Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu sunt pe principiul sa nu schimb ceva ce merge bine...cu ceva ce nu stiu, sau referinte dubioase.
    Deja se fac 4 ani de cand nu mai experimentez; am ramas la Ravenol SSL 0W40 si in mod sigur asta va fi uleiul pe care il voi folosi la fiecare 15 mii.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by Oti View Post
      Luna asta fac 10k de la ultima revizie, eu am sa testez M1 0W40. Am auzit ca nu mai face spuma asa cum face Elful....(condensul din carter...bla..bla..).
      Iarna,condensul (acea mazga,spuma) din motor este inevitabil la drumuri scurte si dese.In acest regim,un ulei poate avea intr-o mai mica sau mai mare masura capacitatea de a neutraliza acizii formati in urma condensului.Este indicat sa se schimbe uleiul la sfarsitul toamnei,tocmai de a intra in sezonul rece cu un ulei proaspat.Daca intri in iarna de exemplu cu un ulei care are tbn-ul 3-4 in loc sa zicem 10 cat a avut de nou,motorul o sa fie slab protejat.
      La schimbul urmator, as dori sa incerc pentru 1.2 16v,Petronas Syntium 7000 0w40 sau Ravenol sso 0w30(lot nou,dupa 22.09.2016).Ambele sunt A3,API SN si au norma RN0700/RN0710.Pretul difera,ultimul este dublu fata de primul.
      Last edited by IancuMIC; 6 January 2017, 12:57. Reason: corectare quote

      Comment


      • Originally posted by Oti View Post
        Eu sunt pe principiul sa nu schimb ceva ce merge bine...cu ceva ce nu stiu, sau referinte dubioase. Experiente se faca tipul ala Piotr....aici pe forum si review-rile de pe emag 99% sunt multumiti de M1 0W40, se impaca bine cu motorul de Logan, combinat cu un filtru bun ai garantia ca motorul nu se va strica din cauza intretinerii proaste.

        poti sa pui la fel de bine si m1 5w30 esp formula

        are referinte si reviewuri la fel de bune din partea utilizatorilor, cel putin pe emag daca te uiti

        e si 5w30, adica aceiasi clasa de vascozitate ca si cel pus ca prima umplere doar ca e mai bun (hths aproape 3.6, 3.58 ca sa fiu mai exact). la un stil normal de mers, regulamentar, mi se pare f ok

        eu de app 8 ani (peste 4 luni face 8 anisori) am mers numai pe 5w30
        Last edited by cristi....; 6 January 2017, 13:38.

        Comment


        • Deja e "pe vine" uleiul M1 0W40, (139,99), acu ma uit dupa un filtru...sap intai prin oras, pe urma, vad eu...Doamne ajuta!
          Sunt curios, cati posessori de 1.2 au bagat M1 0W40?
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment




          • Castrolul e bun de ceva ? Eu numai acesta il folosesc de la a 3-a revizie.
            Am cautat sa fie exact ca in carte 5W40 si am incercat sa evit Dacia Oil si Elf-ul. Dar am inteles ca sunt bune si acestea. Iar Castrolul de pe piata noastra ar fi mult mai prost decat cel gasit prin europa de vest de exemplu. Cica e facut in Romania, dar ma gandesc, ca au niste norme si ei, nu it dau acuma orice ulei.


            Despre 5w50 ce parere aveti ? A folosit cineva ?



            Dar despre 0w40 ?



            Ma gandesc la urmatorul schimb (la anul.. e mult pana atunci) sa folosesc unul dintre cele 2 de mai sus. 0W40 sau 5w50, inca nu stiu sigur.

            Altceva:
            -motoarele cu mai multi km folosesc ceva mai gros cum ar fi 10w40 nu ? iar cele cu 0 sau 5 la inceput sunt pentru cele cu km mai putini ?

            Orice parere e bine venita, atata timp cat nu exageram

            Comment


            • Eu recomand sa citesti threadul, asa, macar "in diagonala"....din tot felul de polemici tragi concluzii, cel putin colegul Hirayama, a puncat esentialul de foarte multe ori, sunt foarte multe pareri ce trebuie luate in calcul, le vei descoperi singur, este f interesant de studiat topicul, pacat sa ratezi asta.
              Sigur vei pune alte intrebari dupa......
              Last edited by Oti; 6 January 2017, 19:02.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Am citit de multe ori, dar toti se contrazic...

                Comment


                • Daca zici ca ai citit, numeste pe cineva care a zis ca M1 e najpa si nu recomanda nimanui sa puna asa ceva in motor.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • ...................
                    PS
                    Sigur vei pune alte intrebari dupa......ajustezi un pic intervalul.... xW50...este special ...deja este prea mult pt 1.2, pompa nu-l poate duce peste tot si scade sa zicem, ungerea, iar 0Wx este limita de jos, unde aditivii introdusi in ulei da oarece siguranta ca uleiul isi va face datoria, restul depinde da firma, brand, marketing, daca face ce scrie pa hartie sau nu.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • M1 e najpa. Poti sa pui 0w40 chiar si M1 care e najpa. Multi il lauda pe aici. Daca stau sa citesc mai atent cred ca e favorit majoritar (numai eu am zis ca e najpa ca sa nu-l contrazic pe vitriol) .
                      5w50 nu e cazul si nu merita. Eu n-o sa pun Castrol de niciun fel. M1 0w40 e o alegere destul de buna daca il gasesti la un pret convenabil.
                      Nu e nevoie sa pui 10w40 daca ai multi km (100k+), poti pune linistit 0w40 sau 5w40.

                      Comment


                      • Pai la 5w40 cum zice cartea in afara de Castrol, Elf si Dacia nu sunt alte alternative.

                        De ce, 5w50 nu ar fi bun pentru motor ?
                        Pentru 20-30lei in plus odata pe an la un schimb de ulei, chiar nu conteaza.

                        Comment


                        • Tocmai datorită normei w50 nu se recomandă, e muuuuult prea vâscos și sunt șanse mari să ai ungere insuficientă . Eu puneam această normă la vechea dacie 1310, acolo trebuia să văd presiunea la maxim dom'le
                          Eu tot castrol 5w40 am pus până acum dar citind pe aici m-am convins să pun la următorul schimb M1 0w40, toată lumea îl laudă.

                          Comment


                          • Originally posted by ManGreek View Post
                            Pai la 5w40 cum zice cartea in afara de Castrol, Elf si Dacia nu sunt alte alternative...
                            N-ai cautat. Sunt destule. Ideea este sa te satisfaca unul si sa mergi numai cu ala. Daca zici ca 20-30 de lei nu conteaza pune Mobil1 0w40. Eu nu pun Mobil.

                            Comment


                            • Pe mine in ultimul timp a inceput sa ma preocupe si provenienta uleiului , mai exact unde s-a imbuteliat/preparat , cum M1 0w-40 NL imi da mari semne de intrebare cum c-ar veni din Anglia (mai degraba Turcia) , am zis pas!

                              La primavara voi incerca acest Ravenol SSL 0w-40 sa vad ce-i poate pielicica
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • La 1.4 MPI am pus Motul 5w40

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google