Remapare Logan 1.4i 8v 75CP - Impresii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu ma refeream la upgrade de soft pentru folosire pe motor 1.6. vreau sa pun alte biele

    Comment


    • sa nu uiti sa schimbisi arborele cotit si pistoanele, altfel actualele pistoane de 1.6 vor iesi prin gaura bujiilor cand le imping bielele alea lungi in sus. in rest, ideea e buna, au mai avut-o cativa sa faca 1.8 din 1.4, dar tot la stadiul de "zace prin garaj" au ramas cu motorul
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • si alt arbore cotit, si alte pistoane... intrebarea era daca se baga cineva sa-mi faca softul.

        Comment


        • Salut. Am inteles din toate discutiile ca remaparea la loganul de 1.4 MPI ajuta la stabilizarea masinii la viteze mai mari si mai ales cand se afla in panta, dar consumul scade daca masina parcurge acelasi traseu si cu viteza constanta?

          Comment


          • La minte tot asa a ramas nu a scazut delocsi la mers ca inainte constant.

            Comment


            • @C.I.B. daca-ti faci remapare si ai bara stabilizatoare poti s-o dai jos si s-o vinzi unuia care nu are remapare... si asa nu-ti mai trebuie si faci si un banut

              Comment


              • Originally posted by C.I.B. View Post
                Salut. Am inteles din toate discutiile ca remaparea la loganul de 1.4 MPI ajuta la stabilizarea masinii la viteze mai mari si mai ales cand se afla in panta, dar consumul scade daca masina parcurge acelasi traseu si cu viteza constanta?
                Nu stiu ce intelegi prin stabilizare, dar remaparea aduce un plus de putere si cuplu. Asta inseamna pentru motorul tau un pic de elasticitate in zona de turatii mici si medii si un raspuns mai bun la apasarea pedalei de acceleratie.

                Consumul nu scade, poate creste daca mergi in ture mari sau blana. Indirect poate avea o usoara scadere, daca ai tendinta sa folosesti dupa tuning o treapta de viteza superioara decat inainte de modificare.
                Last edited by Doc; 1 September 2011, 14:52.
                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                Comment


                • multumesc pentru raspunsuri

                  sunt si eu interesat de remapare, din acest motiv aveam ceva nelamuriri, dar am inteles
                  Last edited by C.I.B.; 1 September 2011, 12:20. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Cu placere. Oricand doresti si ai timp, facem si remaparea la masina ta.
                    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                    Comment


                    • dupa mici probleme de aprindere, rezolvate curand, masina consuma in oras 13% cu pedala doar in podea. mers frumos pe la 10. oras bucuresti, consum dupa cb....

                      Comment


                      • atata iti consuma dupa ce ai facut resoftarea ... se simte vro diferenta cu corpul clapeta marit si resoftarea?
                        Last edited by Seba; 4 September 2011, 13:03.
                        sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                        Comment


                        • consumul meu normal era 11-12, si de forja sub 14 no way.....cu clapeta noua consumul ramane identic, nu am modificat parametrii de soft. a fost mai mare la inceput ca o cam calcam pe coada.....

                          Comment


                          • Eu sunt proaspat pe lista.Pai prima impresie : am ajuns mai repede acasa )...
                            Nu am facut remapare pentru consum.Nici nu m-am uitat sa vad daca a scazut sau a crescut.Oricum nu ar fi diferenta atat de mare incat sa nu mai mergi cu ea.
                            Este mai fasneata,daca pana acum cand dadeam drumu la AC o omoram de tot acum s-a mai trezit la viata.Sunt foarte incantat de rezultat.Pentru asta trebuie sa ii multumesc lui Doc.
                            Recomand.O zi buna.
                            sigpic

                            Comment


                            • Cu placere. Multumesc si eu pentru review.
                              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                              Comment


                              • salve am facut si eu resoftarea ieri la doc e ok e mult mai fasneatza cum se zice dar e o chestie nu va asteptati ca loganul de 1.4 sa traga ca un bmw se simte diferenta dar o observa doar soferul masini care o conduce zilnic si de curiozitate inainte nu depasea 163-165 km /ora acum la intoarcere i-am dat blana si a urcat la 170-172 km/ora dupa kilometraj nu gps deci multumit si este mai fasneatza de consum celputin la mine nu cred ca scade pt ca am tendinta sa ai dau in gusa )
                                :sign_war

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google