza de Cu,spalat culise si regresate cu vaselia de acelasi tip,spalat discuri si montat.
                                Acum facem rodajul cu calm.
                                Cu aceasta ocazie am schimbat si lichidul de sevo,era tare negru cel original,am pus Total aprox 900 ml,25 lei/litru.
                                Ce am observat si trebuie puse cat de cat urgent sunt acele protectii disc frane(prezentate de streulea in tutorial) este ca mi-a intrat noroi intre placuta interioara si disc,acest lucru cred ca afecteaza destul de grav discul si placuta,am mers prin niste zone cu noroaie destul de mari.
                                Scuze de off topic.
                                Attached Files
                                Last edited by burtosu; 12 December 2015, 12:38.
                                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google